Alkol bağışıklık sisteminizi nasıl etkiler?

Alkol tüketimi ile bulaşıcı hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu kanıtlayan çalışmalar henüz mevcut değildir. Yine de, endişelenmek için birçok neden var. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin bir parçası olarak Ulusal Alkol Suiistimali ve Alkolizm Enstitüsü’nden (NIAAA) Metabolizma ve Sağlık Etkileri Bölümü direktörü Kathy Jung, “Kronik alkol kullanımının insanları solunum yolu viral enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı hale getirdiğine dair kanıtlar var” dedi. Bu, kronik alkol kullanıcılarını koronavirüs gibi bulaşıcı hastalıklara karşı savunmasız hale getirebilir.

Peki neden? Bağışıklık hücresi işlevinden ödün vermenin yanı sıra, kronik içme ve tıkınırcasına içme, akciğerlerde, bağırsakta ve kan-beyin bariyerindeki işlevlere zarar verebilir. Normalde, akciğerler ve bağırsak, cildimiz gibi, enfeksiyona karşı fiziksel ve immünolojik bir kalkan sunar. Çok fazla alkol bunu bozar.

Alkolun bağışıklık sistemine zararları

Enstitünün program direktörü Joe Wang, “Bir bakterinin veya herhangi bir patojenin dolaşım sistemine sızabileceği bir durumu hayal edebilirsiniz” dedi. Sadece bu değil, aynı zamanda bir hasta enfekte olduğunda, kronik içmeye bağlı koşullar hastalığı ağırlaştırabilir.

Çin ve İtalya’dan gelen bazı raporlar, “sitokin fırtınası” adı verilen bir bağışıklık aşırı reaksiyonu içeren ciddi koronavirüs vakalarını tanımlamaktadır. Wang daha fazla kanıt gerektiğini söylese de, kronik alkol kullanımı bağışıklık sistemini bir hastayı bu ciddi reaksiyonlara yatkın hale getirecek şekilde aşırı duyarlı hale getirebilir; bazı araştırmalar alkol kullanımının farelerde abartılı sitokin tepkilerine de bağlı olabileceğini göstermektedir.

NIAAA, kronik alkol kullanımı olarak tam olarak neyin nitelendirildiğini belirtmese de, sosyal açıdan kabul edilebilir çok fazla içme, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) aşılması gerektiğini söylediği ılımlı içme sınırlarının ötesine geçer. Federal yönergeler, ılımlı içmeyi kadınlar için günde bir içki ve erkekler için günde iki içki olarak tanımlamaktadır.

Aşırı içki içmek riski arttırır, bağışıklık sistemine çok zarar verir.Joe Wang

“İnsanların – ya da deneylerdeki hayvanların – tıkınırcasına içtikten sonra bir enfeksiyona yakalanmaları ve daha ciddi bir enfeksiyona yakalanma olasılığı daha yüksektir.” (NIAAA tıkınırcasına içmeyi, kan alkol konsantrasyonlarını desilitre başına .08 grama getiren bir şey olarak tanımlar. Evde bir alkol ölçer olmadıkça, kan alkol konsantrasyonunuzu bilmek zordur, ancak iki saatlik bir süre içinde çoğu insanda dört veya beş içeceğin ardından 08 g / dl. limiti yakalanır)

Mutlu saatlerimizi tamamen iptal etmek ister misiniz? Mutlaka değil, dedi Jung. “İçki içmiyorsanız, şimdi başlamayın” dedi. “Orta derecede içen biriyseniz, buna devam edebilirsiniz, ancak alkol alımınızı artırmayın.” Jung, “Kronik içenler, bağışıklık sisteminizdeki stresi azaltmak için içki tüketimlerini azaltmaya çalışmalı” dedi.

Jung, daha fazla stresli bir dönemde alışkanlıkla içmeyi azaltmanın özellikle zor olabileceğini belirtti. Jung, insanların böyle stresli zamanlarda alkole başvurmalarının doğal olduğunu söyledi. Ancak bağışıklık sisteminizi tehlikeye atacak kadar içmeseniz bile, araştırmanın alkolün en iyi ihtimalle geçici bir çözüm olduğunu gösterdiğini söyledi. Jung, “Alkol kısa vadede strese iyi gelebilir, ama sonuç olarak daha önce sahip olduğunuz stresi arttırıyor ve bu bir kısır döngü haline geliyor.” diye konuştu.