İnternet yavaş mı, hız testi nasıl yapılır?

İnternet hızını bilmek, operatörümüzün ve internet şirketimizin sözleşmemize, yükleme ve indirme hızına uyduğunu doğrulamamızı sağlayan kullanışlı bir işlevdir. Ama aynı zamanda, bilgisayarımızın veya cep telefonumuzun interneti iyi alıp almadığını veya WiFi bağlantısı ve kablo gibi bozuk olan bir şey olup olmadığını bilmemize izin veriyorlar. Bu yüzden onu ölçmek için hız testleri sunan özel web siteleri ve çevrimiçi araçlar var.

Hız testi yapmak için uzman olmanıza gerek yok çünkü genelde bir tuşa basarak cihazınızın aşağı yukarı ne kadar hıza ulaştığını kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Aşağıda göreceğimiz gibi, hiçbir şeyi yapılandırmanız gerekmez, buna izin veren farklı sayfalardaki talimatları izlemeniz yeterlidir. İnternetteki dizilerin veya canlı maç yayınlarının yeterince hızlı açılmamasının nedeni bu mu yoksa oyunlarda çok fazla gecikme olup olmadığını öğrenebileceğiz.

İnternet hız testi nedir?

Hız testi hizmeti sağlayan bir web sayfası, bir teknolojiyi kullanan ve verileri bilmek için tarayıcıyı kullanan çevrimiçi bir araçtır. Peki nasıl çalışır? Bir düğme ile. Örneğin, https://www.speedtest.net/‘e girerken bir düğmeye basmamız yeterli ve web sitesi bunu sizin için yapıyor. (Bu bağlantıyı ve ekran resimlerini kendi sitesi ile değiştirmekle ilgilenen bir hız testi sitesi bizimle iletişime geçebilir)

Sayfayı açtığınızda, hız testini başlatmaya yarayan “Go” yazan bir düğme görmeniz ve üzerine tıklamanız yeterlidir. Chrome, Edge veya Firefox gibi bir tarayıcı kullanmanız gibi bir dizi öneri var, çünkü Internet Explorer ile sonuçlar önerildiği gibi veya doğru olamıyor. Ayrıca diğer bir ipucu da o sırada açık olan tüm internet erişimi olan programları kapatmanızdır.

hiz-testi-1

Birkaç saniye veya birkaç dakika sonra aşağıda açıklayacağımız pinge ek olarak Mb/s cinsinden bir indirme rakamına ve Mb/sn cinsinden bir yükleme rakamına sahip olacaksınız.

İnternet hızı nasıl ölçülür ve internet hızını ne etkiler?

Tarayıcı büyük miktarda veri indirir ve bunları almak için geçen süreyi ölçer. İndirmeyi ölçmek için alınan verileri ölçmeyi tamamladığında, yüklemeyi aynı şekilde ölçmeye başlar: verileri yüklemeye veya daha önce indirildiği sunuculara göndermeye başlar. Bu, yükleme hızını ölçecek ve bize bir sonuç verecektir.

hiz-testi-2

Manuel olarak herhangi bir şey yapmamız gerekmiyor, ancak herhangi bir yapılandırmaya veya belirli bir şey yapmaya gerek kalmadan süreç web sayfasından otomatik olarak gerçekleşiyor. Yine de aşağıda göreceğiniz gibi, bir dizi etkileyen faktör var.

hiz-testi-3

İnternet hızının ölçümünde sonuçlar neye bağlıdır?

Evet, aşağıda söylediğimiz gibi, hızı ölçerken göz önünde bulundurmanız gereken ve elde ettiğimiz sonucu etkileyebilecek bir dizi yön veya ipucu var:

  • Kabloyu bilgisayar üzerinden yönlendiriciye bağlayın, böylece elde edilen hız mümkün olduğu kadar doğru olur. WiFi ile tam olarak beklediğiniz gibi görünmeyecek, ancak gerçekte sahip olduğu hızın en azından yüzde 10’u görünmeyebilir. Kabloyu kullanmakla kablosuz bağlantıyı kullanmak arasındaki farkı görmek için her iki şekilde de test edebilirsiniz.
  • Açık uygulamaları ve tüm tarayıcı sekmelerini kapatın. Aldığınız sonucu gerçekten sahip olduğunuzdan daha düşük olacak şekilde etkileyebilecek P2P indirme programlarını kapatmanız özellikle tavsiye edilir.
  • İnternetimizi çalan kimsenin olmadığını kontrol edin. Örneğin cep telefonları için Fing gibi uygulamalara sahip davetsiz misafirler olup olmadığını görebiliriz. Davetsiz misafirler veya bağlantıyı çalan biri varsa, hatalı veriler görünecektir.
  • Kötü amaçlı yazılımları ve her türlü virüsü temizleyin. Bilgisayarınızda virüs veya herhangi bir kötü amaçlı yazılım bulunmadığından emin olun, ölçüme başlamadan önce bir antivirüs kullanın ve bu kötü amaçlı yazılım nedeniyle bilgisayarınızın artık çalışmadığından emin olun.
hiz-testi-4

İnternet hız testi ile ne ölçülür?

Ölçülen, resimlerde gördüğümüz ve açıkladığımız gibi, bilgisayarınızın veya bağlı cihazınızın sahip olduğu yükleme hızı ve indirme hızıdır. Ama aynı zamanda, bağlandığınız server gibi gecikme veya diğer veriler.

İndirme ve yükleme hızı

Adından da anlaşılacağı gibi, indirme hızı ve yükleme hızı bize bir dosya paketini indirmek veya yüklemek için İnternet bağlantısının hızını gösterir. İlk durumda, bir paketin cihaza indirilmesi için geçen süreyi (Mb/sn cinsinden) bize gösterir. Bu arada yükleme hızı, veri paketinin yüklenmesi için geçen süreyi bize gösterir.

Bu verileri dikkate alarak teorik hızımızın ne olduğunu da bilmeliyiz. Yani operatörle anlaştığımız ve ona mümkün olduğunca yaklaşmamız gerektiği için hesaba katmamız gereken hız.

Gecikme ve ping

Gecikme hakkında da bilgi sahibi olabiliriz. Gecikme, bir paketin ağ içinde yayınlanması için geçen süredir. Örneğin, çevrimiçi oyunlar söz konusu olduğunda özellikle önemli olan ve hız testi yoluyla ölçebileceğimiz bir şey.

Sonuçlarda göreceğimiz Ping veya aynısı Packet Internet Groper ile ölçülür. İnternet paket izleyici. Bu, uzak bir sunucuya paket göndererek iki ağ düğümü arasındaki bağlantıyı kontrol etmek için kullanılan bir komuttur. Yani bu bağlantıyı ölçer ve bize her kullanıcı için milisaniye cinsinden zaman ölçümünü verir. Bunu hız testi web sitesinden ölçebiliriz, ayrıca sahip olduğunuz her IP adresi için CMD veya Komut İstemi’nden de ölçebiliriz.

komut istemi ping test

Ping ne kadar düşükse o kadar iyidir. Bu, cihazı sunucuya bağlamak için geçen sürenin düşük olduğu anlamına gelir.

Hız testi nasıl yapılır?

Bunu yapmanıza izin veren birçok web sitesi olmasına rağmen, https://www.speedtest.net/ basit bir şey arıyorsak en ilginç, eksiksiz ve kullanımı kolay olanlardan biridir. Web sayfasını açıyoruz ve otomatik olarak “Go”ya tıklıyoruz. Birkaç saniye sonra size indirme ve yükleme verilerini ve o andaki pinginizi verecektir.