Ethernet kablosu çeşitleri

WiFi giderek daha gelişmiş ve daha az dezavantaja sahip, ancak Ethernet kablosu birçok kullanıcı için hala önemli bir seçenek, daha fazla kararlılık sağlıyor ve WiFi sinyalinin ulaşmadığı yerlerde bile İnternete sahip olmamızı sağlıyor. Ancak her zaman hangi Ethernet kablosunu seçeceğimizi, her birinin ne gibi avantajları olduğunu veya hangisini normal olarak evimizde kullanmayı seçmemiz gerektiğini bilmiyoruz.

Dediğimiz gibi Netflix’te izlediğiniz filmlerin kesilmemesini istiyorsanız, bağlantının kararsız olmamasını istiyorsanız veya sözleşme ile size karşılık gelen fiber optik bağlantı hızı en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, ağ kablosu veya Ethernet kablosu Smart TV’niz için vazgeçilmez bir aksesuardır. İletim daha hızlıdır, ancak mantıklı olduğu gibi, bir ağ bağlantı noktasına yakın olmamız gerektiğinden WiFi’ye “bağımlılık” dezavantajına sahiptir.

Avantajlarını bilmenin ötesinde, bağlanmak için bir Ethernet kablosu satın almanın yeterli olduğuna inanabiliriz ve hepsi bu. Ama değil. Aralarında hem aktarım hızında hem de aktarım frekansında farklılıklar vardır, ancak bunları kapsayan korumada da farklılıklar göreceksiniz.

Ethernet kablosu çeşitleri

Dikkat edilmesi gereken ve Ethernet kablolarını farklı kılan iki şey vardır: kategori ve koruma.

Söylediğimiz gibi, aktarım hızı veya sıklığı bakımından farklılık gösterirler. Frekans bize kablonun sahip olduğu gücü söyler. Uzunluk ne kadar uzun olursa, söz konusu cihaza ilerlerken güç kaybı o kadar olasıdır. Hız, kendi adına, kablo tarafından desteklenen maksimum hızı bilmemizi sağlar. Eğer kullanacağınız ethernet kablosu ile keyif alamıyorsanız, yüksek hız sözleşmeniz varsa hiçbir işe yaramaz.

Her bir kablo CAT 5, CAT 5E, CAT 6, CAT 6A… CAT 8’e kadar olarak bilinir. Yükseldikçe bize daha yüksek aktarım hızları sağlar.

  • CAT 5: 100 Mbps hız ve 100 MHz frekans sağlar
  • CAT 5e: 1.000 Mbps hız ve 100 MHz frekans sağlar
  • CAT 6: 1.000 Mbps hız ve 250 MHz frekans sağlar
  • CAT 6A: 10.000 Mbps hız ve 500 MHz frekans sağlar
  • CAT 7: 10.000 Mbps hız ve 600 MHz frekans sağlar
  • CAT 7A: 10.000 Mbps hız ve 1.000 MHz frekans sağlar
  • CAT 8: 40.000 Mbps hız ve 2.000 MHz frekans sağlar

CAT 5’ten (CAT-3) daha eski kablolar eski kablolardır ve kesinlikle tavsiye edilmez. Onları evde bulabiliriz, ancak pratikte artık üretilmiyorlar ve sonraki birkaç paragrafta göreceğimiz gibi, her zaman 5e kategorisine eşit veya daha büyük modellere yatırım yapmanızı öneririz.

ethernet-kablosu-turleri-2

Cat 5 ve 5e

Cat 6 veya üstü gerektiren yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla giderek daha fazla geri düşse de, piyasadaki en popüler kablolar. 100 metreye kadar mesafelerde maksimum 1000 Mbps iletim hızına izin verirler. 500 veya 600 Mb/sn’lik fiber bağlantılar için fazlasıyla yeterlidirler, ancak 1 Gb/sn’lik olanlar için böyle olmayacak, gelecekteki 10 Gb/sn’lik XGSPON için çok daha az. Bu kabloları kullanırsak, internetten bir şey indirerek veya simetrik bir bağlantımız varsa yüklemeyi doyurarak kabloyu kolayca doyma riskini alırız. İnternetten tam hızda bir şey indiriyorsak NAS’tan indiremeyiz veya yüklemeyi maksimum hızda yapıyorsak ağda başka bir şey paylaşamayız.

Cat 6 ve 6a

Fiyat ve gelecekteki olasılıklar için şu anda en çok önerilen seçenek. 10.000 Mbps’ye (10 Gbps) kadar hızları desteklerler; bu, herhangi bir darboğaz sorununu önlemek için fazlasıyla yeterli. Bu hız, 55 metreye kadar bir kabloda garanti edilir. Bu mesafe geçtikten sonra hız 1.000 Mbps’ye düşüyor.Daha uzun mesafeleri kat etmemiz gerekirse, 100 metrede 10.000 Mbps’ye kadar hızlarla Cat6a kablolarına yatırım yapmamız gerekecek.

Cat 7 ve 7a

Mevcut teknolojinin bir adım önünde olmak her zaman daha iyidir, özellikle de bir evin kablolaması ve gerektirdiği iş söz konusu olduğunda. Cat 7 kabloları, 15 metreye kadar bir mesafede 100.000 Mbps’ye (100 Gbps) veya 50 metreye kadar 40.000 Mbps’ye (40 Gbps) kadar destekler. Cat 7a, daha fazla kapasiteye sahip geliştirilmiş bir versiyondur.

Cat 8

Sonuncunun sonuncusu da en pahalısıdır. 40.000 Mbps’lik hızlar, iyi para yatırma pahasına da olsa kurulumumuzda bize ömür boyu huzur garantisi veriyor. Henüz ev veya küçük işletme ortamlarında önerilmezler.

ethernet-kablosu-turleri-3

İplik örgü

Çoğu Ethernet kablosu, bükülü bakır tel çiftlerinden oluşur. Kabloların içindeki örgüler seçilen kategoriye göre değişiklik göstermektedir. Örgü Ethernet kabloları, harici ve dahili kablolar arasındaki paraziti azaltmaya yardımcı olur. Örgü ne kadar sık ​​olursa, girişim o kadar az olur ve sonuç o kadar iyi olur. Örneğin, Cat-5 kablolarında, çiftlerin tüm uzunlukları boyunca daha az kez, Cat-5e versiyonunda biraz daha fazla, hatta Cat-6’da daha sık bir örgü ile iç içe geçtiğini görüyoruz.

Ekranlama

Kategoriye baktığınızda, kapak kaydında daha fazla bilginin yazdırıldığını da göreceksiniz. Tipik olarak bu, kabloyu koruyan ekranlama türüdür. Ekranlama nedir? Kablonun ekranlanma şekli ve onu kurulumda ekranlı yapacak olan şey. Bu ekranlama, aynı hızın kalitesini veya bize sağlayacağı stabiliteyi etkileyecektir. Dört farklı ekranlama türü vardır:

UTP veya Korumasız Bükümlü Çift en basitidir ve adından da anlaşılacağı gibi ekranlama yoktur. Modemden herhangi bir cihaza bağlanmak için bir Ethernet kablosu kullanmanız gerekiyorsa önerilir veya pratiktir ancak evde yapmanız gereken veya duvarın içine giren kurulumlar için önerilmez. Sadece dış plastiğin korumasına sahiptir ve bakır telleri koruyan bir kalkan yoktur.

FTP veya Folyo Bükümlü Çift, tüm bakır teller için küresel olarak ekranlanmış bir kablodur. Yani hepsini bir arada kaplayan bir ekran var, bir sac. Bu, onları harici parazitlerden korur, ancak bu durumda, bükülmüş kablolar, “daha yüksek” ekranlama sürümlerinde olacağı için ayrı ayrı ekranlanmaz.

STP veya Shield Twister Çifti Bu durumda, Ethernet kablosunun içine giren bükülü tel çiftlerinin her biri için bir metal kılıfımız var. Bu, sinyal için daha güçlü koruma sağlar. Bu seçenek bir elektrik tesisatı için önerilir.

SFTP veya Shield Folyo Bükümlü Çift Piyasadaki tüm Ethernet kabloları arasında en çok korunan, her bir bükümlü tel çifti için ayrı STP korumasına sahip olan SFTP türüdür, ancak aynı zamanda tüm çiftlerin global olarak ekranlanmasını sağlayan FTP korumasına sahiptir. Bu, elbette, en iyi korumaya sahip kablodur. Hem koruma sistemlerini kullanır hem de bir folyo her bir çifti korur, ancak aynı zamanda dış kaplama hepsini korur.

ethernet-kablosu-turleri-4

Ethernet kablolarının avantajları ve dezavantajları

Her insanın günlük yaşamında olağan olan şey kablosuz ağların kullanımı olsa da gerçek şu ki hem ev ortamında hem de özellikle iş veya profesyonel ortamda kablolu ağlar en çok kullanılanlardır. Şimdi, Ethernet kablolarının kullanımı, dikkate almamız gereken belirli avantajlar ve dezavantajlar sunuyor.

Ethernet kablosu üzerinden bir bağlantı, kablo tipine, durumuna veya kalitesine bağlı olduğundan, optimum koşullar altında daha fazla kararlılık ve veri aktarım hızı sunar. Ancak, bu kablolamayı kullanmanın tek avantajı bunlar değildir, çünkü ek olarak, basit bir kurulum sunarlar, özellikle hub kullanımı gerekli değilse, farklı kablolama biçimleri, daha fazla güvenlik sunarlar ve buna ek olarak, en ekonomik çözüm, yakındaki birkaç bilgisayarı aynı ağa bağlamak istediğimizde.

Aksine, ana dezavantajlardan biri gerekli fiziksel bağlantıdır. Yani, bir ağdaki farklı cihazları bağlamak için bir kabloya ihtiyacımız var, bu nedenle birbirlerine nispeten yakın olmaları gerekir. Kablo kurulumu, özellikle bir ağda çok sayıda bilgisayar olduğunda çok daha karmaşıktır. Ek olarak, ekipman veya modemin kendisi arasındaki mesafe ile sınırlı olabiliriz.

Ethernet protokolünün kullanılması, birçok kullanıcı aynı anda ağın içinde İnternet’e bağlandığında ağ hızını da tehlikeye atabilir.

ethernet-kablosu-turleri-5

Ethernet kablosu nasıl seçilir?

İlk bakışta, aynı olacaklar. Birçok renkte kablo var, ancak rengin ait oldukları kategoriyle ilgisi yok. Seçim yapmak için önceki paragraflarda bulabileceğiniz tablodaki detayları takip ederek kategoriye bakmanız gerekecek. Bu Ethernet kablosunu ev içi kullanım veya kurulum için kullanmayı düşündüğünüz kullanıma göre blendajı da dikkate almalısınız.

Kablonun evde kullanılması durumunda, kategori 5e veya kategori 6’nın ötesine geçmeniz gerekmez. Kategori 5e Ethernet kablosu, genellikle geleneksel operatörlerin yönlendiricilerinde bulduğumuz yüz metreye kadar mesafelerde 1.000 Mbps iletim hızı ile bize maksimum izin veren kablodur. Bu nedenle operatörlerin bize hız olarak sundukları bu olduğundan (şu anda) günlük olarak yeterli olmalıdır. Tabii ki, bu kategorinin bizim için yeterli olmamasının yıllar meselesi olması çok muhtemeldir, bu nedenle CAT-6 veya CAT-6A gibi kararlılığı sağlayacak yüksek hızlı bağlantılar için daha gelişmiş modellere yatırım yapmanız önerilir.

Ekranlamaya gelince, kabloyu modemden bilgisayara veya modemden Smart TV’ye basitçe bağlayacaksanız, çok eksiksiz bir korumaya ihtiyacınız olmayacaktır. En temel olanı yeterli olacaktır ve daha ucuz olan UTP korumalı bir Ethernet kablosu kullanmakta sorun yoktur.

Bir ev ağı kurulumu oluşturmak istiyorsanız, 5E kategorisi Ethernet kablosu bizim için çok küçük. Yerel bir ağ oluşturulması durumunda, 6A veya daha yüksek kategorideki kabloların kullanılması daha tavsiye edilir. CAT 6A, CAT 7 veya CAT 7A modellerinde 10.000 Mbps’ye varan hızlara sahibiz, bu sayede herhangi bir doygunluk sorunu veya darboğaz yaşamayacağız ve çeşitli cihazlardan iletimi sorunsuz olarak destekleyebilecektir. Cat 8’ler 40.000 Mbps hıza sahip olabilir.