Laptop pil ömrü uzatma tekniği

Bir dizüstü bilgisayarın pili, ana bilgisayar ekipmanımızın temel bir bileşenidir ve seyahatte veya bir güç ağına erişimimizin olmadığı durumlarda uzun saatler boyunca kullanmamıza izin verdiği için değer verilmesi gereken en büyük yönlerden biridir.

Pillerin kapasitesinin ve verimliliğinin iyileştirilmesi, popüler hale gelen entegre tasarımlarla beraber son yıllarda oldukça fazla gelişme yaşanmıştır. Donanım bileşenlerindeki tüketimin azaltılması ve işletim sistemlerinin enerji yönetiminin iyileştirilmesi ile birlikte, bir elektrik şebekesine takmaya veya ek pil kullanmaya gerek kalmadan tüm gün çalışma için kullanım süresi elde edilmesini sağladı.

Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatma

Piller, son kullanma tarihi olan ve zaman ve kullanımla, kullanım süresi azalmadan önce değiştirmek zorunda kalacağımız bir sarf malzemesi olsa da, uymamız gereken bir dizi kullanım ve bakım özeniyle kullanım ömürlerini uzatmak mümkündür. Tabii ki, mucize yaratmak mümkün değil. Piller sonsuza kadar dayanmaz ve öyle bir zaman gelir ki verimleri o kadar düşük olur ki, istemeseniz de değiştirmekten başka çareniz kalmaz.

Neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlarda, pil gücünü yönetmekten sorumlu bir çip bulunur, böylece ne zaman şarj edileceğine ve ne zaman durdurulacağına karar verir. Tipik bir Lityum (iyon veya polimer) pil, şarjı hem 0 hem de %100 gibi aşırı değerlere yaklaştığında sorun yaşar. Bu nedenle, bu çipler genellikle 100’e yakın bir yüzde aşıldığında şarjı durdurur ve başka bir yüzdenin altına düştüğünde yeniden şarj olur. Bu otomatik olarak gerçekleşir ve bunun için hiçbir şey yapmanız gerekmez.

1. Pil durumunu kontrol edin. Diğer bakım görevlerini gerçekleştirmeye başlamanın en iyi yolu budur. Laptop endüstrisi, gücünü, yükünü, gerilimlerini ve nihayetinde sağlık durumunu bilmemizi sağlayan bir dizi araç sunar.

2. Şarj döngülerini en üst düzeye çıkarmak ve orijinal kapasite kaybını geciktirmek için pili kalibre eder. Yeni bir pili kalibre etmenize gerek yoktur. Kısmi şarj etmeler, kullanılabilir pil miktarı tahmininde hatalara neden olabilir. Bunu çözmek için zaman zaman tam şarj döngüsü gerçekleştirin.

3. Sıcaklığa dikkat edin. Çalışma sıcaklığının dizüstü bilgisayarınızın pil ömrü üzerinde büyük etkisi vardır. Dizüstü bilgisayar pilleri en iyi şekilde oda sıcaklığında çalışır. Aşırı ısınmışsa dizüstü bilgisayarı açmadan önce oda sıcaklığına dönmesini bekleyin. Tüm bu piller yüksek sıcaklıklara karşı çok hassastır. Dizüstü bilgisayarınızda oyun oynamak, önemli ölçüde pil bozulmasına neden olur. Şebekeye bağlı dizüstü bilgisayarı kullanıyorsanız ve pili çıkarılabilirse, hiçbir şey olmuyorsa yapın.

4. Kucağınızda bir dizüstü bilgisayarı düzenli olarak kullanırken soğutma pedleri kullanın. Bu tür bir ek soğutma olmadan yumuşak yüzeylerde kullanmaktan kaçının. Mümkünse, kendinize bir dizüstü bilgisayar soğutma pedi alın.

laptop sogutucu pad

5. Ekipmanın içine toz girmesini, ızgaraları ve fanları tıkamasını ve bileşenlerin genel soğutmasına zarar vermesini önlemek için pil temas noktalarının temiz tutulması ve ayrıca klavyenin ve ekipmanın geri kalanının düzenli olarak temizlenmesi zorunludur.

6. Klavye arka ışığını azaltın veya kapatın ve ekran en çok pil tüketen bileşen olduğundan, menzili artırmak için parlaklık ve kontrast düzeyi elden geçirmek için en iyi seçenektir.

7. Cihazı kapatırsanız pilin şarj olması daha az zaman alacaktır, ancak işlem sırasında kullanımında herhangi bir sorun olmayacaktır.

8. Modern piller tamamen bitmedem şarj edilebilir. Aslında, en çok tavsiye edilendir. Laptop pillerinin tamamen bitmesini beklemeden şarj etmeniz önerilir. Kendi kendine kapanana kadar dizüstü bilgisayarınızın pilini tüketmeyin. Pilin enerjisini kontrol eden çipler, pilin ne zaman tükeneceğini dikkate alıp sistemi güvenlik için ne zaman kapatacağına karar verir.

9. Aşırı yüklenmeyi önleyen ve pilin bitmesinin önüne geçen teknolojiler içerdiğinden, bilgisayarınızı elektrik şebekesine bağlı ve pil takılı halde tutmak zararlı olmasa da, dizüstü bilgisayarı daha çok masa başında kullandığınızda fişten çıkarabilirsiniz.

10. Her şarj ve deşarj döngüsü pilin kullanım ömrünü kısaltır. İyi bir bakımla, en az ilk 18 aylık kullanım süresince (yaklaşık 300-500 döngü) kullanım ömrünün %80’ini muhafaza etmelidir. Pili yarım döngüde şarj edin. Yani %100’den %0’a kadar deşarj etmeyin. Pili şarj etmek için %20’nin altına düşmemenin daha iyi olduğu söyleniyor.

Dizüstü bilgisayarınızın şarj döngülerini kontrol edin. Windows kullanıyorsanız, Windows tuşuna basın ve “cmd” yazın, sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın. Şu komutu yapıştırın: powercfg /batteryreport /output "C:\battery_report.html". Sonra bu dosyayı açın.