Telefonu ıslak mendille silmek zararlı mı?

Salgının patlak vermesinden bu yana, dokunduğumuz şeyler hakkında daha dikkatli olmaya çalışıyoruz. Düğmelerini dirsekle çalıştırıyoruz, yüzlerimize dokunmaktan kaçınıyoruz ve ellerimizi sürekli yıkıyoruz. Peki ya cep telefonlarımız? Sonuçta, bizimle birlikte her yere götürdüğümüz – hatta tuvalete bile – yaygın olarak dokunduğumuz en kirli şeylerden biridir. Kesin olmak gerekirse, tuvalet klozetlerinden on kat daha kirli. Amanın. Peki cep telefonu silerken nelere dikkat etmen gerekir, telefonu ıslak mendille silmek zararlı mıdır?

Journal of Hospital Infection‘a göre, mikroplar cam, metal veya plastik gibi yüzeylerde dokuz güne kadar yaşayabilir, bu nedenle ellerinizi ne sıklıkla yıkadığınıza bakılmaksızın, cep telefonunuzu sterilize etmezseniz kendinizi yine de aynı mikroplara maruz bırakacaksınız. Singapur Sağlık Bakanlığı’nın tıbbi hizmetler direktörü Kenneth Mak, telefonlarımızı temizlemenin maske takmaktan daha etkili olduğunu söylüyor.

Ancak telefonunuzu sık sık pantolonunuza silmek, yeterli olmayacaktır. İdeal olarak, cihazlarımızı günlük olarak temizlemeliyiz. Telefonunuzu nasıl temiz ve güvenli tutabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Telefonunuzu kapatın

Her şeyden önce, temizliğe başlamadan önce, tüm kabloları çıkarın, telefonunuzu kapatın ve mümkünse pili çıkarın.

2. Mikro fiber bez kullanın

Cep telefonunuzu temizlemenin en kolay ve etkili yolu tüy bırakmayan mikro fiber bezdir. Mikro fiber, diğer ürünlerin kolayca etrafa yayılabileceği toz, gres ve bakterileri yakalar ve temizler. Apple ayrıca gözlükle gelenler gibi bir lens bezi kullanmanızı önerir.

Kullanmayın: Kağıt havlu veya kağıt mendil. Bunlar yüzeyi çizebilir ve zamanla dokunmatik ekranınızı yanıt vermeyebilir veya daha fazla bakterinin üreyebileceği siperler yaratabilir. Islak mendil kullanmayın, ekranına zarar verebilirsiniz. Hele ki kolonyalı mendil sakın kullanmayın.

3. Silin

telefon-temizligi-4

Bezin bir köşesini anti bakteriyel solüsyon ile nemlendirin ve ekranınızı tekrar tekrar yatay veya dikey yönde hafifçe silin – asla doğrudan telefonunuza su püskürtmeyin ve açıklıklara nem girmesini önleyin. İşiniz bittiğinde, telefonunuzdaki fazla nemi temizlemek için kuru bir bez köşesi kullanın. Arka, yanları ve cep telefonu kılıfını da temizlediğinizden emin olun.

iPhone 11 serisini kullanıyorsanız, ılık su ve sabun kullanmak uygundur, ancak eski modeller için su veya su bazlı solüsyona sadık kalın.

Kullanmayın: Telefonunuzda ev temizleyicileri ve alkol kullanmayın. Evinizi temizlemek için mükemmel olsa da, birçok temizlik ürünü aşındırıcıdır ve ekranınızı oleofobik (yağ itici) ve hidrofobik (su itici) kaplamalarından sıyırarak çizilmelere karşı daha savunmasız bırakan sert kimyasallar içerebilir.

4. Delikleri unutmayın

telefon-temizligi-3

Hoparlör bağlantı noktaları veya mikrofon açıklıkları gibi erişilmesi zor alanlar için, kuru bir pamukla hafifçe temizleyin ve ardından kalıntıları boya fırçası gibi temiz, yumuşak kıllı bir fırça ile temizleyin. Hoparlörünüze veya mikrofonunuza zarar verebileceğinden keskin nesneler ve basınçlı hava kullanmayın.

5. Telefonu tamamen kurulayın

Cihazınızı telefon kılıfına koymadan ve açmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

6. Bezinizi temizleyin

Bezi temizlemek için ılık sabun çözeltisine daldırın, tekrar kullanmadan önce tamamen durulayın ve kurulayın.

7. Dezenfeksiyon bezlerini kullanmayın

telefon-temizligi-2

Çoğumuz, telefonlarımızı temizlemek için iki kez anti bakteriyel ıslak mendil kullanmayı düşünmüyoruz. Kir ve mikroplardan kurtulmada etkili olmalarına rağmen, çoğu ev dezenfektanı ve anti bakteriyel mendil, koruyucu kaplamalarda korozyona uğrayabilen veya yiyebilen alkol veya amonyak gibi kimyasallar içerir.

8. Yalnızca özel olarak dokunmatik ekranlı cihazlar için yapılmış mendilleri kullanın

Mikrop öldürücü mendiller kullanmakta ısrar ediyorsanız, alkol içermeyen veya seyreltilmiş miktarda alkol içerenleri alın, bu nedenle mikropları öldürmek için yeterli ancak telefonunuza zarar vermek için yeterli değil. Çok nemli bir mendil ile karşılaşırsanız, kullanmadan önce fazla sıvıyı temizleyin ve açıklıklara nem girmesini önleyin.

9. UV dezenfektanlarını düşünün

Ciddi germafoblar için, hepsi bir arada temizlik kitleri ve PhoneSoap Şarj Cihazı gibi telefonunuzu UV ışığıyla şarj ederken UV ışığıyla temizleyen UV santizörleri gibi daha ağır hizmet seçenekleri vardır. Bir bronzlaşma yatağına benzeyen cihaz, telefonunuzun yüzeyinde küçük çatlaklar da dahil olmak üzere mikropların yüzde 99,99’una kadar 10 dakika içinde öldüğünü iddia ediyor. Kulaklık ve kulak içi kulaklıklarınız için de kullanabilirsiniz.

10. Bluetooth kulaklık kullanın

telefon-temizligi-1

Telefonda çok konuşuyorsanız, telefonunuzu sık sık yüzünüze getirmekten kaçınmak için bir Bluetooth kulaklık kullanmayı düşünün.