Ecosia arama motoru nedir, nasıl kullanılır?

Çevre dostu arama motoru Ecosia, Google Chrome kullanıcıları için varsayılan bir seçenek haline geliyor. İşte Ecosia hakkında bilmeniz gerekenler.

Ecosia, kârının bir kısmını dünyanın dört bir yanına ağaç dikmek için kullanan bir arama motorudur ve çevre dostu seçeneği artık Google Chrome’un varsayılan arama motorlarından biri haline gelmiştir. Ecosia artık kullanıcılara sunulan birçok arama motoru seçeneğinden biri olarak Bing, Google ve DuckDuckGo’nun arasında yerini almaktadır.

Google veya Bing’e etik bir alternatif olarak kendini gösteren Ecosia’nın toplam gelirinin yaklaşık yarısı ağaç dikmeye yardım etmek için kullanıldı. Mevcut Chrome kullanıcıları, 17 Mart 2020’den bu yana varsayılan tarayıcılarını Ecosia ile değiştirebiliyorlar. İlgilenenler, şirketin web sitesindeki tüm büyük tarayıcılarla uyumlu olan Ecosia uzantısını da yükleyebilirler.

Ecosia kuruluş tarihi ve kullanımı

Ecosia arama motoru Christian Kroll tarafından Aralık 2009’da kuruldu. Ecosia, B Lab tarafından belirlenen sosyal, çevresel, şeffaflık ve yasal hesap verebilirlik standartlarını karşılayan işletmelere verilen bir sertifika olan B Corporation statüsünü alan ilk Alman Şirketi oldu.

Yakın tarihli bir blog yayınında Kroll, Ecosia’nın bir Chrome arama motoru seçeneği olarak eklendiğini ve bunun tüm cihazlarda ve 47 ülkede nasıl kullanılabildiğini doğruladı. Kullanıcıların Chrome’u en son sürüme güncelleyebileceklerini ve ardından varsayılan arama motorunu manuel olarak değiştirebileceklerini veya şirketin özel Chrome uzantısını yükleyebileceklerini ekledi.

Ecosia’yı kullanmak için https://www.ecosia.org/ adresine girebilirsiniz. Ecosia’yı Türkiye’de kullanırken, sağ üstteki Menü çizgilerine tıklayarak Ayarlar’a girip (Menu -> Settings -> Search region) bölgeyi Türkiye olarak değiştirmeyi unutmayın. Böylece Türkiye’den sonuçlar gelecektir. Ecosia’nın Türkçe dil seçeneğinin olmadığını da eklememiz gerekiyor.

ecosia-ayarlar

Ecosia arama motoru avantajları

İşlevsel düzeyde, Ecosia’nın araması diğer popüler arama motorları ile aynı şekilde çalışır ve aynı özelliklerin çoğuna sahiptir. Ecosia, yapılan tüm aramaların şifreli olduğunu göz önünde bulundurarak, tarayıcının adres çubuğundaki kilit simgesiyle gösterildiği gibi, Google ve Bing’i arama güvenliğinde geride bırakıyor. Ancak, Ecosia önemli bir şekilde herhangi bir üçüncü taraf izleme aracı kullanmaz; bu, hizmette yapılan herhangi bir aramanın Ecosia dışında herhangi bir tarafça görülmeyeceği anlamına gelir. Ayrıca, Ecosia’da yapılan herhangi bir arama bir hafta sonra anonim hale gelir. Bunun aksine, Google ve Bing, tarayıcı geçmişini ve çerezleri sildikten sonra bile arama verilerinin bitlerini (cihaz veya tarih gibi) elinde tutar.

Ecosia’yı kullandığınızda, bir arama motorundan beklediğinizi biraz fazladan alırsınız. Bu küçük bir ayrıntı olsa da, Ecoasia’nın ayarlar menüsü, yalnızca göz atma geçmişinizi silmek için birkaç menüye dalmanızı gerektiren Google’a kıyasla basit ve gezinmesi kolaydır. Bununla birlikte, birçok kullanıcı için ana cazibe noktası, genel olarak çevre dostu yaklaşımı olacaktır. Ormansızlaşmayla mücadele çabalarına doğru elde edilen reklam geliri, veri gizliliğine saygı gösterirken, Ecosia Google ve Bing için değerli bir alternatif olabilir.