5 adımda derinlemesine banyo temizliği

İşe yarayan bakteri öldürücü yöntemlerle banyonuzu gizlenen mikroplardan kurtarın. Bir duş başlığının kireçten nasıl temizleneceğinden, tuvaleti fırçalamanın en kolay yoluna kadar, bunu banyo temizleme rehberiniz olarak düşünün. İşlem düşündüğünüz kadar karmaşık değil. Banyonuzun her santimini parlatmak için bu 7 adımı izleyin.

Duş temizliği

Sabun-pislik sorununun yanı sıra, duş başlıkları, akciğer hastalığına bağlı bir patojen olan Mycobacterium avium’u barındırabilir. Temizliği ihmal edilmiş bir duşun kullanılmasıyla milyonlarca mikropu doğrudan ciğerlerinize alabiliriz. Duştan sonra tüm yüzeylerdeki yoğuşmayı silin ve odanın nem seviyesini düşürmek için pencereyi günde bir saat açık bırakın.

dus-basligi

Plastik bir poşete bol miktarda beyaz sirke dökün ve duş başlığını içine koyarak bir gece bekletin. Sabahları çıkarın ve durulamak için suya tutun. Sabun ve küflerden kurtulmaya yardımcı olmak için yıkayıcı görevi gören plastik duş perdeleri ve astarlarına deterjan ile yıkayın ve havluları çamaşır makinesine atın. Daha sonra kurumaya bırakın. Duş kapıları için, bir bardak karbonatı bir kaba koyarak birkaç damla damıtılmış beyaz sirke ekleyerek bir macun yapın; doğrudan kapıya uygulayın (güzel ve kalın, bu yüzden yapışacaktır). Bir saat bekletin, sonra mikrofiber bir bezle ovalayın. Durulayın ve taze, kuru bir mikrofiber bezle kurulayın. Küvet daha kolay. Haftalık olarak ovalayarak temizlemek genellikle yeterlidir. Ancak ekstra parıltı için sıcak suyla doldurun, sonra boşaltın. Bir banyo temizleyicisi uygulayın ve fırçalamadan önce 15 dakika bekletin.

Fayans, tezgah, duvarlar ve tavan temizliği

banyo-fayans

Bir duvar fırçasını çamaşır suyuna batırın ve alanları fırçalayın; iyice durulayın. Odayı havalandırdığınızdan emin olun. Duvarlar gözeneklidir ve bakteri büyümesine son derece duyarlıdır. Nemin ve kirin sızmasını önlemek için düzenli olarak temizlenmelidir.

Fayans, tezgahlar, duvarlar ve tavana çok amaçlı temizleyici püskürtün ve duşu açın, buhar oluşana kadar sıcak suyu açın. Suyu kapatın, dışarı çıkarken kapıyı kapatın ve buhar ile temizleyicinin 20 dakika karışmasını sağlayın. Ardından tüm yüzeyleri temiz bir bezle silin. Yüksek noktalara ulaşmak için temiz, kuru bir mikrofiber paspas kullanın. Karo zemini de silin, ancak kirli işlerin geri kalanını tamamladıktan sonra.

Sabunlar, döktükleri kir ve cilt hücreleri ile birlikte mikroskopik bir filmin arkasında kalırlar.

Seramik karo üzerindeki su izlerini en aza indirmek için yılda bir kez bir cila uygulayın. Su boncuklanacak ve yuvarlanacaktır. Küf dayanıklı boya, döşenmiş duvarlarda ve tavanlarda da yardımcı olabilir.

Klozet temizliği

klozet

Klozete bir fincan karbonat dökerek başlayın. Birkaç dakika bekletin; fırçalayın ve yıkayın.

Ardından, her kullanımdan sonra temizlemeniz gereken tuvalet fırçasının kendisini ele alın. Fırça kullarına çamaşır suyunu dökün. Birkaç dakika bekletin, ardından bir sürahi temiz su ile durulayın. Ardından, fırça kabını ılık, sabunlu suyla doldurun ve bırakın; kirli suyu tuvalete dökün.

Bir sifonlu tuvalet, havai fişek gösterisine benzer. Ve mikroplar yıkamadan sonra bile oturakta kaldığından, E. coli ve salmonella gibi bakteriler havaya uçabilir ve herhangi bir zamanda diğer yüzeylere inebilir.

Yıkama sırasında daima kapağı kapatın ve havalandırma fanını kullanın (yüzeylere yerleşmeden önce bakterileri emer). Zaten diş fırçalarını ve kontakt lensleri ecza dolabının içinde saklamıyorsanız, şimdi başlamak isteyebilirsiniz.

Lavabo temizliği

lavabo

Gidere beyaz sirke veya karbonat dökün ve sıcak suyla yıkayın. Musluk için, bakterileri önemli ölçüde azaltan tek kullanımlık dezenfekte edici mendiller kullanabilirsiniz. (Buna karşılık, bezler mikropları bir noktadan diğerine taşıyabilir) Bez kullanmanız gerekiyorsa, her birinin nerede kullanıldığı ve saklandığı konusunda titiz olun. Kulplar bittiğinde, musluğu diş ipi ile temizleyin (evet, doğru okudunuz). Kirli şeyler, musluğun tabanının ve muslukların lavabonun buluştuğu dar, kirli alanda yer almak için mükemmeldir.

Lavabo gideri, en yüksek banyo bakteri sayısına sahiptir. Klozetin bile üstünde. Araştırmalarda lavaboda çiğ eti dilimlemek için kullanılan bir kesme tahtası üzerinde bulacağınız kadar çok bakteri tespit edildi. Ve musluk kolları? Tuvaleti kullandıktan sonra ve ellerinizi yıkamadan önce onlara dokunursunuz. Iyy.

El havlularının temizliği

banyo-havlulari

Çamaşır makineniz varsa sanitasyon ayarını kullanın (veya çamaşır suyu kullanın). Her üç ila dört günde bir temiz havlularla değiştirin.

Havlular, birçok kişi tarafından paylaşılıyor ve nemi hapsediyorlar. Bu, bakteriler için yuvalanma sağlar.

Islak havluları, kıvrımların oluştuğu bir kancadan asmak yerine havanın dolaşabileceği bir rafa yayın. Havlu rafını temizlemeyi unutmayın; o da bakteri toplar. Ve tuvalete yakın ıslak havlu asmaktan kaçının.