Google gelişmiş arama teknikleri

Google bugün yalnızca en çok kullanılan arama motorlarından biri değil, aynı zamanda hemen hemen tüm aramaların %95’ten fazlasını oluşturuyor, ancak diğer hizmetler onu oldukça geriden takip ediyor. Şöhreti boşuna kazanılmamış, aslında çok iyi sonuçlar veriyor ve oldukça gelişmiş bir arama sistemine sahip.

Gelişmiş aramaya asıl erişilir?

Bu hizmete erişmek istiyorsanız tek yapmanız gereken Google’a gitmek. Önceki geçmişinizi yok saymak istiyorsanız, onu silebilir, oturumunuzu kapatabilir veya daha güvenli bir şekilde tarayıcınızdan gizli moda girebilirsiniz. Aynı sayfada, her şeyin altında Ayarlar yazan bir seçenek bulacaksınız. Buna girerseniz, Gelişmiş Aramayı etkinleştirebileceğinizi göreceğiniz yeni bir ekran görünecektir.

Bunlara ulaşmak için izlemeniz gereken adımlar, ancak doğrudan bu adresten de girebilmenize rağmen (ilgili alan adını bilgi almak istediğiniz ülkeye göre değiştirebilirsiniz, örneğin Türkiye’de ise Google.com.tr).

google arama ayarlari

Gelişmiş Aramanın özellikleri

Google’ın bu pratik aracı ve basit olanı kadar iyi bilinmez, size birçok olanak sunar. Telif hakkı olsun ya da olmasın, sonuçları beğeninize göre sınırlandırarak, müstehcen içeriği sınırlandırarak, belirli sayfalarda ve çok daha fazlasıyla belirli kelimeler, ifadeler, sayılar ile arama yapabilirsiniz.

Ancak bunun ötesinde, sonuçlarınızı haberler, resimler, videolar, seyahat ve diğer birçok şey için de filtreleyebilirsiniz, ancak her zaman ilgi alanlarınıza dayalı en iyi sonuçlar için web sayfalarının genel sonuçlarında bununla neler yapabileceğiniz, size neler sunduğu ve nasıl bulabileceğiniz ile başlayalım.

Kelimelerle veya sayılarla arama yapın

Arama seçeneklerinin ilki ile belirttiğiniz tüm kelimeleri, tam kelimeyi veya tümceyi, sizi ilgilendiren terimlerden herhangi birini, belirli bir kelimeden kaçınarak veya belirli bir miktardan diğerine sayılar içeren sayfaları bulabilirsiniz. İkincisiyle ilgili ilginç olan şey, belirtilen sayılarla ilgili olarak tam ihtiyacınız olanı bulabilmeniz için ölçü birimini belirtebilmenizdir. Rakamların arasına iki nokta üst üste yazmayı unutmayın.

Nadiren bir arama yaptığınızda, geleneksel seçenekte, ihtiyacınız olmayan sonuçları göreceğinizi göreceksiniz, hatta bazen başka bir şey aradığınızı düşündürebilir, ancak bunları bu araçla iyileştirebilirsiniz. Belirli bir isim arıyorsanız ve bunun tam olarak böyle olmasını istiyorsanız da ilginçtir.

google-gelismis-arama-teknikleri-1

Bu işlevi çok pratik bulacaksınız, özellikle tam bir kelime öbeği aramak istiyorsanız veya belirli içeriklerden kaçınarak aramalarınızı sınırlamak istiyorsanız, ancak sahip olduğu işlevlerin her birinin belirli zamanlarda belirli bir kullanım bulacağından emin olabilirsiniz.

Sonuçları sınırlayın

Önceki seçeneklerden herhangi birini işaretledikten sonra, tüm bu kelimelerdeki bir kelime veya tam ifade veya neye karar verirseniz verin, web sitelerini bulurken daha fazla hassaslaştırmanıza yardımcı olacak filtrelerle sonuçları sınırlandırma olanağına sahipsiniz.

Dile, bölgeye, güncellemeye (son 24 saat, hafta, ay, yıl, istediğiniz zaman), tür veya kullanım haklarına göre, metni sayfanın herhangi bir yerinde veya diğer bölümlerinde görünen belirli bir site veya etki alanında, dosya bazında arama yapabilirsiniz.

google-gelismis-arama-teknikleri-2

Böylece, kendi dilinizde ve bölgenizde belirli bir kelimeyi aramak istiyorsanız, sonuçları filtrelemeniz ve ayrıca daha güncel bilgiler bilmeniz gerekiyorsa, belirli bir alanda arama yapmanız çok daha kolay olacaktır, ancak bu sizin için çok daha kolay olacaktır. bir arama motorunuz yoksa, PDF dosyalarına veya PowerPoint’e vb. erişmeniz gerekir. Gördüğünüz gibi, filtreler size keşfetmenizi önerdiğimiz birçok olanak sunuyor ve bu, aradığınız bilgileri size sunan sayfalara daha kolay erişmeniz için büyük olasılıkla faydalı olacaktır.

Güvenli Arama

Aynı gelişmiş araçtan güvenli bir arama yapabileceksiniz, bu da müstehcen içeriğin filtreleneceği anlamına geliyor. Bu içeriklerin gösterilmesini veya gizlenmesini talep edebilirsiniz, böylece bu sonuçların görünmesini istemiyorsanız veya çocuklar tarafından kullanılmasını istemiyorsanız ilginç bir şey.

Özellikle belirli bilgileri ararken çok faydalı bulacaksınız ve ihtiyacınız olan şey başka bilgiler olduğunda ilk sayfalarda çıkan sonuçların çoğunun cinsel içerik için olduğunu fark edeceksiniz. Daha önce, özellikle belirli kelimelerde diğerlerinden daha fazla şey oldu, bu yüzden bu sizin durumunuzsa, bu seçeneği etkinleştirebilir ve bulmak istediğiniz şeyle daha ilgili sayfaların görünmesini sağlayabilirsiniz.

Google’ın reşit olmadığınızı tespit ederse, sorgularda ve videolarda, resimlerde ve web sitelerinde etkinleştirilen bu işlevi otomatik olarak etkinleştirdiğini bilmek ilginçtir. Tamamen doğru değil, ancak mümkün olduğunca ona yaklaşıyor.

Resimlerde gelişmiş arama

Görsellerdeki bu işleve erişmek için Google Görseller’e (sayfanın en üstünde bulabilirsiniz) gitmeniz ve aynı adımları yapmanız yeterlidir. Sayfadaki her şeyin altındaki Ayarlar’a ve Gelişmiş Arama’ya gidin. Direkt olarak buradan da girebilirsiniz.

Tüm terimleri, tam olarak bir kelimeyi veya tümceyi içeren, bunlardan herhangi biri belirtilen veya hiçbirinin görünmediğini sınırlayan görüntüler bulmak isteyip istemediğinizi belirtebileceğiniz yeni bir ekran açılacaktır. Şimdiye kadar diğerinde olduğu gibi, ancak aşağıda görüntülerin filtrelerini bulacaksınız.

Görüntü boyutunu, en boy oranını, renkleri (siyah beyaz, tam renkli, şeffaf, belirli renklerle), görüntü ve dosya türünü, bölgeyi, belirli bir site veya etki alanında ise, haklarını seçebilirsiniz ve hatta Güvenli Arama seçeneğini kullanabilirsiniz.

gelismis arama resimler

Gördüğünüz gibi, neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak sonuçlara ince ayar yapmak için size birçok olasılık sunuluyor. Örneğin, Creative Commons lisanslarına veya diğer lisanslara sahip görseller bulabilirsiniz. Belirli bir çözünürlükte veya belirli bir ağırlıkta isterseniz boyutu filtreleyebilirsiniz, isterseniz çizgi çizimleri, yüz fotoğrafları ve daha birçok olasılık. Bununla birlikte, ilgili hiçbir sonucun görünmeyeceği kadar spesifik yaklaşımlar yapmamayı unutmayın, bu da olabilir.

İlginçtir ki, herhangi bir arama yaparsanız ve altında Görseller’i seçerseniz, görsellerin gelişmiş sonuçlarına erişebileceğinizi de biliyorsunuz. Yakından bakarsanız, daha sonra Araçlar’ı bulacaksınız. Oraya tıklarsanız, en ilginç filtreler menünün altında görünecektir. O kadar gelişmiş değil, ancak birkaç seçeneğiniz var.

Videolarda gelişmiş arama

Google’ın gelişmiş seçeneğini kullanarak Google’da kriterlerinize tam olarak uyan videolar bulabilirsiniz. Bunu yapmak için, sadece grafik materyali elde etmek istediğiniz kelimeyi belirtmeniz, Videolar bölümüne gitmeniz ve Araçlar’ı etkinleştirmeniz yeterlidir.

Burada, web’de Türkçe mi yoksa Türkiye’de mi (veya belirtilen ülkede) arama yapmamı isteyip istemediğiniz, belirlenen süre, tarih, altyazılı olmasını istiyorsanız kalite gibi dikkate alınması gereken çeşitli filtreler veya seçenekler bulacaksınız.

Örneğin Google’a “duvarı boyamak”, 4 dakikadan kısa süren kaliteli videolar ve YouTube’a koyarsanız, belirttiklerinizin sonuçlarını görürsünüz. Yani, ne bulmak istediğinize bağlı olarak hizmetin sunduğu tüm seçeneklerle onu elde edeceksiniz.

Bu hizmete buradan daha gelişmiş bir versiyonda da erişebileceğinizi bilmeniz ilginç.

Diğer gelişmiş arama ipuçları

Google size sayfaların, resimlerin ve videoların ötesinde sonuçlar elde etmekten çok daha özel hizmetler sunar. Aslında haber, alışveriş, kitap, uçuş, finans ve haritalar bulabilirsiniz. Hepsinde, Araçlar’ı etkinleştirirseniz, danışılan bölümlerin her birine bağlı olarak birçok yararlı filtre bulacaksınız.

Herhangi bir arama yaparsanız haber sonuçlarınızı filtreleyebilir ve ardından Haberler seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu seçeneğin bulunduğu menüden hemen sonra bulacağınız Araçlar’ı etkinleştirdiğinizde, ilginizi çekebilecek birkaç filtre görünecektir. Web’de Türk.e, Türkiye’den, belirli saatlere göre veya kişiselleştirilmiş bir zaman aralığında ve önem veya tarihe göre sıralanmış sayfaları arayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, Google’ın gelişmiş seçeneği, görevi karmaşık hale getirmeden tam olarak aradığınızı bulmanız için birçok ilginç işlev sağlar, bu birçok kez olur. Buna erişmek sandığınızdan çok daha kolay ve size birçok işlevsellik sağlıyor.

Google Arama Komutları

Daha fazlasına gerek duymadan, bilmediğiniz diğer bölümlere girmeden, neye ihtiyacınız olduğu konusunda net olduğunuz için aramanızı yapmak isterseniz, sonuçların otomatik olarak filtrelendiği komutları da kullanabilirsiniz. Alanın, kelimenin veya kelimelerin, komuttan hemen sonra ayrılmadan takip etmesi gerektiğini unutmayın. Bunları arama motoruna girin.

Bu nedenle, en çok ihtiyaç duyacağınız bazı yararlı komutlar hakkında yorum yapacağız ve daha birçoğunun olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz, bu yüzden genellikle bunları sık kullanıyorsanız veya ilginç bulursanız, bunlara başvurmaktan çekinmeyin:

 • site: Belirli bir sitede arama yapın, komutu ve belirli etki alanını girmeniz yeterlidir
 • related: İlgili sitelerde (bu komutu belirtin ve etki alanından hemen sonra
 • “Kelime” (tırnak işaretleri içinde) Sözcükler tırnak içinde birlikte, tam sonucu istediğiniz anlamına gelir
 • -word Çıkarma tire ve daha sonra kelime, bunların görünmediği aramalar olduğu anlamına gelir, normalde aranan başka bir terimi takip eder
 • +kelime İhtiyacınız olanı aradığınızı söylemek ve terimi zorunlu olarak dahil etmek
 • -inurl inurl alan adının bulunduğu eksi işareti, belirtilen alan veya sayfadan hiçbir şeyin görünmesini istemediğiniz anlamına gelir.
 • intext ve allintext İki nokta üst üste ve kelimeden sonra gelen bu komutlar, birbirinden ayırmadan, sayfaların metnine baktığınız anlamına gelir.
 • filetype: Bu komut dosya türünü sonradan ayırmadan dosya türüne göre arama yaptığınızı belirtir.
 • cache: Bu durumda, bir web’in eski sürümünü istiyorsunuz.
 • define: Bir kavramın tanımını arıyorsunuz
 • site:extension site yazarsanız, iki nokta üst üste ve ardından alan adı uzantısı, yalnızca bu uzantıda arama yaptığınız anlamına gelir. .com, .es, .net, .org, .xyz veya ne istersen olabilir