Logo tasarım önerileri

Her şirketin, serbest çalışanın veya bağımsız profesyonelin bir logoya ihtiyacı vardır. Bir şirket kurmanın zamanının geldiğine karar verdiğinizde, logo tasarımı sorusu hemen ortaya çıkar. Bazılarımız profesyonel bir tasarımcının hizmetlerini kullanırız, ancak işleriyle kazancı düşük olanlar bunu karşılayamazdı.

Hepimiz er ya da geç yüzleştiğimiz için kendimiz bir logo tasarlamalıyız. Ve sonra panik yapıyoruz. Tabii ki, bu zor olamazdı, ama nereden başlamalı? Pahalı bir yazılım satın almam gerekir mi? Renkler nasıl eşleştirilir?

Kartal 24’ün logosunu tasarlarken aynı düşünceler bende de mevcuttu. Bu yazıda logo tasarımına nasıl yaklaşılacağı konusunda bazı evrensel tavsiyeleri paylaşacağız.

Çalışmanızı yapılandırın

Her şeyden önce, çalışmanızı yapılandırın ve her şeyi aynı anda yapmaya başlamayın. Kıyaslama araştırmaları yapmak harika bir fikirdir. Sektörünüzdeki liderleri belirleyin ve logolarının ortak bir yanı olup olmadığını kontrol edin.

Ardından, başlangıçta, logonuzun ikonik, logo veya her ikisinin bir kombinasyonu olup olmayacağı konusunda önemli bir seçiminiz var.

İkonik logolar, adından da anlaşılacağı gibi, bir simgenin etrafında çizilir. Iconfinder veya Flaticon gibi dizinlerden bazı telifsiz simgeleri indirebilir, ardından bunları benzersiz bir şey olarak değiştirebilirsiniz.

Bir logo şeklinde logo hedefliyorsanız en önemli şey tipografidir. Logolar için serif ve sans-serif yazı tiplerinin çoklu artıları ve eksileri vardır. Farklı yazı tipleriyle oynayarak size en uygun olanı kesinlikle seçebilirsiniz.

Vektör logosu oluşturma

Farklı boyutlarda iyi görünmesini sağlamak için logonuzu kesinlikle vektörlerde oluşturmalısınız. Logonuzu bir raster grafik düzenleyicide oluşturacak olursanız, büyük olasılıkla bozuk ve net görünmeyeceğini unutmayın, bu yüzden kesinlikle iyi bir fikir değildir.

Doğru yazılımı seçin

Bazı harika ücretsiz ve ücretli vektör grafik araçları vardır. Yeni başlayanların yaptığı bir hata, zor bir program olan Adobe Illustrator’ın korsan bir sürümünü indirip öğrenmeye çalışmaktır. Inkscape veya Vectr gibi aynı şeyleri gerçekleştirebileceğiniz ve kullanımı çok daha kolay olan bazı ücretsiz ücretsiz araçlar vardır.

Fotoğrafları kullanma

Fotoğrafları unutun. Fotoğraflar pikselleştirilir ve sonuçta elde edilen logo kesinlikle iyi görünmeyeceğinden, bunları vektörlere dönüştürmek boşa zaman kaybıdır.

Renk çarkını anlama

Harika bir logo tasarlamak istiyorsanız, sağlam endüstri araştırmaları ve çalışmak için bir vektör grafik aracı ile iyi donanımlı olmalısınız. Bazı simgeler ve metinlerle uğraşmadan önce, renkleri nasıl doğru kullanacağınızı anladığınızdan emin olun.

RYB renk modelinde, kırmızı, sarı ve mavi ana renkler olarak kabul edilir. Üç ikincil renk yeşil, turuncu ve mor renktedir. İki ana renk karıştırılarak oluşturulur. Bir başka altı üçüncül renk, birincil ve ikincil renklerin karıştırılmasıyla oluşturulur.

renk carki

Tamamlayıcı renk düzenleri

Renk çarkında birbirine zıt olan renklere tamamlayıcı renkler denir. Örneğin, kırmızıya karşı yeşil veya maviye karşı turuncu düşünün. Tamamlayıcı renklerin yüksek kontrastı, özellikle tam doygunlukta parlak ve canlı bir görünüm oluşturur.

Tamamlayıcı renkler metin için çok iyi değildir, ancak çoğu logo için iyidir. Örneğin, Visa’nın logosu bu başarılı logo tasarımlarından biridir. Tasarım, tamamlayıcı renkler olarak mavi ve (turuncu) sarı kullanır. Mavi ve sarı, zenginliği, istikrarı ve güveni simgelemektedir.

visa-logo

Benzer renk şemaları

Benzer renk şemaları, renk tekerleğinde yan yana olan renkleri kullanır. Genellikle çok iyi eşleşir ve doğal ve güzel tasarımlar oluştururlar. Bununla birlikte, benzer renkleri kullanırken yeterince kontrast olduğundan emin olun.

McDonald’ın logosu, benzer bir renk şeması kullanılan en ünlü örneklerden biridir. Burada kırmızı, turuncu ve açık sarı çok iyi uyuyor. Ve kırmızı rengin insanları aç hissetmeye ittiği kanıtlanmış bir gerçektir. McDonald’s’tan kesinlikle akıllı bir seçim.

mcdonalds-logo

Üçlü renk şemaları

Üçlü renk şeması, renk tekerleği etrafında eşit aralıklı renkler içerir. Örneğin mor, yeşil ve turuncu düşünün. Üçlü renk şemaları, biraz soluk renkler kullansanız bile oldukça parlak olma eğilimindedir. Ayrıca bir rengin hakim olması ve diğer ikisini vurgu için kullanması iyi bir fikir olabilir.

Örneğin, 7-Eleven’in üçlü renk şemasına sahip bir logosu var. Ana renk olarak yeşil, kırmızı ve turuncu ise kontrast içindir. Sonuç olarak, logo dengeli ve dinamiktir. Üçlü logolar özellikle perakende markaları için iyi seçimdir.

7eleven-logo

Ana ızgaralar ve yapı

Bir logo tasarlarken, her zaman bir ızgara kullanın ve ayrıntılara dikkat edin. Logonuzdaki harfler ve simgeler gibi münferit parçaların orantılı olarak hizalandığından emin olun. Ardından, logonuz farklı boyutlarda ve kompozisyonlarda harika görünecektir.

Basit logo tasarlayın

Basit tutun. Süslü ve karmaşık logolar tasarımcılar için harika ve anlamlı görünebilir, ancak çoğunluk için kafa karıştırıcı ve karmaşık görünebilir. Elde etmek istediğiniz, logonuzun müşterileriniz ve iş ortaklarınız tarafından anında tanınmasıdır. Bu nedenle, logonuzu minimalist ve anlaşılır hale getirmeye odaklanmak daha iyidir.

Tarih yazan basit minimalist bir logonun ünlü örneği Nike’dir. 1971’de genç bir tasarımcı Carolyn Davidson tarafından yaratılan görüntü, Yunan zafer tanrıçasının adını taşıyan Nike markası için bir ipucu gibi görünüyor. Logo daha sonra çeşitli formatlara dönüştü, ancak ana unsur her zaman aynı kaldı.

nike-logo

Negatif alanı akıllıca kullanın

Negatif alan hem en iyi arkadaşınız hem de en büyük düşmanınız olabilir. Bazı yazı tipleri ve şekiller diğerlerinden daha fazla negatif alan oluşturur; onları akıllıca dengelediğinizden emin olun.

Negatif alanı çok yaratıcı bir şekilde de kullanabilirsiniz. Örneğin, FedEx, logosundaki neredeyse gizli bir ok işareti ile ünlüdür. İyi görünüyor, değil mi?

fedex-logo

Logo tasarımı ilk başta kafa karıştırıcı görünebilir, ancak temel teori kavramlarını anladıktan sonra ve uygulamaya yeterince zaman ayırdığınızda, oldukça hızlı bir şekilde eğlenceli olur. En önemli şey denemekten korkmamak ve kullanabileceğiniz yeni yazı tiplerini, şekilleri ve kompozisyonları aramaktır.