İstanbul’da trafik sorunu olan yerlerdeki binalar otopark yapılacak

İstanbul’da trafik yoğunluğu birçok yerde cadde ve sokak bazlı olarak kenti etkiliyor. Bazı bölgelerde cadde ve sokaklarda park edecek yer kalmazken, araçlar geçecek yeri zor bulur hale geldi. Bu duruma çözüm üretmek isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni bir vizyonu harekete geçirecek gibi görünüyor.

Otoparkların önemi hakkında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Otopark ciddi bir sorun. Trafik meselesinin olduğu yerlerde birkaç tane binayı dönüştürüp, yerine katlı otoparklar yapacağız.” dedi.

İlçe belediyeleriyle beraber çalışacaklarını ifade eden Kurum, Ümraniye, Zeytinburnu, Fatih ve Üsküdar’dan olumlu dönüş aldıklarını söyledi. Açıklamalarının devamında Kurum, “Her ilçede bir tane örnek yapılsın istiyorum. Her mahallemizde artık köhneleşmiş dört-beş binanın yıkılarak yerine katlı otopark yapılmasını istiyoruz.” dedi.

Kartal’da çöken binanın ardından gerçekleştirilen kentsel dönüşüm faaliyetleri sonrası insanların kendilerine “Bizim mahallemize de gelin” dediğini ifade eden Bakan Kurum, “Doğru örneği görünce giriyorlar. Bu doğru örneklerin sayısını artırmamız lazım.” dedi.