Windows 10 ile 11 arasındaki fark

Microsoft, Windows 10’u yıllardır özenle güncelliyor, özellikler ekliyor ve arayüzde ince ayar yapıyor. Şimdi karşımızda tamamen yeni bir işletim sistemi olan Windows 11 var. Microsoft, Windows 11’in gelişiyle tarihinde yeni bir aşamayla karşı karşıya. Bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için işletim sisteminin yeni sürümü, yeni özelliklerle dolu olarak geldi ve kullanıcıların büyük bir kısmı için ücretsiz olarak sunuluyor.

Windows 11’in piyasaya sürülmesi, Microsoft kullanıcıları arasında en son devrim haline geliyor. Bu yeni sürüm, tasarımda değişiklikler, daha fazla uygulama mevcut ve sistemi herkese uyacak şekilde daha fazla özelleştirme yeteneği alıyor. Microsoft, bu sürümün daha temiz bir estetik elde etmek için tasarlandığını söylemekle birlikte, güncellemeyi alan tüm kullanıcıların ve cihazların performansını arttırmaya ve güvenlik bölümünde birçok iyileştirmeye de odaklanmıştır. Bunlar, Windows 11’i Windows 10’un üzerine koyan farklılıklardan bazılarıdır.

Windows 11 ve Windows 10 karşılaştırması

Windows 11, daha fazla çok pencereli görev yapmanıza ve hatta birden çok monitörle çalışmanıza yardımcı olacak gerçekten kullanışlı bazı yeni özellikler içerir. Başlat menüsü basitleştirildi ve güncellemeler de artık yüzde 40 daha küçük boyutlu olacak. Görev çubuğu bir pencere öğesi kutucuğu alıyor ve Microsoft, kolay sohbet ve arama için Microsoft Teams’i görev çubuğuna entegre ediyor.

Değişikler ilk bakışta kozmetik olarak görünüyor. Örneğin, Saat uygulaması yalnızca yeni tasarıma uyum sağlamakla kalmadı, şimdi yeni bir öğeye de sahip: odaklanma seansları.

windows-10-11-fark-1

Fotoğraflar belki de oldukça önemli değişikliklerden geçmiş birkaç uygulamadan biridir. Windows 11’e önceden yüklenmiş, yeni işlevler ve baktığımız klasördeki diğer görüntülerin yeni bir dönen görüntüleyicisi ile gelir. Ayrıca oldukça eksiksiz ve kullanışlı bir üst menüde yeni düzenleme seçeneklerine sahiptir.

windows-10-11-fark-2

Bildirim Merkezi belki de daha kötü hale geldi, artık Takvim’e yapıştırıldığı için alanı azaldı ve Takvim, doğrudan oradan etkinlik ekleme seçeneği gibi özellikleri kaybetti.

windows-10-11-fark-3

Windows 11 görev çubuğuna sağ tıklama artık herhangi bir seçenek sunmuyor, herhangi bir şey yapmak için Ayarlar’a gitmemiz gerekecek.

windows-10-11-fark-4

Buna karşılık, başlat düğmesine sağ tıklama aynı kalır, yalnızca şimdi kenarları yuvarlatılmış ve PowerShell yerine yeni Windows Terminalini açma seçeneği şimdi görünür. Terminal uygulamasını kaldırdığınızda bile orada görünür, fakat tıklasanız da açılmaz.

windows-10-11-fark-5

Özellikle Dosya Gezgininde üst menüde önemli ölçüde değişen bir diğer özellik ve nasıl kullanıldığına dair fark var. İyisiyle kötüsüyle çok daha basit ve minimalist.

windows-10-11-fark-6

Bu değişikliklerin açık bir örneği, sağ tıkladığınızda olanlardır: azaltılmış seçenekler listesi. “Daha fazla seçenek göster”e tıkladığınızda ne olur, Windows 11 ile ilgili en aptalca şeylerden biridir: çok daha kullanışlı olan aynı Windows 10 sağ tıklama menüsünü döndürür.

windows-10-11-fark-7

Ayarlar Paneli çok değişti, şimdi sadece yeni bir tasarıma sahip değil, daha fazla seçenekle biraz yeniden düzenlendi ve doğrudan Sistem bölümünde açılıyor.

windows-10-11-fark-8

Örneğin, Görüntü Ayarları oldukça farklı görünüyor ve daha fazla seçenek var, ancak tek seçenek bu değil ve bu, aracın artık daha iyi görünen ve farklı seçenekleri ve ayarları bulmayı kolaylaştıran yeni düzeni.

windows-10-11-fark-9

Bildirim alanındaki simgelere tıklandığında açılan menülerin çoğu değişti, ses cihazları için olanı bunu iyi bir şekilde yaptı, ancak artık ses ayarlarının geri kalanına gitmek için doğrudan orada bir seçeneğiniz var.

windows-10-11-fark-10

Bildirim alanından gizlediğimiz simgeler her zaman küçük bir kayan menüde görünür, Windows 11’deki tek değişiklik artık bu menünün kenarları yuvarlatılmış olmasıdır.

windows-10-11-fark-11

Başlat Menüsü de büyük değişiklikler geçirdi, şimdi görev çubuğundaki simgeler gibi varsayılan olarak ortada. Artık yeniden boyutlandırılamıyor, yine de yeni simgelerin tadına bakmak ve istediklerimizi eklemek ve çıkarmak için yeniden düzenleyebiliriz. Kötü yanı öneri dosyaları bölümünde simgeler taşınmaz ve özelleştirilemez. Ayrıca öneri göstermeseniz bile orada başlık olarak kalır.

windows-10-11-fark-12

Windows 11 Video Düzenleyici, sistemin geri kalanıyla uyum sağlamak için son derece ince görsel değişiklikler dışında yeni bir şeye sahip değil.

windows-10-11-fark-13

Microsoft Mağazası da büyük bir güncelleme geçirdi, ancak yavaş yavaş daha fazla uygulama ile dolmaya başlıyor. Bununla birlikte gelmeyen şey, vaat edilen Android uygulamalarıydı. Android uygulamaların yüklenmesini sağlayan Amazon App Store’un Windows 11’in deneme sürümlerinde kullanılmaya başlandığını ve yakında herkese açık sürümle geleceğini duyduk.

windows-10-11-fark-14

Denetim Masası‘nda yeni simgeler var, ancak yalnızca kategori görünümünde bu görünümü değiştirirseniz, Windows XP veya 7’den beri gözlemlediğimiz tasarımın aynısına sahip olacaksınız.

windows-10-11-fark-15

Görev görünümü de neredeyse tamamen değişti. Artık Zaman Çizelgesi’ne sahip değiliz, çalışma alanları aşağı taşındı ve artık her sanal masaüstü için arka planı ayrı ayrı değiştirebiliyoruz.

windows-10-11-fark-16

Teoride, varsayılan uygulamaların tümü yeni tasarıma güncellenecekti, ancak şimdilik bunu yalnızca Hesap Makinesi gibi uygulamalar yaptı. Posta ve Takvim, Windows 11 simgeleri ve düzeniyle birlikte gelir.

windows-10-11-fark-17