İBB’nin deprem seferberliği kapsamında KİPTAŞ’tan büyük kampanya

İBB’nin başlattığı “Deprem Seferberlik Planı” kapsamında iştirak şirketi KİPTAŞ kentsel dönüşüm ile sağlam konutlar yapılması için kampanya düzenliyor. Kampanya kapsamında, Silivri, Çatalca, Eyüp (5.Levent), Başakşehir, Tuzla ve Zeytinburnu ilçelerinde bulunan KİPTAŞ’ın 272 sosyal konutu satışa sunuldu.

Kampanyadan İstanbul’da ikamet eden, oturduğu yapı için bakanlıktan alınmış “riskli bina” raporu bulunan ve riskli yapısı dışında herhangi bir evi olmayan 18 yaşını doldurmuş vatandaşlar yararlanabilek. Kampanyaya başvurular 17 Şubat’tan itibaren alınmaya başlandı. Satışlar, başvuru sırasına göre yapılacak. Kura olmayacak. Bir ay boyunca başvuru yapılabilir.

KİPTAŞ’tan kampanya

83-166 metrekare arasında değişen büyüklüklerde 2+1, 3+1 ve 4+1 toplam 272 daire satışa sunulacak. Bu dairelerin çoğunluğu hemen teslim avantajına sahip. Kalan projelerin de bu yılın yaz aylarında teslim edilmesi planlanıyor. Depreme dayanıklı yapıların bir diğer önemli özelliği, enerji kimlik belgesine sahip olması. Binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı sağlanırken, enerji israfı önlenerek, çevre de korunuyor.

2+1 dairenin peşin 185 bin liraya satışa çıkacağı kampanyada; peşin alımlarda yüzde 10 olmak üzere, değişen peşinat tutarına göre farklı indirim oranları bulunuyor. 24 ay vade farksız, 36, 48 ve 60 ay için 0.75 faiz oranı ile kamu bankalarından daha düşük faiz ve banka masrafsız sabit ödeme imkanı sağlanıyor. Satış kampanyasından elde edilecek gelir, kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı konut sayısını artırmak için kullanılacak.