En iyi 10 HTML ve CSS editör

HTML ve CSS, özel bir editör gerektirmeyen basit dillerdir. Ancak doğru kod düzenleyicisine sahip olmak, CSS kodunu yazarken hataları en aza indirmenize ve genel olarak üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Bazı geliştiriciler için bir kod editörünün kişisel bir tercih olduğunu biliyorum; bazılarınız zaten ihtiyaçlarınıza ve proje gereksiniminize bağlı olarak bir tane kullanıyorsunuz.

Ancak kodlama yapmaya daha yeni başlıyorsanız ve hangi kod düzenleyicisini kullanmak istediğinizden emin değilseniz, burada harika özelliklerle birlikte gelen en iyi seçeneklerden (ücretsiz ve ücretli) bazılarını sizin için sıraladık.

1. Visual Studio Code

Bu listedeki diğerlerine kıyasla nispeten yeni bir kod editörü olan Visual Studio Code, özellikle web geliştiricileri arasında şu anda en popüler kod düzenleyicilerinden biri haline geldi.

SCSS ve LESS gibi CSS ve CSS Ön işlemci de dahil olmak üzere birçok dil için birçok dil vurgulama özelliği sunar. CSS IntelliSense, CSS Peek ve CSS Modülleri gibi bazı uzantılar, CSS ile çalışırken onu daha da güçlü hale getirir. Ayrıca HTML için de oldukça iyi bir çözümdür.

Uyumluluk: Windows, macOS ve Linux

vscode

2. Notepad ++

Ücretsiz bir kaynak kodu düzenleyicisi ve özellikle Windows’ta bir “Not Defteri” alternatifidir. Basittir, hızlı çalışır ve CSS ile HTML dahil olmak üzere çeşitli dilleri destekler ve CSS oluştururken daha üretken olmaya yardımcı olmak için Word tamamlama, işlev tamamlama ve işlev parametreleri ipucu gibi özelliklerle birlikte gelir.

Uyumluluk: Windows

notepad-plus2

3. WebStorm

CSS ve HTML dahil her şey için uygun otomatik tamamlamayı sağlayan JetBrain’in IDE’si ile anında CSS sorunları hakkında da bildirim alabilirsiniz. Ayrıca, biçimlendirmede size yardımcı olabilecek ve kodlarınızda tutarlılığı koruyabilen Stylelint gibi hazır araçlarla da bütünleşir.

Uyumluluk: Windows, macOS ve Linux

webstorm

4. Coda

Daha esnek tasarım deneyimi için iki CSS düzenleme modu sağlayan, yapılan değişikliklerden sonra sonucu anında görebilen yerleşik bir CSS düzenleyicisine sahip gelişmiş bir kod düzenleyici. Bunun da ötesinde, bir sitenin CSS’sini doğrudan düzenleyicideki Canlı Önizleme aracından da geçersiz kılabilirsiniz.

Uyumluluk: macOS

coda

5. Atom

Github tarafından geliştirilen ücretsiz ve açık kaynaklı bir kod editörü. Kod düzenleme özelliklerinden daha fazlası ile birlikte gelir. GitHub ile sorunsuz bir şekilde entegre olan gömülü bir Git Kontrolüne sahiptir. CSS ve HTML düzenleme deneyimini geliştirmek için çok sayıda eklenti de yükleyebilirsiniz.

Uyumluluk: Windows, macOS ve Linux

atom

6. Sublime Text

Web geliştirme için bir başka popüler kod editörü. Platformlar arası çalışır ve CSS ile HTML dahil birçok dili ve biçimlendirme dilini yerleşik olarak destekler ve editör içindeki CSS ile HTML düzenleme deneyimini geliştirmek için çok sayıda uzantı sağlar. Çok satırlı seçim, “Her Yerde Git” ve geliştiricilerin verimliliğini de artıran Komut Paleti gibi çeşitli özellikler sunar.

Uyumluluk: Windows, macOS ve Linux

sublime-text-3

7. Brackets

Adobe Systems tarafından özellikle web geliştirme için oluşturulan ücretsiz ve sade bir editör. JavaScript, HTML ve CSS’de yazılmıştır ve yerel olarak CSS ve HTML Ön işlemcilerini destekler.

“Satır İçi Düzenleme” ile düzenleme konusunda benzersiz bir deneyim sunar. Command/Ctrl + E tuşlarına bastığınızda, bu kimliğe sahip tüm CSS ve HTML seçicilerini satıriçi bir pencerede gösterir ve CSS seçicisini birden çok dosya arasında atlamak yerine doğrudan geçerli dosya içinde düzenlemenize olanak tanır. Güncelleme: Bracket artık güncelleme almayacağını belirterek kullanıcılarını Visual Studio Code’a yönlendiriyor.

Uyumluluk: Windows, macOS ve Linux

bracket

8. Espresso

Kod düzenleme için güzel bir macOS uygulaması. CSS stillerini kolayca düzenlemek için güzel bir GUI aracı ile birlikte gelir. Bu araç, stil sayfalarını düzenlerken sağ kenar çubuğunun alt yarısında görünecektir. Metin stilini, metin rengini, hizalamayı, yazı tipini, boyutunu, satır yüksekliğini ve dolgu, kenar boşlukları, ekran stili, kayan noktalar vb.

Uyumluluk: macOS

espresso

9. TextMate

Bazı gelişmiş düzenleme özelliklerine ve CSS dahil birçok programlama dili için yerel desteğe sahip macOS için bir kod düzenleyici. TextMate, Atom ve Sublime Text gibi birçok popüler kod editöründe bir dil için özel sözdizimi vurgulama oluşturmak üzere benimsenen TextMate dilbilgisi, .tmLanguage için oldukça popülerdir.

Uyumluluk: macOS

textmate

10. BBEdit

bbWdit olarak da bilinen TextWrangler, macOS için tasarlanmış sade ancak gelişmiş bir kod düzenleyicisidir. Çeşitli programlama dilleri için sözdizimi renklendirme, kod katlama ve kod otomatik tamamlama gibi bazı temel özelliklerin yanı sıra, bbEdit yerleşik bir SFTP/FTP desteği ve AppleScript, Automator ve Unix gibi çeşitli macOS özellikleriyle sorunsuz entegrasyon ile birlikte gelir.

Uyumluluk: macOS

bbedit