iOS 14 ile panoyu gözetleyen uygulamalar deşifre oldu

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’un yeni sürümü olan iOS 14 dün akşam kullanıma sunuldu. iOS 14 ile beraber gelen yeni bir özellik, kullanıcıların panosunu kopyalayan uygulamaları deşifre ediyor. Örneğin alttaki ekran görüntülerinden de göreceğiniz üzere Vodafone Yanımda ve Hayat Eve Sığar uygulamaları bunlardan birkaçı.

Bazı firmalar kullanıcılarına daha isabetli içerik sunmak amacıyla kullanıcıların panosunu kopyalayabilir. Bu aslında kişisel bilgilerin de ele geçirilmesine neden olabilecek kötü bir durumdur. İşin ilginci Hayat Eve Sığar uygulaması neden panoya bakar, panoyu kopyalayarak COVID-19 testi yapacak hali yok ya.

Apple’ın bu değişikliği iOS 14’ün beta testleri sırasında çok tartışıldı. Popüler uygulamaların kullanıcıların panosunu sessizce kopyaladığı ortaya çıktı. Bu uygulamalar peşi sıra güncellemelerle bu sorunu ortadan kaldırdı. Ancak henüz güncelleme yayınlamayan uygulamalar da var. Türkiye’den de çok sayıda uygulama kısa süre içinde bu konuda şikayetlerle karşı karşıya kalabilir.

panoyu kopyalayan uygulamalar

Panoyu kopyalayan uygulamalar tehlike saçıyor: Evinize kadar bulabilirler

Ne yazık ki, tüm uygulamalar panoyu gerektiği gibi kullanmaz. iOS 14 ve uygulama geliştiricisi Mysk. Şubat 2020’de, Alman merkezli geliştirici Tommy Mysk ve Toronto merkezli geliştirici Talal Haj Bakry, iOS ve iPadOS uygulamalarının panoya nasıl sınırsız erişime sahip olduğunu açıklayan bir blog yazısı paylaştı. İkili, bu erişimin, kullanıcıların kesin konumunun ifşa edilmesi gibi güvenlik açıklarına nasıl yol açabileceğinin altını çizdi. Örneğin, biri iPhone’unun panosuna çektiği bir resmi kopyaladıysa, panoya erişen herhangi bir uygulama, görüntüyü ve çekildiğinde fotoğrafa gömülü olan GPS koordinatlarını alabilir. Ayrıca, insanların akıllı telefonlarını ne sıklıkla kullandıklarına bağlı olarak, panoya kopyalanan parolalar, adresler veya diğer bilgiler gibi diğer önemli veriler, kullanıcı izni olmadan uygulamalar tarafından vakumlanabilir.