Kartal’ın yüksek kesimleri beyaza büründü

İstanbul’da etkili olmaya başlayan soğuk havalar, sıcaklıkları hissedilir oranda düşürdü. Gece saatlerinden itibaren soğumaya başlayan hava sıcaklıkları bu sabah sıfıra yaklaşırken, Kartal’ın yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu.

Özellikle Yakacık’ın yüksek kesimlerinde etkili olan yağış, Aydos tepesinde ağaçların üstünde beyaz örtü oluşturdu. Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede düşmesiyle sıfıra yaklaşması ve zaman zaman eski derecelere düşmesi, kar yağışı ve don olaylarını arttırdı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, İstanbul’da soğuk havaların hafta boyunca devam etmesi ve cumartesi, pazar ve pazartesi günleri karla karışık yağmur yağması bekleniyor. Hissedilir sıcaklıkların 4-5 derece daha düşük olacağından yağışların kar olarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Kar yağışı yüksek noktalarda etkili oluyor

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerine ulaşması, sıfıra yaklaşması ve yüksek kesimlerde sıfırın altına inerek eksi derecelere ulaşması sonucu şehrin yüksek kesimlerine kar yağdı. İstanbul’da Aydos ve çevresinde beyaz örtü yüzeyi kaplarken, ağaçların beyaza büründüğü göründü. Kar yağışının gece saatlerinde etkisini arttırması ve yüksek kesimlerde daha fazla meydana gelmesi bekleniyor.

Ayrıca hava sıcaklıklarının sıfırın altına inmesi ile beraber gece saatlerinde ilçenin aşağı kesimlerinde de kar fırtınası görülebileceği belirtiliyor. Kar yağışının Kartal’ın yüksek kesimlerinde etkili olmasının yanı sıra, daha da aşağı kesimlere gelme ihtimali bulunuyor. Ayrıca meteoroloji uzmanları, kış soğuğu nedeniyle don olaylarına karşı uyarıyor. Özellikle sıcaklıklarının hissedilir oranda eksi derecelere ineceği de göz önüne alındığında akşamları ve gece saatlerinde dışarı çıkmamakta fayda var. Araç sahiplerinin de yollardaki buzlanma ve don riskine karşı dikkatli olması gerekiyor.