Apple Face ID maske güncellemesi

Apple, maskeler için iOS 15.4 ve iOS 14.5 sürümleri ile önemli değişiklikler yaptı. Apple ilk olarak iOS 14.5 ile maske güncellemesini kullanıma sunmaya başladı. Bu yazılım güncellemesi ile Face ID için önemli bir değişiklik yapıldı. Apple’ın Face ID için yeni yaptığı maske güncellemesi ile maske takarken telefonun kilidini açmak daha da kolaylaştı. Apple daha sonra iOS 15.4 ile iPhone 12 ve sonra için maske ile çalışan FaceID’yi kullanıma sundu.

iOS 14.5 belki de günlük iPhone kullanımı için önemli olan, çok yararlı yeni bir özellik içeriyor. Bir Apple Watch’ınız varsa, iPhone’unuzu Face ID eşleşmesi veya parolası gerekmeden otomatik olarak kilit açacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak bunun için Apple’ın akıllı saatinin bileğinizde takılı olması gerekiyor. Bu düzenleme, gün boyunca çok sık yüz maskesi takarken telefona çok daha hızlı girilmesine olanak vermek için tasarlandı. Bu özelliğin çalışması için watchOS 7.4’ün yüklenmesi gereklidir; bu güncelleme bugün itibariyle de mevcuttur.

Face ID maske kullanımında gecikme azaltan güncelleme

iPhone’unuzun kilidini Face ID ile harikaydı, ta ki maske takmak zorunda kalana kadar. Apple da bunu kabul ediyor ve daha önce yaptığı birçok güncelleme ile Face ID ekranını atlamayı ve şifre girmeyi kolaylaştırmayı sağladı. Ancak en son yapılan iOS 14.5 güncellemesi ile şifre girmeyi kolaylaştırmanın da ötesine geçen Apple, akıllı saat ile telefonun kilidinin açılmasına olanak getirdi.

Bu arada geçmişte telefonun maske takıldığı zaman yüzü göremediğini fark etmesi ve şifre istemesi arasında küçük bir gecikme vardı. Bundan kaçınmak için, maskenizi çıkarmanız veya Face ID’yi kapatmanız gerekiyordu. Ancak iOS 13.5 güncellemesi ile Apple, kullanıcıların şifre girmek için yukarı kaydırmasına ve gecikmeyi atlamasına olanak tanımaya başlamıştı. Bu güncelleme Apple’ın Face ID’deki maske sorunu ile mücadelesinde ilk adımdı.

Maske ile beraber çalışan FaceID

Bir yüz maskesi veya başka bir yüz aksesuarı takıyorsanız, maskeli Face ID, gözlerinizin etrafındaki benzersiz özellikleri analiz ederek telefon kilidini maskeyi çıkarmanıza gerek kalmadan açacaktır. Bu özellik iOS 15.4 ile iPhone 12 ve sonra için geldi.

Yüz maskeleriyle çalışmak için Face ID nasıl ayarlanır? iPhone’unuzun iOS 15.4 veya sonraki bir sürümüne sahip olduğundan emin olun. iPhone 12 ve sonra bir iPhone modeline sahip olduğunuzdan emin olun. Ayarlar’ı açın, ardından Yüz Kimliği ve Parola’ya dokunun. Aşağı kaydırın ve Maskeli Yüz Kimliği’ni açın.

Apple maskeli FaceID’yi destekleyen iPhone modelleri: iPhone 12 serisi ve iPhone 13 serisi ve sonrası.

iPhone 11 serisi ve daha önceki iPhone modelleri maskeli FaceID’yi desteklemez.