Emlak vergisi muafiyet şartları nelerdir?

Emlak vergisi, belediyeler tarafından her yıl mayıs ve kasım aylarında gayrimenkulleri bulunan kişilerden alınan bir vergi türüdür. Ancak bazı şartlar altında emlak vergisinde muafiyet sağlanmaktadır. Emlak vergisi muafiyet şartlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Emlak vergisinden muaf olması gereken kişilerin durumları hakkında belediyelere dilekçe vermesi gerekiyor. Örneğin Kartal’da oturan bir vergi mükellefi Kartal Belediyesi’ne, Pendik’te oturan Pendik Belediyesi’ne, Maltepe’de oturan ise Maltepe Belediyesi’ne emlak vergisi muafiyet başvurusu yapmalıdır.

Böylece emlak vergisinden muafiyet şartlarını karşılayan kişiler emlak vergisi ödemez ve bu kişiler haricindeki herkes emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Emlak verisi ödemesi gereken kişilerin sahip oldukları gayrimenkuller arasında ev, arsa, işyeri, dükkan, tarla ve konut gibi taşınmazlar yer alıyor.

Ancak birçok kişi emlak vergisinden muaf olabilecekken, bu haklarından haberdar olmadıkları için gereksiz yere emlak vergisi ödüyor. Ancak bu durumda vatandaşlara son 5 senelik zaman zarfı için ödedikleri paralar iade ediliyor.

Emlak vergisi muafiyet koşulları

Emlak vergisinden muafiyet için karşılanması gereken koşullar: Sahip olduğunuz taşınmazın tek taşınmazınız olması durumunda, Hiçbir geliri olmayan işsizler ve ev hanımları, Sahip olduğu tek geliri sosyal güvenlik kurumu tarafından ödenen emekli, dul, yetim, ölüm ve malûliyet aylığı olan kişiler.

Ayrıca engelli vatandaşlar alacakları engelli raporları veya engelli kartlarıyla belediyelere başvurarak emlak vergisinden muaf olabilirler. Engellilerin istedikleri kadar taşınmazı olabilir, bu durum muaf olmalarını engellemez.

Emekli eş, kendi evini kiraya verip kocasına ait evde oturursa emlak vergisi ödemez. 200 metrekare ve altı evi olan emekli, işsiz ve ev hanımlarının başka bir geliri yoksa emlak vergisinden muaf olurlar. emeklilerin ise sadece bir eve sahip olmaları gerekir.

Yazlıklarda ise sürekli oturulması durumunda koşulları karşılayanlar emlak vergisinden muaf olabilir. Yurtdışından emekli olanlarda emlak vergisinden muafiyet gerçekleşmiyor.

200 metrekareden büyük olan hisseli konutlarda hisse oranı 200 metrekareden küçük olsa da emlak vergisi ödenmesi zorunludur. Şehitlerin dul ve yetimleri ve gazilerin de 200 metrekare ve altı konutları için emlak vergisi ödemezler.