Kartal Belediyesi, 1 yılda 101 riskli ve metruk yapıyı yıktı

Kartal Orhantepe Mahallesi’nde geçtiğimiz yıl gerçekleşen Yeşilyurt Apartmanı faciasının ardından Kartal’da metruk ve 6306 Sayılı yasa kapsamında boşaltılmış binalara karşı savaş açan Kartal Belediyesi, İstanbul Valiliği ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın metruk ve riskli binaların bir an önce yıkılması ile ilgili yazılarının ardından harekete geçerek Kartal’da 101 riskli ve metruk binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Kartal Belediyesi, son 1 yılda riskli veya metruk oldukları gerekçesiyle 101 yapıyı yıkarak olası faciaların önüne geçti. Yıkımları kendi öz kaynaklarıyla gerçekleştiren Kartal Belediyesi, bu sayede yaklaşık 4 milyon TL tasarruf sağladı.

Riskli ve metruk binalar yıkıldı

Hem asayiş hem de çevre sağlığı açısından, özellikle de çocuklar için büyük tehlike oluşturan metruk yapıların ve riskli binaların yıkımı için sahiplerine tebligat gönderen Kartal Belediyesi, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca riskli yapı raporu almış 69 binadan 57’sinin yıkımını gerçekleştirdi. Yıkımlar için yasal süreler dikkate alınırken, geriye kalan 12 yapı da Kartal Belediyesi’nin girişimleri ile sahiplerince yıkıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında son 1 yılda 32 metruk yapı yıkıldı. Bunlardan 22 tanesi Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkılırken, 10 bina da sahipleri tarafın yıkıldı.

Yıkımların gerçekleştiği son 3 adres Yakacık Çarşı Mahallesi Melike Sokak, Hürriyet Mahallesi Tılsım ve Sarp Sokaklar oldu. Her 3 adresteki metruk binalar Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkıldı. Yıkımlar sırasında toz çıkmaması için tazyikli su kullanıldı ve zabıta ekipleri tarafından güvenlik önlemi alındı. Hürriyet Mahallesi’ndeki yıkım ise 101. yıkım olarak kayıtlara geçti.

Kartal Belediye Başkanlığı’nın; 6306 sayılı yasaya göre riskli yapı raporu almış ancak yasal süre içinde yıkılmamış binalar ile sahipleri tarafından ilgilenilmeyen metruk binaların yıkımlarına önümüzdeki dönemde de devam edeceği öğrenildi. Tehlike arz eden veya asayiş sorunlarına yol açan, çevre sakinlerinin de sorun yaşamasına neden olan bu tür binaların yıkımı için vatandaşlar 444 4 578 numaralı Komşu İletişim Merkezi’ni arayabiliyorlar.