SSD bilgisayarı hızlandırır mı?

Bilgisayarlar günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Teknolojinin önemli bir parçası olan ve donanımsal anlamda birçok çeşit barındıran bilgisayarlar hız için yüksek işlemci gücüne ihtiyaç duyarlar.

Verilerin yazılması ve okunması gibi işlemler için ise Hard disk ya da SSD ismiyle bilinmekte olan depolama birimleri kullanılır. Bu depolama birimlerinden Hard disk en bilinen ve yaygın olarak kullanılan donanımsal parçadır.

Yüksek kapasitelerde depolama imkânı sunan hard disk dönme hızı yani RPM (round per minute) ile çalışmaktadır. RPM değeri ne kadar yüksek ise hard disk o kadar hızlı ve dinamik çalışmaktadır. Veriyi boş bulunan herhangi bir yere yazarak depolamasını gerçekleştiren hard disk bu anlamda oldukça hızlı bir depolama yöntemidir. 

SSD Donanımı 

SSD, açılımı Solid State Drive olan, katı hal sürücüsü şeklinde tanımlanmaktadır. Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte son yıllarda ortaya çıkan ve popülerliği artan SSD donanımları, birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. 

Genel olarak bilgisayar üzerinde çeşitli mimari ya da 3d tasarım ve çizim yapmakta olan kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca gelişen donanım teknolojileri ile birlikte popülerliği gittikçe artan oyuncu bilgisayarlarında da tercih edilmektedir.

Normal bir hard diskten en az 5 kat daha hızlı olan SSD donanımı birçok açıdan kullanıcılara avantaj sağlamaktadır. Farklı kapasitelere ve boyutlara sahip olan SSD, çeşitli amaçlar ile kullanılmaktadır.  

SSD Kullanımı ve Hızı

Depolama işlevinin yanında okuma ve yazma hızının yüksek olması dolayısı ile, oyuncu bilgisayarlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise, hızlı okuma yazma süresinden dolayı yükleme ekranlarında bekleme süresini en aza indirmesidir. 

Ayrıca 3D çalışmalarda işleme hızı olarak normal bir hard diskten çok daha verimli çalıştığı için, proje kaydetme hızı da oldukça yüksektir. SSD donanımının üzerine kurulmuş olan herhangi bir işletim sistemi hard disk üzerine kurulmuş olan bir işletim sisteminden her zaman daha hızlı açılmaktadır.

SSD hızlı bir depolama aygıtıdır. Bunun sebebi ise içerisindeki donanımsal ve yazılımsal gelişmelerdir. Hard disk slotlarına takılan SSD donanımları ayrıca daha küçük boyutlarda da bulunmaktadır. 

SSD Hızlandırır mı?

Aslında buna hızlanma denemez, HDD’ye kıyasla SSD, önyüklemeden başlayarak görevlerin yürütülmesinde HDD’ye kıyasla çok birkaç saniye içinde daha hızlıdır. Ayrıca dosya ve programları açma, yazma ve okuma süreleri kıyaslandığında daha kısadır.

Ancak bir düğmeye bastığınızda PC’yi hızlandıran bir turbo işlevi almaz, bazı bilgisayarlarda sistemi hızlandırmak için BIOS parametrelerini değiştirerek bilgisayarın daha da hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Ben buna PC hızlandırma denebilir. SSD sadece dosyaların daha hızlı yüklenmesi ve açılmasını sağlar. Bu da doğal bir tepki hızı artışı sağlar.