Kocaeli’de doğa yürüyüş parkurları

Kocaeli’nin doğa yürüyüş parkurları turizm cazibesi olmaya devam ediyor. Kocaeli’nin gizli kalmış güzellikleri gün yüzüne çıkıyor. Son olarak yerel yönetim tarafından doğa yürüyüş güzergahlarına tabela konularak doğa ve spor tutkunlarının hizmetine sunuluyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu yıl itibariyle 2 bin 500 kilometreden fazla uzunluğa sahip doğa turizmi parkurlarında, yürüyüş, bisiklet, kanyon geçişi ve kamp yapma imkanı sunmaya başladı. Mevcut parkurlar da göz önüne alındığında Kocaeli, Türkiye’nin en uzun doğa yürüyüş parkurlarına sahip İl olma özelliğini taşıyor.

Kocaeli’de doğa yürüyüş parkurları

Kandıra ilçesinin kıyı kesiminde 90 kilometre boyunca uzanan ‘Zambak Yolu’ rotasında, 4 mevsim doğa yürüyüşüne elverişli parkur oluşturuldu.

Sakarya sınırında bulunan tarihi öneme sahip Babalı Koyu’ndan başlayan rota; endemik Kum Zambakları’na ev sahipliği yapan Uzunkum Tabiat Parkı, Cebeci Plajı, antikçağlardan beri taş ocağı olarak kullanılan Pembe Kayalar, Kefken, Kerpe, Sarısu, Seyrek ve Doğa harikası Sardala koyunu takip ederek İstanbul’un Ağva sınırında sona eriyor.