Depreme dayanıklı bina yapmanın püf noktası, su yalıtımı

Türkiye geçmişten günümüze çok sayıda depreme sahne olmuş, fay hatları açısından şanssız bir coğrafyada bulunuyor. Bu nedenle ülkede yapılacak her binanın depreme dayanıklı olması gerekiyor. Ancak geçmişten günümüze kaçak inşaatlar ve imar barışlar gibi seçeneklerle dayanıksız yapılara yol verildiği oluyor. Depreme dayanıklı bir bina yapmak için mutlaka su yalıtımını ön planda tutmak gerekiyor. Çünkü su, binaları çürüterek depremde yıkılmalarına sebep oluyor.

Depremler tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de can ve mal kaybına neden oluyor. Ancak bazı ülkelerde 7-8 büyüklüğündeki depremlerde çok az kayıp yaşanırken Türkiye’de bu kayıplar 5-6 büyüklüğündeki depremlerde olabiliyor. Bunun temel sebebi, yapı güvenliği. Türkiye’de ucuza kaçılarak yapı güvenliğine yeterince uyulmayan binalar yapıldığı zaman sonu feci oluyor. Ancak depremde ayakta kalacak güvenli binalar inşa etmenin bir diğer püf noktası ise, su yalıtımıdır.

Korozyonun yıkıcı etkileri

Depremin yıkıcı etkilerine karşı güvenli yapılar inşa etmek için binalarda su yalıtımına çok dikkat etmek gerekiyor. Deprem nedeniyle oluşan yıkımların en önemli nedeni korozyon (paslanma) olarak karşımıza çıkıyor. Korozyon, herhangi bir yoldan binaya sızan suyun donarak veya kimyasal tepkimelere girerek donatının özelliğini yitirmesine ve binanın taşıyıcı sisteminin zayıflamasına neden oluyor.

Bilimsel raporlar da korozyonun yol açtığı yıkıcı hasarları gözler önüne seriyor. 1999 depreminin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan araştırma sonucunda depremlerdeki yıkımların en önemli nedeninin korozyon olduğu bildirildi. Araştırmaya tabi tutulan 55 bin 651 konut ve işyerinin yüzde 64’ünde korozyon tespit edildi. Yine bilimsel çalışmalar sonucunda su yalıtımsız bir binanın 10 yıl sonra taşıma kapasitesinin yüzde 66’sını kaybettiği tespit edildi.

Su yalıtımlı bina tercih edilmeli

Bu çarpıcı araştırmalar da gösteriyor ki, bir binanın ömrü boyunca ayakta kalmasını sağlayan su yalıtımı uygulamalarıdır. Depreme bağlı kayıpların en aza indirilmesi için su yalıtımına dikkat edilmesi gerekiyor. Su yalıtımı çok pahalı bir uygulama olmamasına rağmen genelde inşaat sektöründeki bilinçsizlikten dolayı tercih edilmiyor. Su yalıtımında tercih edilmesi gereken malzemeler de önemli. CE belgeli ve sertifikalı malzemelerin tercih edilmesi gerekiyor.