Kartal’daki adliyeye ek hizmet binası yapılacak

Kartal’daki İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne ek hizmet binası yapılacak. Kartal’daki İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne ek hizmet binası yapılacağı açıklandı. Mahkemede artan iş gücü ve mahkemenin yetersiz kalması nedeniyle ek hizmet binası yapılmasına karar verildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin otoparkının yer aldığı araziye ek hizmet binası inşa edilecek. Yapılan açıklamada, mahkemedeki artan iş yükünün azaltılması için gerekli olan ek hizmet binasının adliyenin otoparkına yapılacağı bildirildi. 55 dönümlük arazide kurulu olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne ek hizmet binası inşa edilmesine karar verildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne ek hizmet binası

2017 yılında hizmete açılan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi binasında 51 hukuk dairesi, 34 ceza dairesi bulunuyor. Öte yandan Adliye binasının 453 adedi de kapalı ve 108 adedi açık olmak üzere toplam 561 adet otopark alanı da mevcut.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planları askıya çıkartıldı. İmar planları, Orhantepe Mahallesi’ndeki İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi binası ve eski Cevizli Tütün Araştırma Enstitüsü binasının yer aldığı parseli içeriyor. 3. derece doğal sit alanı olan 54 bin 204 metrekarelik parsel, imar planında “resmi hizmet alanı” olarak işaretlendi.

Yapılan açıklamada, adliye hizmet binasının bulunduğu parseldeki açık otopark alanının çok fazla kullanılmadığı, kapalı otopark alanındaki sayının yeterli olduğu, hakim ve savcıların genellikle servis kullandığı kaydedildi.