Yenidoğan – Emek Metro Hattı için çözüm aranıyor

Yenidoğan metrosunun da içinde bulunduğu Yenidoğan – Cumhuriyet-Emek Metro Hattı, nerdeyse 2017’den beri durdurulmuş durumda. Önceki dönem İBB yönetimleri tarafından çalışmaların durdurulduğu metro hattı için, 2019’da İBB Başkanı olan Ekrem İmamoğlu tarafından çözüm aranıyor. Atıl hale gelerek terk edilmiş gibi görünen ve yatırım planına dahi alınmamış olan metro hattının geleceği için çözüm aranıyor.

Yenidoğan Metro Hattı son durum

Sancaktepe – Çekmeköy hattının eki olan Yenidoğan hattında 2017’den beri hiçbir çalışma yapılmadı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, hattın şantiye alanlarında incelemelerde bulundu. Hattın yapılış şeklini eleştiren İmamoğlu, hattın geleceği için ilçe sakinleriyle görüşüleceğini ve hattın yolcu kapasitesi ile tüm detaylarının yeniden değerlendirildikten sonra bir çözüm bulunacağını söyledi.

Hattın yapılış şeklini eleştiren İmamoğlu, “Burası, Sancaktepe – Çekmeköy hattımızın bir kılçığı diyelim. Öyle tarif edelim. Sancaktepe’den Yenidoğan’a uzanan bir kılçık hat. Ne yazık ki yatırım planında olmayan, 2017’nin sonundan beri durmuş, 2,5 yıldır duran, bundan 10 ay önce geldiğimizde de durmuş haliyle aldığımız ve tasarımı sıkıntılı bir kılçık hat. Bu hattın bütününden, Çekmeköy’den Kurtköy’e kadar tasarlanmış hattın içinde, sonradan eklenmiş bir hat. O bütünün içinde de yatırım planına alınmayan bir bölüm. Çok yanlış bir şekilde başlanmış o dönemde.” dedi.

Hattın yapımı için açılan kuyular hakkında konuşan İmamoğlu, “Semtin içinde, binaların dibinde kuyular açılmış. Bu kuyular, mahalleliyi de tedirgin ediyor. Beklentiler var. Onu yerinde birebir görmek istedim. Çünkü, arkadaşlarımın kaygı duyduğu bir şekli var. Geleceğini tartışıyoruz. Sıkıntılı bir tarif yapılmış burada hem yolcu sayısı bakımından hem işin fizibilitesi açısından. Tümüyle inceleyeceğiz. Vatandaşla konuşacağız, semtle bu işi tartışacağız, buranın siyasi bileşenleriyle tartışacağız, yereldeki belediye başkanlarıyla konuşacağız. Bu şekilde duran toplamda 7 şaft var, bir tane makas tüneli var.” dedi.

Yenidoğan – Emek Metro Hattı ne zaman açılacak?

Yenidoğan – Emek Metro Hattı için henüz bir açılış tarihi yok. 2017’den beri çalışmaları durmuş olan hat ile ilgili henüz çalışmalara başlanmadı. Hattın iptal edilip edilmeyeceği hakkında da bir bilgi yok. Finansal riskleri ve çevresel tehlike nedeniyle hattın iptal edilip çukurların kapatılması bekleniyor.

Yenidoğan – Emek Metro hattın yeni açıklama

Hattın istasyon kazı alanlarına hafriyat döküldüğüne dair videoların ardından İBB sözcüsü Murat Ongun, 3 Haziran 2021’de sosyal medya hesabından hat ile ilgili yeni açıklamalar yaptı. Ongun açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

2017’de, eski İBB yönetimi tarafından finansal hazırlığı ve verimlilik analizi yapılmadan temeli atılan Yenidoğan-Cumhuriyet-Emek Metrosu aynı yıl durdurulur. Proje, verimli bulunmadığından Cumhurbaşkanlığı Kamu Yatırım Programı’na alınmayarak 2015 ve 2017’de 2 kez reddedilir. Dört yıldır açık olan bu şantiyeler ciddi oranda çökme riski taşıdığı ve trafik sorunu yarattığı için geçici dolgu çalışmasıyla çevre ve bölge halkının güvenliği sağlanıyor. Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu’nun yapımı sorunsuz ve hızlı şekilde devam ediyor. Ekrem İmamoğlu yönetimi göreve gelir gelmez hızlı bir verimlilik ve finansal analiz yaparak; durmuş, yarım kalmış ve hatalı planlanmış tüm metro projelerindeki sorunları çözmüş, kredi bulmuş ve yapımlarını yeniden başlatmıştır. Bu gibi küçük hatlar da Cumhurbaşkanlığı tarafından “yolculuk talebinin metro için düşük olması” sebebiyle kamu yatırım planına alınmıyor, bu plana dahil olmayan projeler de yurtdışı kredi temini sağlayamıyor.