Microsoft Windows OEM lisans nedir?

Yeni bir bilgisayar ile çalışmaya başlarken en çok dikkat etmemiz gereken bölümlerden biri de işletim sistemi seçimidir. Dünya çapında en çok kullanılan ve yaygın olan işletim sistemi, bildiğiniz gibi, ücretli bir yazılım olan Windows’tur. PC’mizdeki Windows’un tamamen işlevsel, yasal ve bize ait olması için, karşılığında para ödememiz gereken bir lisans aracılığıyla etkinleştirmemiz gerekir.

Ancak burada odaklanacağımız her şey ve onunla birlikte, farklı lisans türleri olduğunu dikkate almalıyız. Bu, bunlardan birini almaya karar verdiğimizde veya sadece PC’mizde araştırmaya başladığımızda kesinlikle gözlemleyeceğimiz bir şey. Temel olarak, bahsettiğimiz lisansların her birinin kendine has özellikleri olan üç türe ayrıldığı söylenebilir. Bu nedenle, aşağıda bu biçimlerin her biri arasındaki farklar hakkında konuşacağız. Bu sayede seçim zamanı geldiğinde, her durumda bizi en çok ilgilendiren yolu daha uygun bir şekilde tercih edebileceğiz.

Microsoft Windows lisans türleri

Bahsettiğimiz veya bazı durumlarda onları duymuş olmaktan daha aşina olduğumuz formatların veya türlerin olması fazlasıyla olasıdır. Her ne olursa olsun, net olmamız gereken şey, Microsoft işletim sistemi için OEM, Perakende veya Birim türünde bir anahtar edinebileceğimizdir. Aynı zamanda, aşağıda haklarında daha fazla bahsedeceğimizden de anlayacağınız gibi, şu anda en yaygın olan ikisinin OEM veya Perakende türü olduğunu bilmek ilginçtir.

Çoğu Windows kullanıcısı dışarı çıkmaz ve Windows’un kutulu bir kopyasını satın almaz. Bunun yerine, lisanslı bir Windows kopyası, satın aldıkları bilgisayara önceden yüklenmiş olarak gelir. Ama başka bir grup insan daha var. Kendi bilgisayarlarını inşa edenler ve free DOS PC alıp Windows’u sistemlerine önceden yüklemeleri gerekenler. İki lisans arasındaki farklara bakalım.

Windows OEM lisans nedir?

Windows’un OEM sürümü bir sistem oluşturucudur ve öncelikle büyük bilgisayar üreticileri ve yerel bilgisayar mağazaları tarafından kullanılır. Bilgisayar meraklıları bunları iş istasyonu bilgisayarlarında kullanabilir. OEM sürümü sonsuza dek tek bir PC’ye bağlıdır ve Microsoft’un sonsuz desteği yoktur. Tahmin edebileceğiniz gibi, Windows’un OEM sürümü perakende sürümden çok daha ucuzdur, ancak çok daha sınırlıdır. Kendi iş istasyonu bilgisayarınızı oluşturuyorsanız ve her liranız önemliyse, bu harika bir şeydir. Örneğin, Microsoft Update’ten güncelleştirmeler almaya devam edersiniz.

OEM lisanslarının, karşılık gelen donanımıyla tek bir bilgisayar için en uygun olmasıdır. Uzun süredir en çok kullanılanları ve yaygın olanları olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca, yeni bir tane satın alırken, bu biçim İnternette satın almak için bulduğumuz en yaygın biçimdir. Ancak hepsi bu kadar değil, aynı zamanda bunlar genellikle Perakende olanlardan daha ucuzdur, bu nedenle kullanıcılardan daha fazla ilgi görürler.

Neden bahsettiğimiz hakkında daha iyi bir fikir edinebilmemiz için, OEM lisanslarının, önceden monte edilmiş olarak gelen yeni bir PC satın aldığımızda dahil edilen lisanslar olduğunu söyleyeceğiz. Bu sayede ilk defa açıp internete bağlandığımızda otomatik olarak aktif hale getiriyoruz. Aslında, ilişkili olan bilgisayarın anakartıdır, bu nedenle ancak anakartı değiştirirsek onu kaybederiz.

Windows Perakende (Retail) lisans nedir?

Windows’un perakende sürümü tam sürüm ve standart “tüketici” sürümüdür. Bir elektronik mağazasına girip kutulu Windows setlerini her gördüğünüzde, perakende sürümüne bakıyorsunuz. Bilgisayarlarını yükseltmek veya yeni bir lisans satın almak isteyen kişiler için tasarlanmıştır. Lisans herhangi bir bilgisayara yüklenebilir ve Microsoft’un tam desteğiyle gelir.

Daha önce bahsettiğimiz en çok kullanılan çeşitler arasında ise Perakendeyi buluyoruz. Bunların daha pahalı olduğu doğrudur, ancak bazı durumlarda bizi daha çok ilgilendirecektir. Yani, gelecekte PC donanımında ana kartı değiştirmek gibi büyük değişiklikler yapmayı planlıyorsak, Perakende Satış çok daha ilginç olacaktır. Biraz daha pahalı olsalar da daha önce de belirttiğimiz gibi bu format uzun vadeli düşünürsek daha iyi. Ve farklı donanım konfigürasyonlarına sahip diğer bilgisayarlarda kullanılabilir ve kurulabilir.

Burada açıklığa kavuşturmamız gereken tek şey, bu anahtarın Perakende olsa bile aynı anda yalnızca tek bir bilgisayarda çalışabilir olmasıdır.

Windows Volume – GVLK lisans nedir?

OEM ve Perakende arasındaki farkları netleştirdikten sonra, ekipman sayısı açısından bir adım daha ileri gitmek istiyorsak Hacim türü ilgimizi çekebilir. Tüm bunları size aynı anda birkaç bilgisayarda kullanılma imkanı sunduğu için anlatıyoruz. Elbette tahmin edebileceğiniz gibi bu format, son kullanıcıdan çok küçük ve büyük şirketler için tasarlandı. Bunlar, aslında makul miktarda bağımsız Windows tabanlı bilgisayara ihtiyaç duyacaklardır.

Bu nedenle, tek başına lisansları birer birer satın almak yerine, firma bunlardan biri için Microsoft aracılığıyla ödeme yapar ve bunu tüm bilgisayarlarında kullanır. Aynı zamanda, fiyat açısından, tek bir anahtarda birleştirilmiş çok sayıda anahtar satın alırken, daha ucuz olma eğilimindedirler. Bu, o şirketin tüm bilgisayarlarını aynı lisansla ve daha uygun fiyata etkinleştirmemizi sağlar. Bu hem şirketin ekonomisinin hem de sistem yöneticilerinin takdir edeceği bir şeydir.

Aklımızda tutmamız gereken bir şey, bu tür lisansları her zaman Volume adıyla bulamayacağımızdır. Karışıklığa yol açmamak için, bazen şirketler doğrudan Microsoft’tan sipariş edilen birden fazla bilgisayar için bu büyük lisansları aldıklarında, bunlara GVLK adı da verilir. Ancak her şeyle ve onunla, beklendiği gibi, bu GVLK lisanslarında daha önce bahsettiğimiz hem avantajlar hem de faydalar, size bahsettiğimiz ile aynıdır.