SFP Modül nedir, ne işe yarar?

Small Form Pluggable olan İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan SFP’nin ne anlama geldiği ve ne amaçla kullanıldığı merak edilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte SFP gibi kavramlar hayatımıza girmiştir.

SFP module yuvalarına fiber optikten yapılmış ya da bakırdan yapılan modüller takılarak kullanılır. Multi mode, Single mode one pair, single mode bidirectional olmak üzere üç farklı formu vardır. Fiber optik bağlantı için hazırlanan genişleme yuvalarıdır. Amacı ışık üzerinden taşınan sinyalleri elektriksel akım olarak okunan sinyallere dönüştürmektir.

SFP Nedir?

SFP nedir sorusunu teknolojiyle yakından ilgilenen kişiler bilirler ancak bilmeyenler için açıklamak gerekebilir. Bir anlamda switchlerin tanımlayıcı cihazı olduğu söylenebilir. Protokol bağımsız olarak çalışırlar. Teknoloji çağında bu gibi gereçlerin kullanımı hayatımıza yerleşmiş durumdadır. Ancak birebir ilgilenmediğimiz için isim olarak bilmiyor olabiliriz.

Farklı hızlarda çalışmak üzere tasarlanmış arayüzleri bulunan bir teknolojidir. Üç farklı çeşidir vardır. İlk çeşidi ise Multi mode olup fiber optik kablolarla birlikte kullanılır. Multi mode çeşidi SX modül olarak da bilinir. Hızına ve mesafesine göre performansından söz edilebilir.

SFP port diğer çeşidi ise single mode one pair olup, bir çift fiber optik kablo kullanan bir çeşittir. Fiber optik kablonun çift olmasının sebebi bir tanesinin alış bir tanesinin ise veriş olmasıdır. SFP markaları bu doğrultuda üretimlerini yaparlar. İki farklı dalgaboyu ile kullanılabilir. 300 km’ye kadar iletişim kurabilme avantajı sağlar. LX, EX, ZX, EZX, BX olarak farklı tipleri bulunur. SFP switch kullanımı için öncelikle diğer çeşitlerini de öğrenmek gerekir.

SFP+ çeşitleri içinde üçüncü çeşit ise single mode bidirectional’dır. İkinci türden farklı olarak tek kıl içeren fiber optik kablo kullanılır. Yani tek yönlüdür ancak çiftmodlu çalışarak farklı dalga boyları üretirler. Eş zamanlı olarak tek kıl içeren fiber optik kablo üzerinden hem alım hem gönderim yapabilir. SFP modül markaları ürün çeşitleri bu şekildedir.

SFP Modül Ne İşe Yarar?

Elektriksel iletiyi ışık sinyali şeklinde iletmeye yarar diye özetleyebiliriz. Sinyal iletim, teknolojik cihazların getirdiği bir gerekliliktir. Bu iletimi ise SFP modül ile sağlamak mümkündür. SFP ethernet ile fiber nodül ve bakır nodül altyapıları kullanılır.

Yeni bir teknoloji olması sebebiyle yeni yeni tanındığını söyleyebiliriz. Fiber kabloların cihazlara giriş boyutlarının küçülmesini sağlamıştır. Fiber kullanımı ile hızlı iletim elde edilir. SFP fiyatları çeşitlerine göre farklılık gösterebilir. Bu konuda kısa bir araştırma yaparak SFP modül fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

SFP üreten firmalar teknolojiyi yakından takip eden ve yeni gelişmelere göre hareket eden firma olma özelliğini taşırlar. Bu anlamda ihtiyaca cevap vermek üzere yola çıkmışlardır. SFP modül üreten firmalar aracılığı ile bu teknoloji ile tanışabilirsiniz.