Covid-19’un konut fiyatlarına etkisi

Koronavirüs salgını nedeniyle konut sektöründe de etkiler meydana geldi. Vatandaşlar ellerindeki parayı haracamak istemedikleri için alıma yönelmezken, fiyatlarda da etkilenme oldu. Peki konut fiyatları Covid-19’dan ne kadar etkilendi, fiyatlar arttı mı?

Felaketler Dünya’nın yakasını bırakmıyor. Hele ki Türkiye’de hem deprem beklentisi, şimdi de ortaya çıkan koronavirüs salgını derken tüketim kültürü de etkilendi. İnsanlar rezidans sevdasından vazgeçmeye başlarken, tek katlı veya villa tipi evlere ilgi arttı. Bu konuda rağbet Şile ve Tuzla gibi düşük katlı binaların olduğu ilçelere yöneldi.

Yapılan incelemelerde uzmanlar, konut satış fiyatlarının yüzde 11, kira fiyatlarının ise yüzde 6 arttığını belirtiyor. İstanbul’da ise konut satış fiyatları yüzde 7 arttı. İstanbul’da müstakil konutların metrekare birim fiyatı ise 6 bin 747 TL oldu. İstanbul’da müstakil konut kiralarında yüzde 7 artış yaşandığı görüldü.

İstanbul’da 2020’nin ilk çeyreğinde 63 bin 759 konut satışı gerçekleşti. Uzmanlar artık insanların yüksek yoğunluklu nüfus hareketlerinin olduğu bölgelerden daha tenha ve daha seyrek binaların olduğu bölgelere taşındıklarını söylüyor.