Oyun bilgisayarı için RAM önerisi

Oyun sektörü gelişen donanımlar ve bilgisayar teknolojileri ile her geçen gün daha farklı ve daha hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Donanım parçalarının etkilerinin, grafik ve hız birimlerinin artması ve boyutlarının küçülmesi ile birlikte, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda farklı tasarımlar ve seçenekler ortaya çıkmaktadır. Güçlü donanımlara sahip olan oyun bilgisayarları, grafik ve işlemsel olarak en hızlı ve en detaylı sonucu vermek üzere tasarlanmışlardır. 

Oyun Bilgisayarlarında RAM 

GPU’nun kendisinden ve işlemciden sonra oyun alanına geçtiğimizde en önemli bileşen muhtemelen RAM’dir. Piyasada o kadar çok farklı alternatif var ki, hangisinin donanımımızın geri kalanına en uygun olduğunu bilmek genellikle çok zor. Zamanlamalar, gecikmeler, frekanslar, GB sayısı, tek veya çift kanal… Her bir RAM belleğini eve götürmeden önce bilmemiz gereken birkaç yön vardır.

İlk olarak ekipmanımız için yeni RAM bellek modülleri satın alırken hangi yönlerin dikkate alınması gerektiğini gözden geçireceğiz. Ardından, şu anda piyasada bulduğumuz en ilginç modüllerden bazılarını her tür kullanıcı, ihtiyaç ve bütçeye uygun seçeneklerle ilgili konuşacağız.

Ram Ne İşe Yarar? 

Birçok bileşenden oluşan bilgisayar, aynı zamanda farklı donanım kollarından birçok ürünü tek bir bölgede toplayarak, en yüksek performansı verir. Güçlü bir ekran kartı ve işlemci seçimi oyun bilgisayarları için oldukça önemli görülmektedir. Bunun yanı sıra anakart ve ram gibi donanımsal unsurlar da aynı şekilde önem taşımaktadır. Tanınan ve güvenilir bir markadan alınması gereken Ram, oyun bilgisayarı için oldukça önemlidir.

DDR4 formatında olması ve MHz hızına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların yanında kapasite olarak kullanılmak istenen Ram miktarı da yüksek tutulmalıdır. 3200 MHz aralığında ve 16 GB kapasiteli ram oyuncu bilgisayarı için yeterlidir. DDR4 desteği ile kullanıcıya hızlı ve kaliteli bir deneyim sunmaktadır. Ram kapasitesi ihtiyaca göre değiştirilebilir. Mimari ya da 3D grafik gibi ağır işlem gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapılıyor ise 32 ve 64 GB kapasitede ram çeşitleri tercih edilmelidir.

Bilgisayarın en önemli yapıtaşlarından biri olan ram, oldukça önemli işlevlere sahiptir. Oyuncu bilgisayarlarına bakıldığında yüklenen oyun grafik ve görsel hatları Ram belleğine alınarak ekrana yansıtılmaktadır. Ram ne kadar hızlı olursa, görüntü o kadar akıcı ve dinamik olur. Ayrıca oyun yükleme süreleri kısalır. Ram kapasitesi ne kadar fazla olursa Ram belleğine alınacak dosya miktarı o kadar fazla olur. Böylece yükleme ekranları ile daha az karşılaşılır ve performansta düşüş görülmez.

RAM bellek özellikleri

Frekans ve gecikme. Ekran kartı ve işlemcide olduğu gibi, RAM bellek belirli bir frekansta veya hızda çalışır, ne kadar yüksek olursa bize o kadar iyi performans sunacaktır. Her işlemcinin destekleyebileceği maksimum hızlar değişiklik gösterir, bu nedenle herhangi bir RAM modülü satın almadan önce işlemcimizin neleri desteklediğine iyi bir göz atmaya değer. Gecikmeler, frekansta olanın aksine, ne kadar küçükse o kadar iyidir. Genellikle bu değer, “CL” kısaltması ve bazı rakamlarla temsil edilir.

Bellek miktarı. RAM ile ilgili bir diğer önemli nokta ise tam olarak ne kadar belleğe ihtiyacımız olduğunu bilmektir. Yakın zamana kadar 8 GB ile, tek bir modülde veya her biri 4 GB’lık iki modülde, istediğimizi oynamak için fazlasıyla yeterliydi. Özellikle en yeni nesil oyunlar ve yeni gelecek olanlar için birkaç ekstra GB giderek daha gerekli hale geliyor. Aslında, bugün standart 16 GB’dir ve önceden oluşturulmuş oyun PC’leri ve oyun dizüstü bilgisayarlarının çoğu üreticisi tarafından seçilen miktardır. Yani bilgisayarımıza yeni RAM modülleri alacaksak direkt olarak 8 GB + 8 GB hatta bütçemiz el veriyorsa 16 GB + 16 GB’a geçmemiz tercih edilir.

Form faktörü. Bir masaüstü bilgisayarın mı yoksa dizüstü bilgisayarın mı RAM’ini güncelleyeceğimize bağlı olarak, kullanmamız gereken bellek çubukları farklıdır. Geleneksel ATX, micro-ATX ve mini-ITX anakartlarla masaüstü bilgisayarlarda doğru form faktörüne sahip DIMM’lere ihtiyacımız var. Ancak dizüstü bilgisayarlarda ve mevcut küçük alan nedeniyle bileşenlerin boyutlarının küçülmesi nedeniyle, gerekli form faktörü SO-DIMM’dir.

Tek kanal vs çift ​​kanal. Bir oyun bilgisayarını oynayacak şekilde yapılandırdığımızda, kullanacağımız RAM miktarı ne olursa olsun, önceliğimiz sadece bir tane yerine iki özdeş modül (aynı frekans, aynı kapasite, zamanlama, üretici…) almak olmalıdır. Bu, RAM modülleri ve işlemci arasında bilginin dolaştığı kanal sayısını ifade ettiğinden, tek kanal ve çift kanal olarak bilinir.

Tasarım, RGB ve profil. RAM belleği ile ilgili olarak, iyi bir oyun bileşeni olarak, bazı modüller ve diğerleri arasında, markalar ve modeller arasında büyük farklılıklar buluyoruz. Ancak renkli ışıklara sahip olup olmamalarının ötesinde, belirleyici olabilecek bir husus her bir hafıza çubuğunun profilidir. RAM’in oyun modelleri kendi pasif ısı alıcılarını içerir. RAM’i yükseltmeden önce ne kadar boş alanımız olduğunu ölçmemiz gerekebilir.

Fiyat. Son olarak, her zaman mevcut olan fiyat faktörünü unutmamalıyız. Belirli sınırlar içinde hareket edersek (örneğin 3.200 MHz’de 32 GB’a kadar) RAM belleği aşırı pahalı bir bileşen değildir. Ancak RGB, büyük miktarda bellek veya süper üst frekanslar ve gecikmeler istiyorsak, fiyat çok artabilir. Bu nedenle, her bütçeye bağlı olarak, bazı modüllere veya diğerlerine bakmamız gerekecek. Ama eğer istediğimiz şey, kontrolden çıkmadan iyi oynamaksa, genellikle 100 avroyu geçmeyen bir fiyat için, uzun süre güncellemek zorunda kalmayacağımız çift kanalda 3.200 MHz CL16’da 16 GB alabiliriz.

Oyun bilgisayarları için RAM bellek önerileri

Kingston FURY Beast 8GB

Uygun fiyatı nedeniyle tercih edilen satın alma seçeneklerinden biri olmanın yanı sıra, mükemmel derecelendirmelere sahip 8 GB RAM modülü alabiliriz. Bu, 8 GB’lık tek bir çubukla gelen Kingston’ın FURY Beast’idir ve halihazırda 8 GB’lik bir bilgisayarı genişletmek istiyorsak idealdir. Düşük profillidir ve 3.200 MHz ve CL 16 frekans ve gecikme süresine sahiptir.

Crucial Ballistix 16 GB

Toplam 16 GB olmak üzere her biri 8 GB’lık iki RAM modülü paketi alabiliriz. Bu Çok Önemli model, masaüstü oyun ekipmanlarında en yaygın olanlardan biridir ve her zaman imrenilen RGB’yi içerir. Çeşitli renklerde mevcut olan bu model, 3.200 MHz ve CL 16’da beyazdır.

Corsair Vengeance LPX 16 GB

Bu Corsair alternatifini buluyoruz: Vengeance LPX. Toplam 16 GB için her biri 8 GB’lık iki RAM modülünden oluşan bir pakettir. Öncekiler gibi, 3.200 MHz ve CL 16’nın yanı sıra, büyük CPU soğutucularıyla ilgili sorunları önlemek için düşük profillidir.

Corsair Vengeance RGB PRO 32 GB

Önceki RAM’e benzer ve aynı aileye ait olan bu Vengeance RGB PRO modülleridir. Adından da anlaşılacağı gibi RGB içeriyorlar. Bu paket, her biri 8 GB’lık iki çubuktan oluşuyor ve 3.200 MHz frekansa, CL16 gecikme süresine ve çok iyi derecelendirmelere sahipler. Bende de bu modelin 2×32 şeklinde toplamda 64GB’lık bir kurulumu mevcut ve oldukça memnun kaldım.

Kingston FURY Impact 32 GB

Oyun dizüstü bilgisayarımıza ekstra RAM vermek istiyorsak, bu Kingston paketi ile standart olarak gelen modüllere kıyasla kesinlikle performans kazanacağız. Bu iki çubuktan oluşan paket her biri 16 GB’dir ve 3.200 MHz frekansında çalışır.

Kingston FURY Renegade RGB 32GB

Tüm kullanıcıların erişemeyeceği önemli bir fiyata Kingston’dan Fury Renegade RGB’ye sahibiz. Her biri 16 GB’lık iki modülden oluşan bir paket. Çok oyun tasarımı ile RGB içerirler ve fiyatlarının nedeni 3.200 MHz ve CL16’da çalışmalarıdır.

G.Skill Trident Z RGB 32 GB

Son olarak, büyük bir bütçeye sahip en talepkar kullanıcılar için bu G.Skill Trident Z mükemmel bir satın alma seçeneğidir. Her biri 16 GB’lık 2 bellekten oluşan bu paket, göz, 4.000 MHz’e ulaşır ve CL16 gecikmesi ile birlikte, şüphesiz performansa dönüşür. Ek olarak, her zaman bir artı olan RGB’yi içerir.