İstanbul’un 39 ilçesinde mülkiyet ve dönüşüm sorunları tespit edilecek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul’daki 39 ilçenin mülkiyet, dönüşüm ve deprem sorunlu yapılarının mahalle mahalle tespit edileceğini duyurdu. Şimdiye kadar Bayrampaşa, Eyüp, Ümraniye ve Maltepe ilçelerinde kentsel dönüşümle ilgili saha çalışmalarını yürüttüklerini kaydeden İmamoğlu, çalışmaların tüm ilçelere yayılacağını açıkladı.

“İBB Kentsel Dönüşüm Masası” ekiplerinin son olarak Maltepe ilçesinde çalıştıklarını kaydeden İmamoğlu, “İstanbul’daki 39 ilçenin mülkiyet, dönüşüm ve deprem sorunlu yapılarını mahalle mahalle istişare ederek tespit ediyoruz. Uzman ve yetkili ekibimiz Maltepe’de 7 mahallede detaylı inceleme yaptı. İstanbul’un en acil ve önemli konularından biri deprem. Uzun yıllardır bu korkuyla yaşayan İstanbullular için kentsel dönüşüm sürecini hızlandırıyoruz. Hukukçusundan mühendisine, mimarından şehir plancısına; uzmanların yer aldığı “Kentsel Dönüşüm Masası” hizmete başladı.” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ RANT DEĞİL, AFETE HAZIRLIK ODAKLI YAPIYORUZ”

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, yaptıkları çalışma ile ilgili, “Yılların unutulmuş mahallelerinin sesini dinliyor; sağlıklı ve güvenli yapılar için ortak akılla çözümler üretiyoruz. Kentsel dönüşümü rant değil afete hazırlık odaklı yapıyoruz.” Dedi.

39 ilçede yürütülen, Bayrampaşa’dan sonra 5.durak olan Ümraniye incelemeleri sırasında açıklama yapan Tayfun Kahraman, açıklamasında “Kentsel dönüşümü afet odaklı bir dönüşüme endekslemiş durumdayız, biz kimsenin rantını beklemiyoruz. Bizim bütün derdimiz İstanbulluların olması muhtemel bir İstanbul Depreminde yapılarının güvenli olduğunu bilmeleri.” Dedi.