Çekmeköy Belediyesi okul yapılması istenen araziyi satışa çıkardı

Çekmeköy Belediyesi’nin 16 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, Hamidiye Mahallesi’nde bulunan 7 bin 29 metrekare büyüklüğündeki arazi 1 Eylül’de gerçekleştirilecek ihaleyle satılacak. ‘Özel eğitim amaçlı’ dört katlı bina inşaatının yapılabileceği alan için Çekmeköy Belediyesi’nin belirlediği muhammen bedel 23 milyon TL.

Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre; Çekmeköy Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün acil ihtiyaç olduğunu belirterek ilkokul veya ortaokul alanı olmasını talep ettiği araziyi satışa çıkardı. 1 Eylül’de gerçekleştirilecek satış ihalesine katılmak için 690 bin TL geçici teminat yatırmak gerek.

MEB devlet okulu alanı yapılmasını istedi

Geçen yıl 31 Mart’tan önce, satışa çıkarılan araziye dair 15 Şubat 2019 tarihinde imar planı değişikliği yapıldı. Söz konusu değişiklikle Çekmeköy Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan arazinin fonksiyonu, ‘özel eğitim alanı’ndan ‘eğitim tesis alanı’na dönüştürüldü. Çekmeköy Belediyesi, 11 Haziran 2019 tarihinde İBB’ye bir yazı yazarak, arazide ne tür okul yapılacağının belirlenmesi için düzenleme yapılmasını talep etti. Aradan geçen bir ayın ardından Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de İBB’ye bir yazı gönderdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İBB’ye yazdığı 12 Temmuz 2019 tarihli yazıda, “Bölgenin acil ihtiyaçları doğrultusunda söz konusu alanın ‘ilkokul alanı’ veya ‘ortaokul alanı’ olarak düzenlenmesi” istendi.

AK Parti grubu okul alanı olması teklifini İBB Meclisinde ret etti

Arazinin, ‘ilkokul alanı’ olarak düzenlenmesinin kamu yararı niteliği taşıdığı vurgulanan plan değişikliği teklifi, 12 Aralık 2019’da İBB Meclisi’ne sunuldu. Ancak AK Parti Grubu, CHP Grubu’nun muhalefetine karşın, İBB Meclisi’ndeki çoğunluğunu kullanarak Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebini hiçe saydı. AK Parti Grubu, arazinin yeniden ‘özel eğitim alanı’na alınmasını ‘oyçokluğu’yla sağladı. Bu değişiklikle Çekmeköy Belediyesi, ‘özel eğitim alanı’na alınan araziyi satma yetkisine kavuştu.

CHP Çekmeköy İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş’tan açıklama

CHP Çekmeköy İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş tarafından yapılan açıklamada, “Adı geçen arsa daha önce belediye hizmet alanı idi. Plan değişikliği ile özel okul alanı haline getirdi. İlçe başkanımız Hüseyin Kızıldaş iki ayrı dava açarak planın iptal edilmesini ve yürütmenin durdurulmasını talep etti. 19.09.2018 tarihinde Mahkeme yürütmeyi durdurdu, oybirliğiyle kararı iptal etti. Bu karar üzerine önce Çekmeköy belediyesinden, sosyal tesis alanına geçirilmesi yönünde karar alındı. Bir süre sonra CHP’nin muhalefetine rağmen özel okul alanına dönüştürüldü. Biz bu karara Büyükşehir ve askı sürecinde itiraz ettik, konuyu takip ediyoruz. Değişik zamanlarda milli eğitime verilmesi yönünde Çekmeköy belediyesine önergeler verdik.” denildi.