Akıllı çocuk saatleri tavsiye: findmykids akıllı saatleri

Bilindiği üzere; özellikle son 20 yılda teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerleme kaydetti. Teknolojide kaynaklanan bu ilerlemeden kaynaklı olarak da elbette hayatımızda kalıcı değişiklikler meydana geldi.

Her zaman şikâyet edilen yaşı ilerlemiş olan X kuşağının bu değişime ayak uyduramaması veya haberdar olmaması da son dönem yaşadığımız Coronavirus pandemisi nedeniyle eve kapandığımız dönemde sanırız bir nebze aşılmıştır.

Elbette ki bu çok daha kapsamlı ve geniş bir çalışmanın konusudur ve nihayetinde pandeminin risklerinin henüz tam olarak geçtiği de söylenemez. Biz de zaten şimdilik konunun bu yönünü ele almayacağız.

Findmykids akıllı saatleri

Teknolojide meydana gelen gelişmelerin şüphesiz en önemli faydası, iletişimi saniyelere ve hatta milisaniyelere indirmesi oldu. Aralarında uzak mesafeler bulunan kişiler artık internet sayesinde mesafe tanımaksızın ortak olarak işlem gerçekleştirebiliyor. İnternet ile veri transferinin hızı öyle bir noktaya geldi ki bugün internetin faydalarını kullanarak evden çıkmadan pek çok gündelik işi de halletmek mümkün olabiliyor.

Bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin etkilediklerinin başında da çocuklar geliyor. Mobil cihazlar ve çocuklar için özel üretilen teknolojik aletler, ebeveyn ile çocuk ilişkisinin boyutunun bambaşka bir noktaya taşımayı başardı.

Biz de bu yazımızda dijital çağda çocukların kullanabileceği teknolojik aletlerin aslında kötü bir şey olmadığı düşüncesinden yola çıkarak dijital çağda bizim hayatımızı her anlamda kolaylaştıran mobil cihazların çocukların hayatını da benzer şekilde kolaylaştırdığını göstermeye çalışacağız. Yazımızda akıllı saatler ile akıllı telefonların çocuklar tarafından ne şekilde kullanılabileceğini ele almaya çalıştık.

Çocuklar için akıllı saatler

akilli saatler

Teknolojinin geri dönülemez ölçüde değiştirdiği kullanım şekillerinden biri kol saati kullanımı oldu. Henüz modern manada ilk akıllı saatin piyasaya çıkmasının üzerinden 7-8 yıl gibi bir teknolojik alet için çok da uzun sayılmayacak bir süre geçmesine rağmen bu saatler artık klasik kol saatleri ile rekabet edecek düzeye gelmeyi başardılar.

Ancak bu akıllı saatlerin özellikle çocuklar için ayrı bir pazar oluşturması onları yazımızın ilk konusu yaptı.

Akıllı Çocuk Saatleri

akilli cocuk saatleri

Bir akıllı saatte genel olarak mobil telefon ile entegrasyon söz konusudur. Mobil telefon ile birebir uyumlu bir şekilde çalışan saat ile telefondan yapılabilen hemen hemen her işlem yapılabilmektedir. Ancak yine de telefona kıyasla küçük bir ekranının olması onların kullanıcılar tarafından amaçlarının dışında çok da fazla kullanılmamasını sağlamaktadır.

İşte saatlerin bu özelliğinden yola çıkılarak özellikle küçük yaştaki çocukların mobil telefon kullanımının önüne geçmek için sadece çocuklar için akıllı saatler üretilmiştir.

Bu akıllı saatler aynı zamanda yetişkinler için üretilen akıllı saatlerde bulunan özelliklerin tümünü taşımamaktadır. Ayrıca çocuklar için üretilen akıllı saatlerin ana bağlantısı da elbette ki ebeveyninin mobil telefonu ile yapılmaktadır.

Bu saatler öncelikle çocuğunuzu GPS özelliği ile izlemenizi sağlamaktadır. Çocuk akıllı saatlerin en önemli özelliği istediğiniz anda saatin GPS vericisini kullanarak çocuğunuzun yerini görebilmenizi sağlamasıdır.

Bununla birlikte bu saatlerin SOS acil durum butonunu kullanarak çocuklarınız herhangi bir olumsuz durum ile karşı karşıya kalmaları halinde tek bir tuş ile doğrudan yerlerini size bildirebilirler. Böyle bir durumda eğer çocuğunuz hareket halindeyse konumu sürekli güncellenerek bildirilmektedir.

Ayrıca saatin kontrolü tamamen ebeveynin elinde olduğu için çocuğun saati aşırı kullanımlarının önüne de geçebilmektedir.

Hangi akıllı saat tercih edilebilir?

hangi-akilli-saat tercih-edilebilir

Akıllı saatler ile ilgili ebeveynler tarafından en sık sorulan sorulardan biri olan hangi saatin tercih edilmesi ile ilgili soruya da aslına bakılırsa farklı özellikler açısından bakılabilir.

Bu özelliklerin ilki akıllı saatin yukarıda belirttiğimiz güvenlik özelliklerine sahip olup olmaması ile ilgilidir. Nitekim çocuklar için üretilen akıllı saatlerin üretim amacı bu olduğu için GPS takip özelliği tüm çocuk akıllı saatlerinde mevcuttur. Ancak yine de bazı modellerde SOS acil durum butonunun olmaması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden SOS acil durum butonu olan bir akıllı saatin tercih edilmesini muhakkak tavsiye ediyoruz.

Bununla birlikte elbette ki bu akıllı saatlerin çocuklar tarafından kullanılmasından dolayı oynadıkları her türlü oyun esnasında kollarında saati bulunduracaklarını göz önünde tutmalıyız. Dolayısıyla akıllı saatte bulunması gereken bir diğer önemli özellik de saatin dayanıklılık özelliğinin yüksek olması ve su geçirmez olmasıdır.

Akıllı Telefonlar

akilli-telefonlar

Akıllı saatlerle ilgili olarak sadece çocuklar için üretilen akıllı saatlerin olduğundan bahsettik. Ancak ne yazık ki şu anda akıllı telefonların sadece çocuklar için üretilmesi söz konusu değil.

Elbette ki bir ebeveyn olarak çocuğunuza belli bir yaşa kadar akıllı telefon almayı istemediğiniz biliyoruz. Biz de bunun doğru olduğunu düşünüyoruz. Ancak dijital çağın bir gereği olarak özellikle çocuğunuz ergenlik çağına girdikten sonra ona bir akıllı telefon almanız gerekecektir.

Bu noktada da endişeye mahal yok. Zira çocuğunuzu akıllı telefonların zararlarından kurtarmak için çok güçlü silahlara sahipsiniz.

Çocuklar için akıllı telefon denetim uygulamaları

cocuklar icin akilli telefon denetim uygulamalari

Çocukların akıllı telefonları kullanarak sakıncalı içeriklere erişimlerini engellemek veya bu cihazları haddinden fazla kullanımlarını önlemek için sadece bu işlem için özel olarak geliştirilmiş uygulamaları güvenle kullanabilirsiniz.

Biz yazımızın daha fazla uzamaması için burada sadece 2 uygulamadan bahsedeceğiz. Ancak elbette ki bunların muadili pek çok farklı uygulama söz konusu. Burada bu uygulamalardan bahsetmemizin sebebi sadece bu tip uygulamaların hangi özelliklere sahip olduğunu anlayabilmeniz için olacaktır.

Find My Kids

find my kids

Find My Kids uygulamasını çocuğunuz için aldığınız akıllı telefona yükleyerek şunları yapabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun yerini anlık olarak görme ve takip edebilme.
 • Çocuğunuzun etrafındaki sesleri dinleyebilme.
 • Oluşturduğunuz güvenli alanlar dışına bir hareketlenme gerçekleştirdiği takdirde bununla ilgili bildirim alma ve elbette ki güncel konumunu saniye saniye takip edebilme. Ayrıca belirlediğiniz yerlere gitmesi veya oradan ayrılması gibi durumlarda bildirim alma.
 • Eğer çocuğunuzun telefonu sessizdeyse ve aramalarınıza cevap vermiyorsa özel bir gürültü bildirimi yollayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun telefonu sessiz olsa bile bu bildirimi sesli bir şekilde alır ve aradığınızdan haberdar olur.
 • Telefonda kullandığı uygulamaları takip edebilirsiniz. Bu sayede örneğin okulda telefonuyla ne kadar ilgilendiğini görebilir ve akıllı telefon sahibi olmasının okul ders performansını olumsuz etkilemesinin önüne geçebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun telefonunun şarjını kontrol etme. Bu sayede ona ulaşamamanızın sebebinin şarjının bitmiş olması olduğunu görebilme.
 • Uygulamanın özel sohbet bölümünden çocuğunuzla doğrudan sohbet edebilirsiniz.

Görüldüğü üzere bu kullanışlı özelliklerin tamamını kullanarak çocuğunuzun akıllı telefonu güvenli bir şekilde kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Eset Parental Control

Eset Parental Control

Eset uygulamasını bilmeyen yoktur. Bir güvenlik ve anti virüs uygulaması olarak senelerdir yoğun olarak kullanılmaktadır.

Eset firması, çocukların telefon kullanımlarını takip etmek için parental control isimli özel bir uygulama hazırlamıştır. Çocuğunuzun akıllı telefonuna kuracağınız Eset Parental Control uygulaması ile şunları yapmak mümkün olmaktadır:

 • Uygulama koruması ile çocuklarınızın telefonlarında kullanabileceği uygulamaları belirleyebilirsiniz.
 • Konum belirleyici özelliğini kullanarak çocuğunuzun anlık olarak nerede olduğunu görüntüleyebilirsiniz.
 • Web koruması özelliğini kullanarak çocuğunuzun internette hangi sitelere girip giremeyeceğini belirleyebilirsiniz.
 • Eğlence ve oyun zamanı belirlemeyi kullanarak çocuklarınızın telefonunda ne kadar oyun oynayabileceğine karar verebilirsiniz. Ödevlerini erken bitirmeleri halinde uygulamayı kullanarak bu süreyi uzatabilir veya tersi bir durumda kısaltabilirsiniz.
 • Tam raporlama özelliği ile çocuğunuzun telefon kullanımı ile ilgili detaylar istediğiniz bir mail adresine veya doğrudan telefonunuza iletilir. Bu sayede çocuğunuzun telefon kullanımına ilişkin olarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.