Yürü Be İstanbul uygulaması nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ‘Yürü be İstanbul’ uygulaması İstanbullulara yürüdükçe kazandırıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatlerinden biri olan uygulama geçtiğimiz ekim ayında Google Play Store ve Apple App Stora’da yayınlandı. Uygulamayı kullanarak yürüyen İstanbullular çeşitli hediyeler kazanacak.

Yürü Be İstanbul uygulaması nedir?

Yürü Be İstanbul uygulaması, İBB tarafından İstanbullulara günde 10 bin adım atma alışkanlığı kazandırmak amacıyla hazırlandı. İBB’nin uygulama ile ilgili tanıtımında Dünya Sağlık Örgütü’nün günde 10 bin adım atma tavsiyesi de yer aldı.

İBB’nin henüz uygulamada yürüyüş karşılığı İstanbulkart’a para puan ekleme özelliği gelmedi. Ancak menü kısmında İstanbulkart’a kazanılan para puanların yüklenmesi için seçenekler var. Bu nedenle ileride bu özelliğin de geleceğini düşünebiliriz.

Yürü Be İstanbul uygulaması nasıl kullanılır?

1. Öncelikle Android telefonu olanlar Play Store‘dan, iPhone telefonu olanlar App Store‘dan uygulamayı ücretsiz olarak indirmeli.

2. Ardından uygulamanın sizi takip edebilmesi için konum, fitness ve hareket verilerini izlemesine izin vermelisiniz. Uygulama yüklenirken ve açılırken sizden izin isteyecek. İzinleri kabul etmeniz gerekiyor.

3. Uygulamadaki görevleri tamamlayarak birbirinden renkli rozetler kazanabilirsiniz.

yuru-be-istanbul-1

4. Tamamladığınız görevler ve attığınız adımlarla çeşitli rozetler ve bazen birbirinden güzel hediyeler kazanabilirsiniz. Örneğin 9 Kasım’da 1000 adım atan kullanıcılara Beltur’da 1 adet ücretsiz kahve hediye edildi.

yuru-be-istanbul-2

5. İstanbul’un en güzel yerlerinde harika yürüyüş parkurlarında özenle oluşturulmuş rotalarda yürüyebilirsiniz ve diğer insanlarla etkileşime girebilirsiniz.

yuru-be-istanbul-3

6. Uygulamada birini arkadaş eklediğinizde o kişinin de sizi arkadaş eklemesi gerekiyor. Arkadaş ekleme özelliği karşılıklı olarak yapılıyor. Henüz bu özellik gelişmiş değil ve açıkçası nasıl erişebileceğimizi biz de çözemedik.