Martı İBB’nin mi? İşte Martı’nın sahibi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), özellikle ‘Martı’ olarak bilinen elektrikli kaykay (e-scooter) kiralama sistemleri ile ilgili bir düzenleme yapma girişiminde bulunmuş, ancak düzenleme, UKOME’de ret edilmişti. Bunun üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başka bir düzenleme yapılarak Resmi Gazete’de yayınlandı. Peki Martı kime ait? Mart, bir İBB kuruluşu mu, yoksa özel bir şirkete mi ait?

Martı özellikle İstanbul’da oldukça yaygın olan bir paylaşımlı e-scooter markasıdır. Yeşil renkli scooterları ile hizmet vermektedir. Bisikletlilerin ve yayaların tehlike yarattığı için sevmedikleri, taksici esnafının ise müşteri kaybına uğradıkları için hoşlanmadıkları Martı scooterları, İBB’ye ait değil. Martı, özel bir girişim olarak ortaya çıkmıştır.

Martı kimin?

MARTI scooterlarının sahibi olan Martı İleri Teknoloji Anonim Şirketi, Oğuz Alper Öktem ve Sena Öktem tarafından 2019’da kurulmuştur. Martı özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Yalova, Antalya, Eskişehir, Ordu ve Gaziantep’te oldukça popüler olan bir scooter paylaşım sistemidir. Martı ilk kurulduğunda sadece İstanbul’da hizmet vermekteydi, ancak Şubat 2020’de Ankara’da da kullanıma sunulmuştur.

Martı kurucusu Oğuz Alper Öktem, 10 Ocak 1991 yılında Kocaeli’de doğmuştur. 2005 yılında başladığı Vehbi Koç Vakfı Koç Özel Lisesi’ni 2009 yılında mezun olmuştur. Kasım 2018’de kız kardeşi Seher Sena Öktem ile birlikte Martı Teknoloji şirketini kurmuştur.

Martı şirketinin kurumsal bilgileri

  • Şirket Unvanı : Martı İleri Teknoloji Anonim Şirketi
  • Adres : Cumhuriyet Mh. Beyaz Gelincik Sk. No : 2 Üsküdar/İstanbul
  • Ümraniye VD : 6121373763
  • Ticaret Sicil No : 166213-5
  • Mersis No : 0612137376300001
  • Kayıtlı Elektronik Posta : martiileriteknoloji@hs01.kep.tr
  • Telefon No : 0216 349 00 58