Banyo ve tuvalette Korona’ya yakalanmamak için dikkat etmeniz gerekenler

Tuvalet ve banyolar koronavirüs kapmak için oldukça ideal ve tehlike bölgelerdir. Tuvalet ve banyoyu nasıl kullandığınız konusunda çok dikkatli ve akıllı davranmalısınız. Ortak kullanım alanlarındaki tuvaletlere girerken mutlaka maske takın, evinizdeki tuvaletleri kullanırken de dikkat etmeniz gereken bir takım hijyen kuralları var.

İlk olarak bir klozet kullanıldığında etrafa sıçramalarla zararlı bakteri ve virüsler yayılabilir. Bu nedenle klozete biraz daha uzak şekilde tuvaletinizi yapmaya gayret edin. Ardından ellerinizi mutlaka yıkayın.

el-yikama

Tuvalet ve banyodan korona bulaşır mı?

Bilim adamlarının son raporlarına göre koronavirüs idrar ve kaka ile de bulaşabiliyor. Nasıl mı? Kakanızı yaptıktan sonra tuvalet kağıdı ile temizlenirken bu işi iyi yapmazsanız elinize bulaşır, elinizi iyi yıkamazsanız dokunduğunuz her yere virüsü bulaştırırsınız ve başkalarına da korona bulaşır. Tuvaletten koronavirüs bulaşmasını istemiyorsanız, hijyen konusunda dikkatli olmasınız.

Tuvalet temizliği yaparken her taraftan su sıçramaları ile üstünüze bulaşma olabilir ve ayrıca yer değiştirme olduğu için bakteri ve virüsler etrafa yayılabilir. Klozet oturmalık, kapak ve sifonda dezenfektan kullanın ve sifon düğmesinde veya ipinde organizma sayısını azaltabilen ağartıcı bazlı klozet temizleyicileri tercih edin.

Las Vegas’ın Halk Sağlığı Okulu Nevada Üniversitesi’nde profesör olan Brian Labus, “Gerçek risk, kişiden kişiye etkileşimden kaynaklanıyor, bu nedenle birinin banyonuzu kullanmasına izin vermek, büyük bir hastalığa maruz kalma riski oluşturmaz. Bu sıfır riskli bir durum değil, ancak genel risk diğer kişiyle doğrudan temasa kıyasla düşük olacaktır.” diyor.

Korona hastası banyo yapabilir mi?

Elbette korona virüse yakalanan bir hasta da banyo yapabilir. Bunun önünde bir engel bulunmuyor, ayrıca zararı da yoktur. Ancak banyo yapılması durumunda koronavirüs tedavi olmaz veya hasta iyileşmez.

Ek olarak, ellerimiz bakterileri başkalarına aktarmak için en büyük günahkardır. Tüm gün boyunca yüzümüze – gözlerimize, burnumuza, ağzımıza – bir virüsü vücuda davet edebilecek tüm alanlara dokunuyoruz. Yüzümüze saatte 23 defa dokunduğumuz tahmin ediliyor.

Bu yüzden kapsamlı, sağlam el yıkama, hastalanma riskinizi azaltmanın 1 numaralı yoludur. Ilık, sabunlu suyla en az 20 saniye ovalayın. Çoğu insan, baş parmaklarını, parmak uçlarını ve parmakların arasını hiç yıkamıyor.

temizlik

Virüs ıslak ellerde oyalanabileceğinden ellerinizi kurutmayı unutmayın. El dezenfektanı (en az %60 alkol) el yıkama kadar iyi değil, ama bir sonraki en iyi şeydir. Tüm bakterileri yok etmek için gerçekten köpürtmeniz ve ellerinizin ve parmaklarınızın içini ve etrafına ovalamanız gerekir.

Çamaşırlarınızı sıcak suyla yıkayın, bir kalıbın aksine sıvı sabun kullanın ve mikroorganizmaların etrafına yayılmasını önlemek için ellerinizi bez havlularla değil, kağıt havlularla kurulayın.

Kendinize iyi bakın ve panik yapmayın – ve kendinizi hasta hissediyorsanız veya herhangi bir belirti gösteriyorsanız doktora başvurun.