Prof. Dr. Naci Görür: Bunlar ‘kentsel dönüşüm’ü ‘müteahhitlik projesi’ zannettiler

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’nin deprem gerçeğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Görür, Türkiye’de kentsel dönüşümün yapılış şeklini eleştirdi. Prof. Dr. Naci Görür, Cumhuriyet’ten İpek Özbey’in sorularını yanıtladı. Görür’ün açıklamalarından satır başları şöyle:

“Sokakları daraltan, binaların boyunu uzatan projeler yaptılar”

– Kentsel dönüşümü konuşalım. Çeşitleri vardır. Bir kenti, inşaat kenti haline dönüştürmek istersen bir sürü müteahhitlik projesi ortaya atarsın, o kentte devamlı bina yapılır. Bunlar ‘kentsel dönüşüm’ü ‘müteahhitlik projesi’ zannettiler. Bu işin yapımını, motor gücünü, denetimini, gözetimini de müteahhitlere verdiler. Müteahhitlerle ev sahipleri oturdular, ‘nasıl daha fazla rant elde ederiz’ diye hesap kitap yaptılar, anlaştılar. Onu yıkıp, yerine daha kötü, sokakları daraltan, binaların boyunu uzatan projeler yaptılar.

– İstanbul’da 1 milyon 600 bin bina var. Yine resmi rakamlara göre bu yapı stokunun yüzde 60’ı mühendislik hizmeti görmemiş. Planı, projesi, hesabı, kitabı, statiği, temel etütleri yapılmamış… Yani bunları oradan, buradan gelen, bu işi bilmeyen müteahhitler kafasına göre yapmış. Ya da her seçim öncesi vatandaş bir kat yapmış, sonra getirip bir kat daha çıkmış… Öyle olunca 900 bin bina deprem güvenli değil. Büyük bir risk altındayız…