Google Street View’da evinizi bulanıklaştırmak

Google Street View, tüm tuhaf, samimi ve çoğu zaman saf görkemiyle dünyaya bir pencere sunuyor. Bu pencere aynı zamanda evinize de bakıyor. Bu incelemenin ortaya çıkardığı şey, düşündüğünüzden daha fazlası olabilir. Yatak odası pencerelerinin manzaralarını, sapıklar için potansiyel hedefleri ve daha fazlasını düşünün. Neyse ki, bu konuda yapabileceğiniz bir şey var. Özellikle, Google’dan evinizi kalıcı olarak bulanıklaştırmasını isteyebilirsiniz. Yerine sadece lekeli bir bina önerisi bırakabilirsiniz. Tüm süreç şaşırtıcı derecede kolaydır.

Adından da anlaşılacağı gibi, 2007’de başlatılan Street View, dünyadaki birçok şehir ve kasabanın sokak düzeyinde bir görünümünü sağlar. Gezici araçlar ve kamera yüklü sırt çantalarına sahip bireysel fotoğrafçılar tarafından çekilen bu hizmet, hem hayal edebileceğiniz hem de hayal edemeyeceğiniz şekillerde başından beri tartışmalı bir hal aldı.

Google Street View’de ev bulanıklaştırma

2008’de, North Oaks’un Minnesota banliyösü Google’ın hizmetinde fotoğraflarının yayınlanmasını istemediğine karar verdi ve izinsiz girdiği için Google’ın suç işlediğini iddia etti. Google resimleri geri çekti. 2009 yılında, lobi kuruluşu Privacy International, İngiltere’nin Bilgi Komiseri Ofisine (ICO) Google’ın çektiği kişilerin kimliklerini düzgün bir şekilde gizleyemediğini iddia eden resmi bir şikayette bulundu. Şikayette özellikle eşinden şiddet gördüğü için yeni bir eve taşınan bir kadının evinin yerinin deşifre olmasına sebep olduğu vurgulandı.

Belki de bir sapıktan endişeleniyorsunuz, belki de pencerelerinize yabancıların bakmasını istemiyorsunuz veya belki de mahremiyete kendi iyiliğiniz için değer veriyorsunuz ve Google’ın evinizin endeksli ve dijitalleştirilmiş fotoğraflarını kullanması gerektiğini düşünmüyorsunuz. Sebep ne olursa olsun, Google’dan evinizin veya dairenizin görüntüsünü Google Street View’da bulanıklaştırmasını istemek nispeten kolaydır.

Google Street View’de ev nasıl bulanıklaştırılır?

  1. Google Haritalar’a gidin ve ev adresinizi girin
  2. Ekranın sağ alt köşesinde bulunan küçük sarı insan şeklindeki simgeyi evinizin önündeki haritaya sürükleyerek Sokak Görünümü moduna girin.
  3. Eviniz görünürken, ekranın sağ alt köşesindeki “Sorun bildir” i tıklayın.
    harita-bulanik
  4. Kırmızı kutuyu evinizin üzerine ortalayın ve “Bulanıklaştırma isteği” alanında “Evim”i seçin
  5. Verilen alana görüntünün neden bulanık olmasını istediğinizi yazın (örneğin, güvenlik sorunları hakkında endişeleriniz olabilir)
  6. E-posta adresinizi girin ve “Gönder”i tıklayın.
    bulaniklastirma

Önemlisi, istediğinizin bu olduğundan emin olun. Google, sizi Street View’da evinizi bulanıklaştırdıktan sonra “kalıcı olduğu” konusunda uyarır. “Gönder” i tıkladıktan sonra, Google’dan “bildirdiğiniz resmi inceliyor ve isteğiniz çözümlendiğinde size e-posta göndereceğini” belirten bir e-posta almalısınız. Şirket e-posta yoluyla takip edebilir ve bulanıklaştırılmasını istediğiniz alan hakkında daha spesifik olmanızı isteyebilir. Öyleyse, tüm işlemi yeniden yapmanız gerekecek.