Bakır kaptan su içmenin faydaları

Suyu bakır kaptan içmenin veya bakır su şişesinde depolanmasını teşvik eden yeni bir eğilim var. Bu eğilimi yakın zamanda duymuş olsanız da, eski kökenleri bir Hint bütünsel tıp sistemi olan Ayurveda tarafından geniş ölçüde destekleniyor. Yine de, bu uygulamanın yararlı ve güvenli mi yoksa başka bir heves mi olduğunu merak edebilirsiniz. Bu makale, bakır suyu içmenin sözde faydalarını ve dezavantajlarını gözden geçiriyor.

Bakır su nedir?

Bakır su, en yakın süpermarkette veya sağlık mağazasında bulacağınız bir içecek değildir. Daha ziyade içme suyunu bakır bir kapta saklayarak yapmalısınız.

Bakır bir eser elementtir, yani sadece minimum miktarlara ihtiyacınız vardır. Enerji üretimi, bağ dokuları ve beyninizin kimyasal iletişim sistemi gibi birçok temel vücut işlevinde anahtar rol oynar. Kabuklu deniz ürünleri, kuruyemişler, tohumlar, patatesler, tam tahıllı ürünler, bitter çikolata ve ciğer eti gibi yiyeceklerde yaygın olarak bulunur.

Bu uygulamanın savunucuları, bakır kaplarda su depolamanın metalin suya nüfuz etmesine izin verdiğini ve böylece içiciye fayda sağladığını belirtmektedir. Yine de, hem eksikliği hem de fazlalığı sağlığınız için zararlı olabilirken, bakır eksikliği nadirdir.

Bakır suyun faydaları

Taraftarlar, bakır suyunun daha iyi kalp ve beyin sağlığı, daha sağlam bir bağışıklık sistemi ve hatta kilo kaybı, yaşlanmayı geciktirme ve bronzlaşma etkileri dahil olmak üzere birçok fayda sağladığını iddia ediyor.

Ancak, bakır suyun bu sağlık etkilerini sağlaması pek olası değildir. Bunun yerine, enerji üretimi, pigmentasyon, beyin ve kalp dokusunun gelişimi, bağışıklık sistemi işlevi ve anjiyogenez, yeni kan damarlarının oluşumu ile ilgili olduğu düşünüldüğünde, bu faydalar yalnızca bakırın vücudunuzdaki rollerini ve işlevlerini yansıtabilir.

bakir-kaptan-su-icmenin-faydalari-2

Antibakteriyel etkiler

Bakırın faydalarından biri bilim tarafından destekleniyor gibi görünüyor: antibakteriyel etkisi. Hem eski hem de yeni kanıtlar, antik Ayurveda tekniklerinin önerdiği gibi, bakırın bir su arıtma veya sterilizasyon sistemi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Bu, özellikle güvenli içme suyuna erişimi olmayan tahmini 1 milyar insan için faydalı olabilir. Kirlenmiş su, gelişmekte olan ülkelerde önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan ishale neden olabilecek Vibrio cholerae, Shigella flexneri, Escherichia coli ve Salmonella typhimurium gibi önemli miktarda bakteri içerebilir.

Neyse ki, sadece bakır bir kapta su depolamak bu zararlı bakterileri öldürebilir. Araştırmacılar, minerale maruz kalmanın bakterilerin hücre duvarlarında büyük hasara neden olarak ölümlerine neden olduğuna inanıyor. Yine de araştırmalar, antibakteriyel etkinin başarılı olmasını sağlamak için suyun bakır kapta içilmeden önce birkaç saat saklanması gerektiği konusunda hemfikir.

Bazı araştırmalar, suyu gece boyunca saklarken antibakteriyel etki olduğunu bildirdi. Buna karşılık, diğer çalışmalar 16-24 saat, hatta 48 saate kadar beklemeyi önermektedir.

bakir-kaptan-su-icmenin-faydalari-3

Bakır suyun dezavantajlar

Yüksek doz bakıra uzun süre maruz kalma, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal ile karakterize edilen bakır toksisitesine neden olabilir. Karaciğer hasarına ve böbrek hastalığına bile yol açabilir. Bakır toksisitesi geliştirmenin bir yolu, bakır içeren borulardan akan durgun suyu tüketmektir, bu da yüksek miktarlarda bakırın suya sızmasına izin verir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) su bardağı başına 0,47 mg’dan fazla bakır (litre başına 2 mg) önermemektedir. Bu, günlük 10 mg’lık tolere edilebilir üst alım seviyesinin aşılmamasını sağlar.

Bakır kaplarda depolanan su söz konusu olduğunda, 16 saate varan süreler için bile, araştırmalar sızan bakır miktarının WHO’nun güvenlik sınırlarının çok altında olduğunu gösteriyor. Yine de, bakır su alımınızı günde 3 bardak (710 mL) ile sınırlandırmanız öneriliyor.