Egzersiz günün hangi saatinde yapılmalıdır?

Egzersiz, sağlıklı ve aktif bir yaşam sürdürmenin en önemli parçasıdır. Bazı insanlar sabahları koşmayı tercih ederken, diğerleri öğleden sonra egzersiz yapmanın keyfini çıkarır. Bazı insanlar geceleri yatmadan önce egzersiz yaparlar. Egzersiz yapmak için günün hangi saati daha iyidir?

Sporcular, egzersiz uzmanları ve araştırmacılar yıllar boyunca egzersiz ve spor yapmak için günün en iyi saatinin ne olduğunu araştırmıştır. Öğleden sonranın bir antrenman için en uygun zaman olduğuna dair bazı kanıtlar olsa da, diğer zamanların da faydaları vardır. Ne olursa olsun, egzersiz yapmak için en iyi zaman, sizin için en uygun zamandır.

Egzersiz yapmak için en iyi zaman

Uzmanlar uzunca bir zamandır öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde egzersiz yapmanın daha iyi olduğu konusunda hemfikir olmuştur. Yapılan araştırmalara göre, vücut ısınız en yüksek olduğunda optimal sonuçlar elde edeceksiniz.

Araştırma sonuçlarına göre vücut ısısının en iyi olduğu zaman dilimi çoğu insan için bu saat 16:00 ile 17:00 arasındadır. Ancak bazı çalışmalar bu süreyi 19.00’a kadar uzatıyor.

Bu zaman dilimi içinde güç ve dayanıklılık zirveyi bulur. Ayrıca yaralanmaların önlenmesi için iyi bir zamanlamadır. Öğleden sonra daha uyanık ve odaklanmış olabilirsiniz ve kaslarınız günün aktivitelerinden dolayı ısınır.

Sabah, uyanmadan hemen önce, vücut sıcaklığınız günün en düşük noktasındadır. Bu, sabahın egzersiz yapmak için en iyi zaman olmadığını gösterir. Yine de her sabah için bir rutin oluşturmanın faydaları vardır.

Genel olarak sabah spor yapanlar, öğleden sonra veya akşam egzersiz yapanlara göre daha disiplinli ve tutarlı olurlar ve egzersiz rutinlerini atlamazlar.

Egzersiz Rutininizin Zamanlamasını Uyarlama

Egzersiz için önerilen zamanlamanın çoğu sirkadiyen ritminizle ilgilidir. Uyanıklığınız, kan basıncınız, vücut ısınız ve metabolizmanız dahil olmak üzere birçok fizyolojik fonksiyonu düzenleyen günlük bir döngüdür.

Herkesin 24 saatlik bir ritmi vardır ve bunu ayarlamak veya vücudunuzu belirli zamanlarda daha iyi performans göstermesini “öğretmek” mümkündür. Bu, çalar saatinizde yeni bir zamana alışmak gibidir. İlk iki hafta zor olabilir ve daha erken bir zamanda uyanmak için savaşabilirsiniz. Bununla birlikte, bir ay içinde vücudunuz değişime alışır ve birçok kişi alarm çalmadan uyanır.

Aynı şey egzersiz rutininiz için de yapılabilir. Günün belirli bir saatinin programınız, bedeniniz, etkinliğiniz ve diğer tüm faktörler için en iyi sonucu verdiğini belirledikten sonra, vücudunuzu buna uyacak şekilde eğitmeye başlayabilirsiniz.