En iyi ücretsiz müzik çalar uygulaması

Bedava müzik dinlemenin en hızlı yolu her zaman radyoyu açmak ve ona ne koyarlarsa onunla yetinmek olmuştur. Ancak bu tek seçenek değil ve İnternet’in gelişiyle birlikte en sevdiğimiz sanatçıları dinlememize, hangi şarkıyı koymak istediğimizi seçmemize ve hatta yeni yetenekleri keşfetmemize izin veren her türlü seçenek, araç, platform ve web sitesi var.

Ücretsiz olarak müzik dinlememize izin veren birçok web sitesi veya platform var ve sadece bu değil, aynı zamanda konser videoları izleyebilir, ilgili yeni sanatçılar keşfedebilir veya tematik veya türe göre çalma listelerine kapılabiliriz. Tüm bunları bilgisayardan, cep telefonundan, tabletten vb. ortamlardan yapabiliriz.

Bu web siteleri, bir abonelik ödemek veya herhangi bir şey satın almak zorunda kalmadan çevrimiçi olarak ücretsiz müzik dinlememizi sağlar. Bunları her gün kullanıyoruz ve örneğin reklam dinlemek veya izlemek karşılığında genellikle hiçbir maliyetimiz yok. Bazıları YouTube gibi iyi bilinir, ancak diğerleri o kadar popüler değildir ve yeni grupların, şarkıların veya sanatçıların keyfini çıkarmanıza olanak tanır.

Youtube

youtube music

YouTube, ücretsiz müzik dinlemenin en yaygın yollarından biri haline geldi. Avantajı, sadece şarkıcıların resmi şarkılarını dinleyemiyoruz, aynı zamanda farklı videoları da görebiliyoruz: video klipler, performanslar, konserler ve hatta coverlar. YouTube’un bir başka avantajı da, yalnızca yerleşik sanatçıları görememeniz, aynı zamanda yeni yetenekler keşfedebilmeniz ve hatta bazılarının canlı videolarını izleyebilmeniz, etkileşimde bulunabilmeniz vb.

Elbette dezavantajları da var: YouTube’un biz ödeme yapmadığımız sürece çevrimdışı bir oynatma yöntemi yok. Videoları veya sesleri indirebilmek ve internet bağlantısı olmadan dinleyebilmek için YouTube Music Premium’a ödeme yapmak gerekiyor. Ücretsiz YouTube’un ikinci ana dezavantajı, reklamların olması ve bunları kaldırmak için de ödeme yapmanız gerekecek. Ve üçüncü “ama”, akıllı telefonunuzdan arka planda oynatamayacağınızdır. Ancak bilgisayarınızda veya WiFi’ye bağlı ücretsiz müzik dinlemek istiyorsanız, en eksiksiz seçeneklerden biridir ve kayıt olmanıza bile gerek yoktur.

Spotify

spotify

Spotify ana akışlı müzik platformlarından biridir ve tüm zamanların 50 milyondan fazla şarkısını indirmenize ve bunları çevrimdışı veya çevrimiçi dinlemenize olanak tanır, çok platformludur ve istediğimiz herhangi bir sanatçıyı veya şarkıyı pratik olarak bulabiliriz. Spotify Premium ile Spotify free arasındaki temel fark, internet bağlantısı olmadan şarkıları dinleyemeyecek olmanız, aynı ses kalitesine sahip olamamanız ve müzik dinlerken kesintiye uğrayacak reklamlarla karşılaşmanızdır. Ancak reklamları umursamıyorsanız veya onları WiFi ağına bağlı olarak dinleyecekseniz, Spotify herhangi bir cihazdan ücretsiz müzik dinlemek için en iyi seçeneklerden biridir. Ayrıca, eksiksiz sesli içeriğe sahip olmanız için sesli kitaplara ve podcast’lere de erişebilir.

Ücretsiz müzik dinlemek yerine daha fazla seçeneğe sahip olmak için ödeme yapmayı tercih ediyorsanız, Spotify Premium’u bir ay ücretsiz deneyin ve ardından ayda 17,99 TL ödeyin. Daha uygun fiyatlı bir seçenek olsa da, Spotify aile planına altı hesaba kadar almaktır. Veya öğrenciyseniz, size sadece 8,99 TL’ye mal olacak.

Deezer

deezer

Deezer birinci sınıf bir hizmettir ancak daha az işleve sahip olmasına rağmen ücretsiz seçeneklere sahiptir. Örneğin, Ücretsiz sürümde çevrimdışı müzik dinleyemeyeceksiniz. Ancak mevcut ve en eksiksiz olan 56 milyon şarkıdan oluşan bir kataloğa erişebileceksiniz. Ücretsiz sürüm, reklamları dinlemek zorunda kalmamıza rağmen ücretsiz müzik dinlememize izin veriyor ve şarkıları geçemeyeceğimiz ancak rastgele çalmaya razı olmamız gerekecek. Deezer’ın başlıca avantajlarından biri, hemen hemen her cihaz için mevcut olmasıdır: bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler, giyilebilir cihazlar, hoparlörler, sesli asistanlar, televizyonlar, arabalar… Ve tabii ki ücretsiz dinlemek için tarayıcınızda açabilirsiniz. Ancak bunu yapmak için kayıt olmanız gerekecek.

Reklamları kaldırmak, şarkıyı çalmak veya “çevrimdışı” modda dinlemek istemeniz durumunda, Deezer Premium’a ayda 9,99 Euro’ya veya Deezer Family’ye ayda 14,99 Euro’ya girebiliriz. Altı farklı profile ve mümkün olduğunca ucuza çıkması için masrafları dağıtabiliriz. Kalıcılığı yoktur ve istediğiniz zaman aboneliği iptal edebilirsiniz.

Soundcloud

Daha fazla bilinmeyen grup ve gruplardan ücretsiz müzik dinlemek istiyorsanız Soundcloud en önemli araçlardan biridir. 200 milyon şarkı, 20 milyon uluslararası sanatçı ve dünyanın her yerinden bir ses akışı platformudur ve sadece en popüler hitleri ve büyük avantajları değil, aynı zamanda miksleri, doğaçlamaları, DJ’leri de dinleyeceksiniz… Soundclound ücretsizdir ancak bize bir Soundclound Go premium sürümü veya bir Souncloud Go+ sürümü sağlar. Her ikisini de birkaç gün ücretsiz, sırasıyla yedi ve 30 gün deneyebilirsiniz. Ancak kataloğa erişmek, çalma listeleri oluşturmak veya öneride bulunmak için de ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Ücretsiz olmasına rağmen ücretli bir versiyonu da var: Soundcloud Go Unlimited fiyatı 5,99 euro, SoundCloud Go+ fiyatı ise aylık 9,99 euro. İlki yedi günlük ücretsiz deneme süresine, ikincisi ise bir aya kadar ücretsiz deneme süresine sahiptir. Her ikisi de çevrimdışı müzik dinlemenize, reklamsız oynatmaya erişmenize izin verir… Ve Go+ aboneliği bize daha iyi kalite ve katalogda önizleme veya örneğin DJ uygulamalarıyla parçaları karıştırma olasılığı sağlar. “Premium” olmalarına rağmen zorunlu değildirler ve ücretsiz olarak müzik dinleyebiliriz.

Last.fm

last.fm

Last.fm, ücretsiz müzik dinlemek için en iyi web sitelerinden ve en uzun süredir devam edenlerden biridir. Bugünlerde neredeyse her zaman YouTube veya Spotify gibi diğer uygulamalara başvuruyor olsak da, her zaman elimizin altında olabilmemiz için ücretsiz ve iyi kategorize edilmiş içerikle hala mükemmel bir fikir. Last.fm’in avantajlarından biri ve diğer platformlardan farkı, diğer kullanıcılarla etkileşim kurabilmeniz ve böylece bir topluluk oluşturabilmenizdir. Last.fm’e kısa bir bakışla, Ariana Grande, Taylor Swift gibi diğer gruplar ve şarkıcılar için de yer olmasına rağmen, BTS’nin baskın olduğu genç bir kitleye odaklandığını görüyoruz…

Last.fm arayüzü çok rahat çünkü basit çevrelerde dünyanın en popüler ve en çok konuşulan şeylerini göreceğiz. İlgili gruplara erişmek için bunlardan birine tıklamanız yeterlidir. Ve istediğiniz grubu veya sanatçıyı seçtikten sonra onlarla ilgili istatistiklere erişebilirsiniz. “Müzik” sekmesinde ayrıca grupları, çalma listelerini, etiketleri de bulacaksınız…

TuneIn Radio

TuneIn Radio

TuneIN, içeriği ne olursa olsun, her türden radyo istasyonunu dinlemenizi sağlayan bir web sitesidir. Dünya çapında 100.000’den fazla radyo istasyonu var, bu nedenle gezegenin herhangi bir yerinden sevdiğiniz bir müzik türünü bulmanız kolay olacak. Ayrıca temayla ilgili podcast’ler, şarkıcılarla röportajlar veya farklı istasyonlardan özel bölümler bulacaksınız. TuneIn ücretsizdir ve istasyonları web sitesinden herhangi bir tarayıcıdan veya cep telefonları veya tabletler için uygulama üzerinden dinleyebilirsiniz.

Mixcloud

Mixcloud’da her türden DJ ve radyo mikslerine sahipsiniz, eğer elektronik müzik işinize geliyorsa. Her türlü tür ve kategoriyi dinleyebilir veya miks yaratıcılarının kendi kanallarını takip edebilirsiniz. Tamamen ücretsizdir ve ücretsiz müzik dinlemek için web sürümü aracılığıyla ve ayrıca iOS ve Android uygulamalarında kullanılabilir.

Farklı kullanıcılar tarafından oluşturulan şarkıların veya temaların ötesinde, çoğunu İngilizce olarak bulabilecek olsanız da, bu konuyla ilgili podcast’lere ve konuşmalara erişebilirsiniz.

Bandcamp

Bandcamp, bu birliğe odaklanan bir sosyal ağdır, sanatçıları tanıtmak için bir platform görevi görür, ancak ücretsiz müzik de dinleyebiliriz. Yeni başlayan her türlü bilinmeyen grup veya sanatçıyı keşfedebilir ve örneğin albümlerinin dijital versiyonu için ödeme yaparak onlara destek olabilirsiniz.

Bir türü veya diğerini beğenip beğenmediğinize bağlı olarak kategoriye göre filtreleyebilirsiniz, ancak size en yakın sanatçıları bulmak için konuma göre de filtreleyebilirsiniz. Bandcamp Türkiye’de daha bilinmeyen bir platform ama uluslararası seviyorsanız ve yeni gruplarla tanışmak istiyorsanız çok ilginç olabilir.

Dash Radio

Dash Radio, cazdan elektroniğe veya country’ye kadar farklı müzik türlerinden her türlü kanalı bulabileceğiniz İnternet’teki bir müzik istasyonları sitesidir. Bu tür bir sayfanın dezavantajı, ne dinleyeceğinizi seçen kişi olmamanızdır, ancak bir sanatçı veya şarkıdan çok belirli bir türü dinlemek istiyorsanız yine de iyi bir fikirdir.

Tamamen ücretsizdir ve büyük hitler duyacaksınız. Web sitesi üzerinden tarayıcıdan kullanabilmenin yanı sıra hem iOS hem de Android için cep telefonları ve tabletler için indirebileceğimiz ücretsiz uygulamalara da sahip. Hiçbir maliyeti yoktur ve farklı müzik türlerinin müziklerini herhangi bir cihazda dinlemek için oturum açmanız yeterlidir.

You42

You42 daha önce Earbits’ti ve yeni müzikler keşfetmemizi sağlayan bir web sitesi veya uygulamadır. Bir abonelikle çalışmaz ve bir başka ana avantajı, içeriğin kesintisiz olarak keyfini çıkarabilmemiz için reklam içermemesidir. Yeni grupları, şarkıcıları ve sanatçıları keşfetmemize izin veren bir web sitesi veya platform olarak tasarlanmıştır, ancak ne dinleyeceğinizi seçtiğiniz Spotify’a bir alternatif değildir. Bu durumda çok daha az bilinen şarkıları keşfedeceğiz ama örneğin tematik çalma listelerine veya kanallara göre seçim yapabiliriz.

Web üzerinden veya mobil uygulamada kullanılabilir, ücretsizdir ve reklam içermez. Arayüz rahat ve blues, country, elektronik, folk gibi beğenilerinize göre farklı istasyonlar bulabiliyoruz. Ancak diğer kullanıcılara göre en popüler videoları veya modaya uygun podcast’leri de açabiliriz. Yeni gruplar, yeni stiller, yeni sanatçılar keşfetmek istiyorsanız, sadece bir bakışta sizin için neyin popüler veya tavsiye edildiğini bulabilirsiniz.

Jango

Jango, ücretsiz bir sınırsız akış hizmeti olduğunu iddia ediyor. “Duymak istediklerinizi çalan ücretsiz, kişiselleştirilmiş bir radyo.” Favori gruplarınız veya şarkıcılarınız ile özel radyo istasyonları oluşturabilirsiniz ve bunlar ve benzerleri çalınacaktır. Ayrıca önceden oluşturulmuş ve türe göre ayrılmış listeler de vardır ve Jango’nun bunu web sitesi aracılığıyla ve ayrıca iOS veya Android uygulamaları ile dinleme seçeneği vardır.

Jango’nun faydalarından biri, müzik dinlemeye veya farklı sanatçıları keşfetmeye başlamak için kaydolmanız gerekmeyecek olmasıdır. Ayrıca istediğiniz türü özelleştirebilir veya ilginizi çeken diğerlerini keşfedebilirsiniz ve her birinin çeşitliliğinin yüzdesini göreceksiniz.

iHeart Radio

iheart radio

IHeart Radio, bedava müzik dinlemek yerine müzikle ilgili programları dinlememizi sağlıyor. Ancak müzikseverlerin sadece şarkılardan keyif alacakları değil, aynı zamanda şarkılarla ilgili merak ettikleri şeyleri öğrenmek, tematik çalma listelerine erişmek ve hatta zevkinize göre kişiselleştirilmiş radyo kanalları oluşturmak için de yararlanabilecekleri en çok önerilen seçeneklerden biridir. Oynatma listeleri ücretsiz olarak oluşturulabilir ve aralarından seçim yapabileceğiniz 800.000’den fazla sanatçı vardır.

iHeart Radio’nun en iyi seçeneklerinden biri, temaya göre veya en popüler olanları görmek istediklerimize göre seçebileceğimiz çok çeşitli podcast’lere erişmemize izin vermesidir. Örneğin, ilk 10’a göz atabilir veya merak, komedi, kurgu, yemek, hava durumu, koronavirüs, spor, ilişkiler için arama yapabilirsiniz. Hatta çocuklar için bir kategori.

Amazon Prime Music

amazon prime music

Amazon Prime Music, bir Amazon Prime müşterisiyseniz ücretsiz müzik dinlemenizi sağlar. Bu haliyle ücretsiz bir hizmet değildir, ancak web sitesinin genel aboneliği ile “hediye olarak” gelir. Akışta iki milyondan fazla şarkıyı dinlemenize veya çevrimdışı dinlemek için indirmenize olanak tanır. Ekstra bir şey ödemeniz gerekmez ve bilgisayarınızdaki normal tarayıcıyla veya telefonlar veya tabletler için belirli uygulamalarla uyumludur.

Haftanın haberlerini keşfedebilir, önerilen çalma listelerini keşfedebilir, istasyonları keşfedebilir veya şarkıcılarınız ve gruplarınızla kendi çalma listelerinizi oluşturabilirsiniz. Amazon Prime Music, her zaman dinlemek istediğinizi seçebilmeniz için temiz ve rahat ve her şey elinizin altında olan en iyi arayüzlerden birine sahiptir. Ayrıca son zamanlarda dinlediğiniz tüm şarkıları size anlatacak bir geçmişi var.

Tidal

tidal

Tidal’ın 60 milyondan fazla şarkı, müzik yıldızları hakkında belgeseller, özel videolar içeren bir kataloğu var… Ama ücretli. Ücretsiz müzik dinlemek için en iyi web sitelerinden biri değildir, ancak beğenip beğenmediğinizi görmek için tüm içeriğe erişim ile 30 gün boyunca ücretsiz denemeye erişmenize izin verir. Seste mükemmel bir kalite arıyorsanız, en iyi seçeneklerden biridir. Çok sayıda cihazla uyumludur ve arayüz rahat ve çekicidir. Diğerleri gibi, bir WiFi ağına bağlanmak zorunda kalmadan müzik indirmenize ve çevrimdışı dinlemenize olanak tanır.

Tidal kalitesiyle ön plana çıkıyor ve ücretli, Spotify veya Deezer gibi ücretsiz bir seçeneği yok ama iyi bir ses seviyesinde, net müzik dinlemek istiyorsanız en iyi seçenek… Çoğu cihazla uyumludur. Sonos, Yamaha ve çok daha fazlası gibi tüm aralıkların hoparlörleri. Ayrıca cep telefonları, tabletler, televizyonlar ve akış ekipmanı, bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar ve hatta arabalar ve DJ’ler için uygulamaları vardır. Cep telefonlarında ve tabletlerde, Google’ın işletim sistemindeki Android 6’dan veya Apple’ın işletim sistemindeki iOS 13 ve sonraki sürümlerinden kullanabilirsiniz. Uygulama ücretsizdir ve tek yapmanız gereken bir oturum oluşturmak ve test edebilmek için bir deneme süresi başlatmak.

Premium Plan, kalite 320 KBPS’de kalsa da, reklamsız ve çevrimdışı müzikli 70 milyon şarkıyla ayda 9,99 avro değerinde. HiFi Planı, HIFI kalitesi 1411 KBPS veya ana ses kalitesi 2304-9216 KBPS ile aylık 19,99 Euro’dur ve ayrıca Dolby Atmos ile uyumludur ve Sony 360 Reality ses içerir. Her ikisinin de 30 günlük ücretsiz deneme süresi vardır, böylece aboneliği zamanında iptal ederseniz ücretsiz müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Tidal ne yazık ki şimdilik Türkiye’de mevcut değil.

Apple Music

Apple Music

Apple Music, 60 milyon farklı seçeneğe sahip geniş bir şarkı kataloğuna sahiptir. Sınırsız ücretsiz müzik dinlemenize izin vermez, ancak deneme süresinden sonra aboneliğin otomatik olarak yenilenmediğinden emin olmanız gerekmesine rağmen, üç ay boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Ücretsiz denemeyi bitirdikten sonra, 9,99 Euro’luk bir bireysel plana, 4,99 Euro’luk bir öğrenci planına veya farklı profillere ve listelere sahip altı kişinin aynı hesaba aynı anda erişmesine izin veren 14,99 Euro’luk bir aile planına bahis oynayabilirsiniz. Tüm premium planlar, çevrimiçi veya çevrimdışı dinlemenize, şarkı indirmenize, video klip izlemenize ve reklamlar veya özel programlar olmadan müzik dinlemenize olanak tanır.