Tarihteki ilk web tarayıcı neydi?

İlk icat edilen web tarayıcıyı merak ettiğiniz için bu sayfada olduğunuza eminim. 1990’da icat edilen ilk web tarayıcısının hangisi olduğu ve hakkındaki tüm bilgileri sizinle paylaşacağım.

Tarihteki ilk web tarayıcı World Wide Web’dir. World Wide Web, Tim Berners-Lee tarafından dijital bir alan olarak yaratılmıştır. Tim Berners-Lee, ‘WorldWideWeb’ olarak adlandırılan ilk web tarayıcı/WYSIWYG HTML düzenleyicisini icat etti. Daha sonra teknolojiler arasındaki karışıklığı önlemek için adını ‘Nexus’ olarak değiştirdi.

Tarihteki ilk web tarayıcı

Tarayıcı, CERN’de Berners-Lee’nin NeXT Bilgisayarında oluşturuldu ve ilk başarılı yapı 25 Aralık 1990’da tamamlandı. Nisan 1993’te tarayıcının kaynak kodu halka açıklandı ve tarayıcı ertesi yıl 1994 yılının Ocak ayında durduruldu.

ilk web tarayici

İlk web tarayıcısının adı ‘WorldWideWeb’ olarak belirlenmeden önce, Berners-Lee’nin kendisine Bilgi Madeni ve Bilgi Ağı (The Mine of Information and The Information Mesh) demeyi düşündüğü söyleniyor.

Özellikler arasında temel stil sayfalarını görüntüleme desteği, FTP ve HTTP de dahil olmak üzere bir dizi protokol vardı ve daha sonraki yapılarda satır içi görüntüleri bile gösterebilirdi.