Her evde olması gereken temel güvenlik önlemleri

Ev güvenliği malzemeleri söz konusu olduğunda, birçoğumuz bilgisiz ve şaşkın hissediyoruz. Elbette, temellerimiz var. Evlerimize genelinde karbon monoksit ve duman detektörleri kurduk ve bir yangın söndürücümüz var. Ama bu muhtemelen yeterli gibi gelmiyor. Bununla birlikte, aynı zamanda, piyasadaki ev güvenliği ürünlerinin sayısıyla olumlu bir şekilde çok fazla seçeneğe maruz kalıyoruz.

Gerçek şu ki, kendimizi ve evlerimizi korumak için yapabileceğimiz daha çok şey var. Satın alabileceğimiz başka bir ürün var (ya da tersine, satın almaktan kaçınmamız gereken). Araştırma yapabileceğimiz başka bir tehlike daha var. Yapabileceğimiz başka bir değişiklik daha var. Mükemmelliğe sürekli olarak ulaşılamayabilir, ancak bu denemekten vazgeçmemiz gerektiği anlamına gelmez.

Bahsettiğimiz o duman ve karbon monoksit detektörleri mi? Her detektör, alarm ve güvenlik cihazının tam olarak olması gerektiği gibi davrandığından emin olmak için düzenli ev güvenlik kontrolleri yapılmalıdır. Ailenizle birlikte bir yangın güvenliği planı hazırlamanın ve düzenli olarak prova yapmanın önemi paha biçilmez. Çocuklara 112’yi nasıl ve ne zaman arayacaklarını öğretmek de akıllıcadır. Acil durum telefon numaralarını buzdolabına yapıştırın ve cep telefonunuza programlayın. Bu gibi adımlar basit görünebilir, ancak bir felaket ortaya çıktığında büyük bir etkiye sahip olabilirler.

Bahsetmek gerekirse, kesinlikle anlamlı olan tonlarca ev güvenliği ürünü var. Bu, evimizin güvenliğini iyileştirmede küçük bir etkiden fazlasını yapabilir. İlk yardım çantaları, afet malzemeleri ve pencere korumaları gibi tekli satın alımlar gerçekten büyük bir fark yaratabilir.

Duman ve Karbon Monoksit Detektörleri

İlk önce, çalışan duman ve karbon monoksit detektörlerine ihtiyacınız var. Eğer sahip değilseniz, mutlaka alın. Pilleri bir süredir değiştirmediyseniz değiştirin.

Her uyku alanına, eğer çok katlıysa evin her katına ve yakıt yakan cihazlardan en az 15 metre uzakta bir karbon monoksit alarmı kurun. Duman detektörlerinin de mevcut olduğundan emin olun. Onları her yatak odasına, her uyku alanının dışına ve evin her katına (bodrum katınız dahil) koyun.

Duman ve karbon monoksiti algılayan kombinasyon alarmları kullanabilirsiniz. Bu da evinizi daha güvenli hale getiren bir verimliliktir. Ve bu alarmları kurmanın yeterli olmadığını unutmayın. Alarmların düzgün çalıştığından emin olmak için pilleri düzenli olarak değiştirmeniz ve test etmeniz gerekir. Duman ve karbon monoksit detektörlerinizi aylık olarak test etmelisiniz.

Yangın söndürücüler

yangin sondurucu

Yangın söndürücüler, özellikle küçük ve sınırlı bir yangınla uğraşıyorsanız, elinizin altında olması iyi olabilir. Bu nedenle birkaç çok amaçlı yangın söndürücü alın ve bunları mutfaklar, bodrumlar ve atölyeler gibi yüksek riskli alanlara yerleştirin.

Ani bir yangından önce ekipmanın nasıl kullanılacağını öğrenmek için zaman ayırın. Bu, ortaya çıkan acil durumları daha etkili bir şekilde ele almanıza yardımcı olacaktır. Ve yangın esnasında yangın söndürücünüzü kullanırken, ailenizin geri kalanından evden çıkmasını ve birisinin itfaiyeyi derhal aramasını isteyin.

Yangın Merdivenleri ve Fıskiyeler

Yangına hazır olmanız konusunda bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız, yangın merdiveni satın almak harika bir yol olabilir. Bunlar, evinizin ikinci veya üçüncü katındaki bir odadan çıkmanız gerektiğinde inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Birkaç yangın merdiveni satın almayı ve evinizin üst katlarındaki her yatak odasında bir tane tutmayı düşünün.

Atabileceğiniz bir sonraki adımın otomatik bir sulama sistemi kurmak olduğunu düşünün. Bunun gibi bir sistem yangının tespit edildiği bölgeye su püskürtür… böylece erken aşamalarında bir yangına saldıracak. Bu sistemler pahalı olabilir, ancak bir ev zaten yapım aşamasındayken kurulumu genellikle daha az maliyetlidir.

Yine de, her şeyden önce, bir yangın hazırlık planınız olduğundan emin olun. Herkesin bir planı olmalı; ne yapmalı, nereye gitmeli, nasıl dışarı çıkılacak gibi. Evinizin dışında belirlenmiş bir toplanma yeri bulundurun ve yangın planınızı düzenli olarak tatbikat edin.

Eksiksiz bir İlk Yardım Çantası

ilk yardim kiti

Ev güvenliği sadece yangınları ve diğer büyük felaketleri önlemekle ilgili değildir. Aynı zamanda günlük küçük kazaları da ele almakla ilgilidir. Kesikler, sıyrıklar ve çürükler hayatın bir gerçeği; özellikle de etrafta çocuklarınız olduğunda evinizde en az bir adet eksiksiz ilk yardım çantasına sahip olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

Bundan önce uzun bir alışveriş listesine ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez. Çok sayıda mağaza önceden hazırlanmış ilk yardım kitleri sunar ve çoğu çok kapsamlıdır. Yine de, ilk yardım setinizin birkaç temel gereksinimi olduğundan emin olmak için kontrol etmek isteyeceğiniz şeyler şunlardır: tek kullanımlık eldivenler, bandajlar (çeşitli boyutlarda), antiseptik mendiller, keskin makaslar ve cımbızların hepsi olmazsa olmazlardır.

Eksiksiz Afet Tedarik Kiti

İşler ciddi bir şekilde ters giderse, büyük bir fırtına, sel, deprem veya doğal afet meydana gelirse, hem evinizin hem de sevdiklerinizin güvenliği için iyice hazırlıklı olmak istersiniz. Bir felaket tedarik kitine sahip olmak harikadır.

Günlük yaşam için ihtiyacınız olan ürünleri stoklayarak başlayın. Düşünün: bozulmayan yiyecekler, su ve ilaç ve çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı da dikkate aldığınızdan emin olun. Bu temel ürünlerin en az üç günlük yetmesini isteyeceksiniz. Ve bir konserve açacağı unutmayın, bozulamaz yiyecekleri açmak için buna ihtiyacınız olabilir.

Temel ihtiyaçlarınızı ele aldıktan sonra, el feneri, powerbanklar ve piller gibi birkaç temel eşyayı daha doldurun. Güneş enerjisi ve elle çalıştırma mekanizmalarıyla çalışan el fenerleri ve radyoları bulundurun. Bu şekilde, elektrik kesintileri veya diğer acil durumlar varken bitmiş piller hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

Pencere Koruyucuları

Hava ısınmaya devam ettikçe, çoğumuz kendimizi pencerelerimizi daha fazla açık bırakarak bulabiliriz. Bu, özellikle etrafta dolaşan küçükler varsa, potansiyel bir güvenlik endişesidir.

Perdeler yeterli değil; Böcekleri dışarıda tutabilirler, ancak çocukları içeride tutmazlar. Bu nedenle, pencere korumalarının, kilitlerinin veya pencerelerinizin istediğinizden daha fazla açılmasını önleyecek diğer cihazlara yatırım yapmayı düşünün.

Dolap Kilitleri

Dolap mandalları ve diğer kilitler, çocuklarını belirli dolaplardan, sandıklardan ve çekmecelerden uzak tutmaya çalışan ebeveynler için mükemmel bir seçimdir. Dolap mandalları, mutfaklarda ve banyolarda çocukları yavaşlatmak için iyi bir caydırıcıdır.

Bu sadece geçici bir çözüm. Çocuklar çok çalışkan olabilir. Sonunda anneyi ve babayı izleyecekler ve [mandalları] çözecekler. Bu nedenle, dolap mandalları kullanımınızı, zararlı ürünleri yüksekte, ulaşılamayacakları ve görünmeyecekleri yerlerde depolamak gibi diğer stratejilerle eşleştirmek istersiniz.

Priz Kapakları

Elektrik prizleri, özellikle etrafta çocuklarınız varsa, inanılmaz derecede riskli olabilir. Bu sorunu çözmek için, birçok kişi çıkış kapaklarına dönmektedir.

Ocak Kapakları

Evinizi çocuklardan korurken, yanma güvenliği de yangın güvenliği kadar önemli olabilir. Bu nedenle, çocukların ulaşmasını ve kazara sobayı açmasını önleyebilecek birkaç set üstü ocak kapağı satın almayı düşünebilirsiniz.

Stratejik çözümler bu kategorideki ürün tabanlı çözümler kadar yardımcı olabilir. Sadece sobanızın ulaşamayacağı en yakıcı ocakta yemek pişirmek çocukların ellerini ocakta yakmasını önleyebilir. Çocuklarınızın tencere ve tavalarla oynamalarını önlemek, oyuncaklar ve pişirme aletleri arasındaki farkı daha açık bir şekilde anlamalarına yardımcı olabilir (bu çok sıcak ve potansiyel olarak tehlikeli olabilir).

Hırsızlara karşı güvenlik

Son olarak hırsızlara karşı kullanabileceğiniz güvenlik malzemeleri, kameralı kapı zili, güvenlik kameraları, hareket sensörleri, kapı sensörleri, cam sensörleri ve alarm olabilir.