Klavye nasıl temizlenir?

Bazı çok etkili temizleme ipuçları ile bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın klavyesini nasıl temizleyeceğinizi öğretiyoruz. Bu kolay temizlik ürünleri ile klavyenizdeki tüm toz, yağ ve bakterilere veda edin.

Bilgisayar klavyesi yapısı gereği çok fazla toz, saç, kıl ve hatta kırıntı biriktirebilir. Ayrıca, parmaklardan tuşlara aktarılan yağları saymıyoruz. Bu nedenle, size adım adım bilgisayar veya dizüstü bilgisayar klavyesini nasıl temizleyeceğinizi anlatıyoruz.

Bu temizlik ipuçlarını uygulamadan önce klavyenizi bilgisayardan ayırın. Kablosuz klavye ise, kapatın. Bu bir dizüstü bilgisayarsa, doğrudan dizüstü bilgisayarı kapatın.

Bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir?

Tuşların içini temizlemenin bir yolu klavyeyi bir tornavidayla sökmektir. Ancak bu görev, özellikle çok fazla bilgisayar bilginiz yoksa oldukça karmaşık olabilir. Çok daha basit alternatifler öneriyoruz:

1. Basınçlı hava spreyi kullanın

Klavyeyi ters çevirin, üzerindeki kırıntıları gidermek için sallayın. Ardından, basınçlı hava kutusu eğik durumdayken, nozulu tuşlara doğru yönlendirin ve azar azar bastırın, böylece hava tuşlar arasındaki tüm kirleri giderir.

Ardından, bir bezi sıcak, sabunlu suyla nemlendirin ve tuşları ve tüm yüzeyi silin. Tuşlara veya yapıya zarar vermemek için yumuşak hareketler yapmaya çalışın.

klavye temizleme

2. Alkol veya dezenfektan sıvı ve bir bez

Tüm kırıntıları çıkarmak için sallama işlemini tekrarlayın. Tuşların oyukları arasında toz olduğunu fark ederseniz, artık kullanmadığınız ince bir makyaj fırçası ile tozu temizleyin. Ardından ılık su, alkol veya dezenfektan sıvısından oluşan bir çözelti hazırlayın. Bezi solüsyonda nemlendirin (fazla ıslatmamaya dikkat edin) ve tuşlara ve diğer klavye yüzeylerine nazikçe sürün.

3. Pamuklu çubuk, alkol ve ıslak mendil

Bu seçenek öncekiyle uyumludur. Tuşlar arasında kir fark ederseniz, pamuklu çubuğu su ve alkol solüsyonuyla nemlendirin ve çubuğu tuşların oyuklarının arasından geçirin. Bu alanlarda biriken tüm kir ve yağı temizleyebileceksiniz.

Ardından, %70 alkollü ıslak mendille klavyenin tüm yüzeyini yukarıdan aşağıya doğru gezdirin. En çok kullandığınız tuşları vurgulayın. Bu sayede bilgisayar klavyesini dezenfekte edebileceksiniz.

Mekanik klavye temizliği

Klavyeler kirlenir ve dikkatli olsak da bu kaçınılmazdır, bu nedenle her zaman iyi durumda olmaları için yapmamız gereken düzenli bakım işlerinden biri de onları temizlemektir. Bu derste size mekanik klavyeyi hiçbir şeye zarar vermeden ve birkaç dakika içinde yeni gibi bırakmadan temizleme tekniğini öğreteceğiz.

1. Atmamız gereken ilk adım, anahtar kapakların her birini çıkarmaktır. Bunu yapmak için, birçok klavyede daha kolay çıkarma için bir araç olmasına rağmen, bunları yanlarından tutun ve hafifçe yukarı çekin.

2. Tavsiyemiz, tuş kapaklarını bulaşık deterjanı ve su içeren bir torbada saklamanızdır. Torbayı kapatın, sallayın ve en az bir bütün gece orada bırakın. Geri döndüğünüzde çıkarın, poşeti açın ve suyu dökün, herhangi bir tuşu atmamaya dikkat edin. Sonra bir bez alın ve kapakların her birini temizleyin.

3. Temizlik sıvısı, plastik kapakların zarar görmemesini garanti eden tek şey olan izopropil alkole sahip olmayı içeriyor. Hijyenik alkol de kullanabiliriz, ancak dikkatli olmazsak plastiği aşındırarak zarar verebileceğini unutmayın, bu yüzden tavsiye etmiyoruz.

4. Temizleme adımında tavsiyemiz bir mikrofiber bez kullanmaktır. Bezi birkaç kez katlayarak (alttan sızmaması için) alkolle emprenye ediyoruz ve tuşlar arasındaki boşluklara özellikle dikkat ederek klavyenin tüm yüzeyini temizlemek için kullanıyoruz. Endişelenme çünkü çok fazla güç kullanmadığımız sürece bunun gibi hiçbir şey zarar görmez. Bir tuş kapağını temizlemeyi bitirdiğimizde, anahtarın üzerine yerleştirerek ve hafifçe aşağı bastırarak klavyeye geri koymaya devam edebiliriz.

5. Temizleme işleminin bu son kısmı, her tuşun temizlenmesini içerir, bu nedenle biraz zaman alır (yarım saat gibi), ancak klavyedeki tüm kiri temizlediğimizden ve klavyedeki kadar iyi olduğundan emin olmanın en iyi yolu budur.

İşlem sıkıcıdır, ancak klavye yeni gibi olduğundan ve sadece temiz değil, aynı zamanda alkol sayesinde dezenfekte edildiğinden sonuç buna değer. Bu bir mekanik klavyenin en büyük lükslerinden biridir, çok daha uzun bir kullanım ömrü sağlamak için temizlik için demonte edilebilmesidir.