İstanbul’da bu bölgelerde konut fiyatları yükselecek

MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, yeni konut üretiminin ihtiyacın altında gerçekleşmesi ve İstanbul’daki arsa sıkıntısının özellikle son 1 yıldaki fiyat artışının temel sebebi olduğunu söyledi. İstanbul’da istediği gibi bir sıfır konutu bulamayan vatandaşların ikinci el konutlara yöneldiğini dile getirdi.

Kartal adliyesi ile Basın Ekspres arasına dikkat

Kentsel dönüşüme dayalı arsa üretmenin zor ve zaman aldığını söyleyen Altınoğlu, “Arsa sahiplerinin beklentileri ve mevzuat, sürecin istendiği ve beklendiği gibi hızlı ilerlemesini engelliyor. İstanbul’da önümüzdeki dönem şehir merkezinde insanların trafikte fazla zaman kaybetmeden ulaşabileceği evler noktasında arsa üretme güçlüğü maalesef Kartal adliyesi ile Basın Ekspres arasındaki bölgede konut fiyat artışlarını hızlandıracak.” dedi.

İstanbul’daki son durum hakkında konuşan Altınoğlu, “İstanbul özelinde konuştuğumuzda son 10-15 yılda ne yaptık? Kartal’daki ,Ümraniye’deki, Kağıthane-Cendere’deki, Topkapı’daki ve Bayrampaşa’daki fabrika arazilerini konuta dönüştürdük. Basın Ekpress aynı şekilde. Şimdi maalesef önümüzdeki dönem bu endüstriyel alanları kabaca bitirdik, yüzde 90-95 seviyesinde bu arsalar konuta dönüştü; trafikte zaman kaybetmeden ulaşabilecekleri şehrin birinci ve ikinci bölge diye tabir edeceğimiz yerlerde arsa üretme sıkıtısı var. ” dedi.