Kar türleri nelerdir?

Türkiye’de kaç farklı şekilde “kar yağıyor” diyebilirsiniz? Bunların hepsini saymama izin verin. Bu makalede kar türleri hakkında genel bir bakış sahibi olabilirsiniz. Kar türleri hakkında daha fazla bilgi almak için yazının devamını okuyun.

Geçen kış, erkek arkadaşım, görüşü kısıtlandığı ve araba sürmeyi zorlaştırdığı için “kar yağışı” hakkında beni uyardı. Ayrıca sulu kar yağışının yolları kayganlaştırdığını söyleyerek gizli buzlanmadan uzak durmam konusunda beni uyardı. Çünkü üzerinden geçmek veya üzerine basmak felaket olabilirmiş.

Sıcak iklimli güney şehrinden gelen biri olarak hala neyle karşılaşacağıma dair romantik bir görüşüm vardı. Kar (ve tüm türleri) artık yeni evimde hayatın ayrılmaz bir parçası olduğu için dolu, don ve buz hakkında daha fazla şey öğrenmeye başladım.

Kar türleri

Dört çeşit kar kristali vardır.

 • Kar Taneleri (Snowflake): Bunlar, bir buluttan düşen tek buz kristalleri veya buz kristalleri kümeleridir. Bunlar, doğrudan gökten yağış olarak düşen güzel, beyaz pullardır ve genellikle simetriktirler. Simetrik evet, ama yine de hiçbir kar tanesi birbirinin aynısı değildir.
 • Kırağı (Hoarfrost): Buz kristalleri, sıcaklığı çevreleyen atmosferden daha düşük veya donma noktasının altında olan bir yüzeye (ağaç dalları, yapraklar, teller vb.) düştüğünde, sonuç nemli kristallerin katı halde hızlı bir şekilde donmasıdır. Bir dizi kırağı kaplı ağaç, yakınlarda Aydos’ta göreceğiniz en gerçeküstü sahnelerden birini oluşturuyor. Çok güzel!
 • Graupel: Bunlar sevimli, opak, kapsül şeklindeki buz kristalleridir. Boyutları genellikle 2-5 milimetre civarındadır. Buz kristalleri, donma noktasının altındaki sıcaklıklarda süper soğutulmuş su damlacıklarından geçerek kristalleri yuvarladığında oluşurlar. Buz kristalleri 5 milimetreden fazla ve daha sert ise, dolu olarak adlandırılır.
 • Polikristaller: Bunlar, birçok ayrı buz kristalinden oluşan basit kar taneleridir.

Kar yağışı türleri

Çeşitli kar yağışı türlerini bilmek, özellikle kişinin güvenliği için de önemlidir. Hava durumu tavsiyelerini tam olarak anlamanın anahtarını sağlar.

 • Tipi (Blizzard): Bu, en az üç saat süren şiddetli bir kış fırtınasıdır. Alt donma sıcaklıklarını ve çok kuvvetli rüzgarları birleştirir. Dışarıdaysanız görüşü azaltan esen karla doludur.
 • Kar fırtınası (Snow squall): Bu, görünürlüğü büyük ölçüde azaltan ve genellikle kuvvetli rüzgarlarla gelen kısa ama yoğun bir kar yağışıdır.
 • Kar geçişleri (Blowing snow): Bu, karın rüzgar tarafından yerden orta veya büyük yüksekliklere yükseldiği zamandır. Bu çok zayıf görüşe neden olur.
 • Kış fırtınası (Winter storm): İki veya daha fazla şiddetli ve potansiyel olarak tehlikeli kış hava koşulları birleştiğinde buna kış fırtınası denir.
 • Kar sağanağı (Snow flurry): Kısa sürelerle ve değişen yoğunlukta yağan kar. Düştükten birkaç dakika sonra kaldırımda eriyen hafif, çırpınan karlardır. Hiç endişe verici değiller.

Kar örtüsü türleri

 • Yeni kar: Bu, kar kristallerinin şekillerini hala görebileceğiniz yeni bir kar birikintisidir.
 • Eski kar: Uzun süredir devam eden kar yağışı. Bu genellikle pürüzsüz ve düzdür. Kar kristallerini ayırt edemezsiniz.
 • Firn: Bu, yoğun bir malzemeye yeniden kristalleşen eski kardır (bir yıldan eski).
 • Mevsimsel kar: Sadece bir mevsim süren kar.
 • Çok yıllık kar: Çok sayıda kış mevsiminde biriken ve erime mevsiminde çözülmeyen kar.

Doğal olarak oluşan kar birikintileri ve kar şekilleri de çeşitli isimlerle anılmaktadır. Bir uçurumun kenarında görebileceğiniz sarkan kar, pervaz olarak adlandırılır. Kabuk, daha yumuşak bir tabaka üzerinde uzanan sert bir kar yüzeyidir. Bu buz oluşumlarının yanı sıra mega kar tepecikleri, tövbekarlar, sastrugi, dalgalanma işaretleri ve daha pek çok şey var.