Kakanız sağlığınız hakkında ne anlama geliyor?

Bağırsak sağlığının rahatsız edici bir gizem olması gerekmez. Bağırsaklarımızın bizimle iletişim kurma yolları vardır ve size durumun iyi olup olmadığını veya vücudumuzun geri kalanıyla o kadar da büyük bir sorun olmadığını söyleyebilirler. Diyetiniz, son egzersiziniz veya zihinsel sağlığınızla ilgili bir şey olsun, kaka durumunuz sağlığınızın harika bir göstergesidir.

Kaka bağışıklık sisteminizin kapalı olduğunu mu söylüyor? Bağışıklık sisteminizin yüzde 60’ından fazlası bağırsaklarınızdan kaynaklanır. Ruh hallerimiz bile bağırsak sağlığımız tarafından belirlenebilir. Çünkü serotonin reseptör bölgeleri öncelikle bağırsakta bulunur. Sağlıklı bağırsaklar daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak, yetişkinler günde en az bir iyi oluşturulmuş bağırsak hareketi yaşamalıdır. “İyi biçimlendirilmiş” sağlam ama kaya gibi sert değil demektir. Farklı bir şey görüyorsanız, kakalarınız size bir şey söylüyor olabilir. Her zamanki bağırsak rutininizde değişiklikler fark ederseniz, bunu doktorunuzla görüşmeyi unutmayın. Ancak işte birkaç farklı kaka şekli/durumu ve bunları geliştirmek için yemek önerileri:

Parça parça dışkı

Bağırsak hareketleriniz yedi ila on santimetrelik silindir yerine küçük parçalara benziyorsa, bu protein-lif oranınızın düşük olduğunu, vücudunuzun aldığınız proteini işlemede zorlandığını gösterebilir. Bazen düşük karbonhidratlı diyet yapanlarda görülebilir.

Bağırsaklarınızı besleyin: Kereviz, salatalık, lahana, ıspanak ve elma gibi yüksek lifli ürünler yemeyi deneyin. Pelet benzeri bağırsak hareketleri de iyi nemlendirmediğinizi gösterebilir. Her gün vücut ağırlığınızın yarısı kadar ons cinsinden su içmeyi hedefleyin. 150 kiloluk bir kişi için 75 ons olurdu. 75 ons günde 2 litre suya denk geliyor. Aynı şekilde, 70 kiloluk biri için bu miktar günde en az 1 litredir. Ayrıca elma, greyfurt ve chia tohumu gibi pektin bakımından zengin yiyecekler yemeyi deneyin.

İnce ve ipeksi dışkı

Uzun, sıska, yumuşak bağırsak hareketleri mukozal astarınızın (bağırsaklarınızı kaplayan zarlar) şişmiş veya tahriş olabileceğini gösterebilir.

Bağırsaklarınızı besleyin: Glutensiz psyllium, kaygan karaağaç, karnabahar ve jicama mukozal astarı yatıştırır. Bağırsak parazitleri de zarların şişmesine neden olabilir; doğal anti-parazitik özelliklere sahip kabak çekirdeği yemeyi deneyin. (Tabii ki, durum düzelmezse doktorunuza görünün.)

Yeşil kaka

Kaka rengi de önemlidir. Yeşil renk tonuna sahip olan kaka safradaki dengesizliği gösterebilir. Safra, lesitin dahil olmak üzere birçok maddeden yapılır. Bu yeşil renk, lesitin dengenizin bozuk olduğu anlamına gelebilir.

Bağırsaklarınızı besleyin: Bu durumda, ayçiçeği lesitini ve süt devedikeni çayı gibi safra kesesi desteği sunan yiyecekleri ve takviyeleri deneyin. Safra kesesini destekleyen gıdalar arasında soğuk su balığı (somon ve alabalık gibi), avokado, tatlı patates, yeşil fasulye, domates, çilek ve soğan bulunur.

Klozette yüzmesi veya batması?

Kakanızın tuvalete batması gerekiyor. Yüzerlerse, bu sindirim sularında bir dengesizliği gösterebilir.

Bağırsaklarınızı besleyin: Sindirimi uyaran maydanoz, kekik ve acı gibi yemeklerinize bol miktarda bitki ve baharat ekleyin. Yüzmesi ayrıca bir buğday intoleransı veya Çölyak hastalığını gösterebilir. Yüzmesi ayrıca kan şekerinde dengesizliğe işaret edebilir, bu nedenle gün boyunca sürekli bir protein akışına sahip olduğunuzdan emin olun. Günde üç öğün ve iki kere sağlıklı atıştırmalık yediğinizden emin olun.

Kaka iletişiminizi daha da izlemek ve herhangi bir değişiklikten haberdar olmak ister misiniz? Bağırsak hareketlerinizin (biliyoruz, ancak iğrenç olması gerekmez) günlük tutmaya çalışın.