İstanbul’un yeni ilçesi Anadolu Yakası’nda kuruluyor

İstanbul’a kurulması planlanan yeni ilçelerden biri de Pendik ve Tuzla’nın arasında yer alan Yenişehir bölgesi olması planlanıyor. Yenişehir, İstanbul’un Anadolu’ya ve dünyaya açılan yeni kapısı olacak.

İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarında inşa edilecek yeni şehirlerin ilki, Tuzla Orhanlı’da hayat bulacak. TEM, E-5 ve 3. Köprü Bağlantı Yolları’nın kavşak noktasında, ayrıca planlanan Sabiha Gökçen Havaalanı’nın ikinci pistinin yanında yer alan Yenişehir, kara, deniz ve hava yolu taşımacılığının merkez üssü haline gelecek.

İş dünyası, ticaret, sosyal ve kültürel yaşamın kalbi olan Yenişehir, önümüzdeki dönemde Tuzla Orhanlı’da atacak. İstanbul’un ve Marmara Bölgesi’nin yeni cazibe merkezi olmaya aday Yenişehir, TEM, E-5 ve 3. Köprü Bağlantı Yolları’nın kesiştiği stratejik bir noktada konumlanıyor.

Ayrıca, yapımı tamamlanan Sabiha Gökçen Havaalanı’nın ikinci pistinin yanında kurulacak olan Yenişehir, İstanbul’un Anadolu’ya ve dünyaya açılan yeni kapısı olacak. Gelecekte Tuzla’ya taşınması planlanan Harem Otogarı ile Yenişehir sakinleri, karayoluyla yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde avantajlı bir konuma kavuşacak.

İstanbul’a Yenişehir ilçesi

Yenişehir’in, yolcu ulaşımının yanı sıra kara, deniz ve havayolu taşımacılığında bir merkez olması bekleniyor. Yenişehir, iş ve sosyal hayatın merkezi olacak. Pendik Marina’ya 5 km uzaklıkta kurulan Yenişehir’in Aydos Ormanları’na komşu olması, temiz havası, sağlam zemini ve mükemmel konumu sayesinde Yenişehir’e yatırım yapan herkesin kazanmasını sağlayacak.

Yenişehir’in inşası için Türk inşaat sektörünün önde gelen kuruluşlarının yanı sıra yabancı firmalardan da büyük talepte bulunurken, Yenişehir’le özellikle Kuveyt, Dubai, Singapur ve Katarlı yatırımcılar yakından ilgileniyor.

Yenişehir birkaç etaptan oluşacak. Çok fonksiyonlu bir proje olan Yenişehir’de ofis, otel, apart otel, kongre merkezi, home-ofis, hastane, okul, üniversite, dini tesis, Avm, mağaza, dükkan, seyir kuleleri, eğlence alanları ve sosyal tesisler bir arada bulunacak. Bu fonksiyonlara proje içerisinde ne kadarlık bir yer ayrılacağına projeyi yapan firma ya da firmalar karar verecek.

Raylı sistem sayesinde Yenişehir’den İstanbul’un herhangi bir noktasına ulaşım mümkün olacak. Yenişehir’in kuzeyinden geçen raylı sistem ve ona entegre olan, doğrudan Sabiha Gökçen Havaalanı ve Yeni Otogar’a erişim sağlayacak ring metro hatlarıyla Yenişehir’den İstanbul’un herhangi bir yerine ulaşılabilecek.