LED mi OLED mi, arasındaki farklar nedir?

Günümüzde ekran teknolojisi için büyük gelişim olduğunu söylemek yetersiz kalıyor. Ultra HD 4K, TV dünyasında standart çözünürlük olarak benimsenmeye devam ediyor. Yüksek dinamik aralık (HDR) artık büyük şey değil. Aynı şey, artan çözünürlükler ve daha iyi inç başına piksel yoğunlukları sayesinde göz kamaştırıcı keskinlik seviyelerine ulaşmaya devam eden akıllı telefon ekranları için de söylenebilir.

Ancak önümüze çıkan tüm yeni özellikler için, iki ekran türü arasında devam eden eski bir savaşı düşünmek, bir dakikanızı ayırmaya değer. Monitörlerde, TV’lerde, cep telefonlarında, kameralarda ve ekranı kullanan hemen hemen tüm diğer cihazlarda bulunabilen iki ekran türü.

Bir köşede LED (ışık yayan diyot) bulunur. Piyasadaki en yaygın ekran türüdür ve her tür teknolojiye sahiptir. Ancak, LCD (sıvı kristal ekran) ile küçük bir etiketleme karmaşası olduğundan size tanıdık gelmeyebilir. Görüntüleme amacıyla ikisi aynıdır. “LED” ekrana sahip olduğunu belirten bir TV veya akıllı telefon görürseniz, bu aslında bir LCD’dir. LED kısmı ekranın kendisine değil, sadece aydınlatma kaynağına atıfta bulunur.

Bir de iPhone 11 Pro ve iPhone XS gibi ileri teknoloji amiral gemisi telefonlarda kullanılan OLED (organik ışık yayan diyot) var. Oldukça büyük bir mesele ve yeni çıkan birinci sınıf birçok Android telefona da geliyor ve Samsung Galaxy serisinin yanı sıra ileri teknoloji TV’lerde de yer almaya başladı.

Sorun şu ki, tamamen farklı bir teknoloji. Bazıları geleceğin OLED olduğunu söylüyor, ancak gerçekten iyi bir LCD ekrandan çok daha mı iyi? Peki, öğrenmek için buradayız. İki görüntüleme teknolojisinin nasıl farklı olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını ortaya koyuyoruz.

OLED ve LED LCD arasındaki farklar nedir?

Özetle, LED LCD ekranlar piksellerini aydınlatmak için bir arka ışık kullanırken OLED’in pikselleri aslında kendi ışıklarını üretir. OLED’in “yayıcı” olarak adlandırılan piksellerini duyabilirsiniz, LCD teknolojisi ise “aktarıcıdır”.

Bir OLED ekranın ışığı piksel bazında kontrol edilebilir. Bu tür bir el becerisi bir LED LCD ile mümkün değildir, ancak aşağıda değineceğimiz dezavantajlar da vardır.

Daha ucuz TV’lerde ve LCD ekranlı telefonlarda, LED LCD ekranlar, LED’lerin gerçekte ekranın tam arkasına değil yan tarafına oturduğu “kenar aydınlatmasını” kullanma eğilimindedir. Bu LED’lerden gelen ışık daha sonra onu kırmızı, yeşil ve mavi piksellerden ve gözümüze besleyen bir matristen ateşlenir.

oled parlaklik

OLED ve LED LCD karşılaştırması: Parlaklık

LED LCD ekranlar OLED’den daha parlaktır. Bu, TV dünyasında büyük bir mesele, ancak daha da fazlası, parlak güneş ışığında, genellikle açık havada kullanılan akıllı telefonlar için.

Parlaklık genellikle “nit” cinsinden ölçülür – kabaca metrekare başına bir mum kadar ışık. OLED donanımlı iPhone X, 625 nit’lik tipik bir tepe parlaklığına sahipken, LCD ekranlı LG G7 1000 nitlik bir zirve olduğunu iddia ediyor. TV dünyasında daha da ileri gidiyor. Samsung’un QLED TV’leri 2000 nitin üzerine çıkabiliyor.

Parlaklık, içeriği ortam ışığında veya güneş ışığında görüntülerken, aynı zamanda HDR videolar için de önemlidir. Bu daha çok TV’ler için geçerli, ancak telefonlar giderek daha fazla video performansıyla övünüyor ve bu nedenle bu pazarda da önemli. Parlaklık seviyesi ne kadar yüksek olursa, HDR’nin yarısı kadar olan görsel etki o kadar büyük olur.

lcd oled konstrat

OLED ve LED LCD karşılaştırması: Kontrast

Karanlık bir odaya bir LCD ekran alın ve tamamen siyah bir görüntünün bazı kısımlarının gerçekte siyah olmadığını fark edebilirsiniz, çünkü arkadan görünen arka aydınlatmayı (veya kenar aydınlatmasını) hala görebilirsiniz.

İstenmeyen arka aydınlatmanın görülebilmesi, TV’nin kontrastını etkiler; bu, en parlak vurguları ile en koyu gölgeleri arasındaki farktır. Özellikle TV’ler ve monitörler söz konusu olduğunda, bir ürünün özelliklerinde sıklıkla belirtilen bir kontrast oranı göreceksiniz. Bu size bir ekranın beyazlarının siyahlara kıyasla ne kadar parlak olduğunu söyler. İyi bir LCD ekranın kontrast oranı 1.000:1 olabilir, bu da beyazların siyahlardan bin kat daha parlak olduğu anlamına gelir.

OLED ekrandaki kontrast çok daha yüksektir. Bir OLED ekran karardığında, pikselleri hiçbir şekilde ışık üretmez. Bundan daha koyu olamazsın. Bu, sonsuz bir kontrast oranı elde edeceğiniz anlamına gelir, ancak ne kadar harika göründüğü, LED’lerin yandığında ne kadar parlak olabileceğine bağlıdır.

OLED ve LED LCD karşılaştırması: Görüş Açıları

OLED panelleri, öncelikle teknoloji çok ince ve pikseller yüzeye çok yakın olduğu için mükemmel görüş açılarına sahiptir. Bu, bir OLED TV’nin etrafında yürüyebileceğiniz veya oturma odanızın farklı noktalarına dağılabileceğiniz ve kontrastı kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir. Telefonlar için görüş açıları çok önemlidir çünkü elinizi yüzünüze tamamen paralel tutma eğiliminde değilsiniz.

Görüş açıları genellikle LCD’lerde daha kötüdür, ancak bu, kullanılan ekran teknolojisine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Ve birçok farklı türde LCD panel vardır.

Belki de en temel olanı bükülmüş nematiktir (TN). Bu, ekonomik bilgisayar monitörlerinde, daha ucuz dizüstü bilgisayarlarda ve bazı çok düşük maliyetli telefonlarda kullanılan türdür. Zayıf açılı görüş sağlar. Bilgisayar ekranınızın belirli bir açıdan tamamen gölgeli göründüğünü fark ettiyseniz, büyük olasılıkla bükülmüş bir nematik paneldir.

Neyse ki, bugünlerde birçok LCD cihaz IPS panel kullanıyor. Bu, “düzlem içi geçiş” anlamına gelir ve genellikle çok daha iyi renk performansı ve önemli ölçüde iyileştirilmiş izleme açıları sağlar.

IPS, akıllı telefonların ve tabletlerin büyük çoğunluğunda, çok sayıda bilgisayar monitöründe ve çok sayıda TV’de kullanılmaktadır. IPS ve LED LCD’nin birbirini dışlamadığına dikkat etmek önemlidir; üstesinden gelinmesi gereken başka bir jargon. Pazarlama tanıtımına dikkat edin ve doğrudan teknik özellikler sayfasına gidin.

oled renkler

OLED ve LED LCD karşılaştırması: Renk

En yeni LCD ekranlar harika doğal görünümlü renkler üretebilir. Ancak, bakış açılarında olduğu gibi, kullanılan özel teknolojiye bağlıdır.

IPS ve VA (dikey hizalama) ekranlar, uygun şekilde kalibre edildiğinde mükemmel renk doğruluğu sağlarken, TN ekranlar genellikle zayıf veya soluk görünebilir.

OLED’in renklerinde patlama ve canlılık sorunu yok, ancak ilk OLED TV’ler ve telefonlarda renkleri dizginleme ve onları gerçekçi tutma sorunları vardı. Bugünlerde durum daha iyi.

OLED mücadelelerinin renk hacminde olduğu yer. Yani, gerçekten parlak sahneler OLED panelinin renk doygunluğu seviyelerini koruma becerisine meydan okuyabilir. LCD’yi tercih eden üreticilerin dikkat çekmekten hoşlandığı bir zayıflıktır.

led lcd oled gelecegi

LCD ve OLED’in geleceği nedir?

Ekran yapımcıları, LCD’nin çeşitli sınırlamalarını değiştirmek ve iyileştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. OLED’in önümüzdeki birkaç yıl içindeki işi daha ucuz ve daha parlak hale gelmek olsa da, LCD’de daha belirgin gelişmeler görüyoruz.

Belki de en akılda kalan “kuantum noktası” dır. LCD’nin arka ışığına yaklaşmanın yeni bir yolu. Beyaz LED’ler kullanmak yerine, bir kuantum nokta ekranı, dalga boyunu değiştirerek ışığı farklı renklere dönüştürmek için mavi LED’ler ve çeşitli boyutlarda “nanokristaller” kullanır.

Samsung, birkaç yıldır kuantum nokta teknolojisini sallıyor ve şirketin en son geliştirmesi aslında LCD’yi (takma adı QLED) OLED performansına çok daha yaklaştırıyor. Samsung, nanokristalleri metalik bir alaşımla sardı ve LCD panellerle ilişkili kontrast ve görüş açısı sorunlarının çoğunu düzelten aydınlatma sistemini yeniledi.

Hangisi daha iyi – OLED veya LED LCD?

Bu yakın bir görüş, ancak tam sayılar açısından LCD kesinlikle OLED’den daha iyi. LED LCD çok daha uzun süredir piyasadadır ve yapımı daha ucuzdur, bu da pazar doygunluğu söz konusu olduğunda ona bir avantaj sağlar. Bununla birlikte, OLED mükemmel bir lüks seçenek ve OLED teknolojisi ivme kazanıyor. OLED, karanlık ve aydınlatma hassasiyetiyle başa çıkmada zaten LED LCD’den çok daha iyi.

Sınırlı bir bütçeyle uğraşıyorsanız, telefon, monitör, dizüstü bilgisayar veya TV satın alıyor olsanız da, neredeyse kesinlikle LCD tabanlı bir ekrana sahip olacaksınız. Bu arada OLED, daha lüks bir teklif olmaya devam ediyor.

Ancak LCD’nin hakimiyeti yavaş yavaş parçalanıyor; OLED teknolojisi hızla gelişiyor. Teknoloji zaten en iyi akıllı telefonlarda bulunuyor ve TV dünyasında da büyük dalgalar yaratıyor.

Hangisi daha iyi? Parayı denklemden çıkarsanız bile, bu gerçekten kişisel zevkinize bağlıdır. OLED veya LCD LED mükemmel değil. Bazıları OLED’in karanlığın üstesinden gelme becerisini ve aydınlatma hassasiyetini övüyor. Diğerleri, LCD’nin daha parlak hale gelmesini ve renkleri parlak seviyelerde muhafaza etmesini tercih eder.