Pendik Çınardere Mahallesi nasıl bir mahalle?

İstanbul Pendik’te Çınardere Mahallesi, Pendik’in D-100 otoyolu üst kısmında yer alan bir mahallesidir. Konum olarak Pendik Köprüsü’nün hemen üst kısmında yer alır.

Çınardere Mahallesi, Pendik’in en batısında yer alan bir mahalledir. Aydos Tepesi’nin güney doğu eteklerinde yer alır. Batıda Kartal’ın Hürriyet Mahallesi’ne, kuzeyde Valibaba Mahallesi’ne, doğuda Dumlupınar ve Orta Mahallelerine ve güneyde D-100 otoyolu ve ardında yer alan Bahçelievler Mahallesi’ne komşudur.

Pendik Çınardere Mahallesi nerede, nasıl gidilir?

Ulaşım için D-100’den giderken Pendik Köprüsü’nden Ankara Caddesi’ne kuzey yönlü olarak girmelisiniz. Ankara Caddesi’nden Çınardere Mahallesi’ne girmek için Müşteri Sokak, Olimpiyat Caddesi veya Ayazma Caddesi’ni kullanabilirsiniz.

Çınardere Mahallesi’nde Kartal 15. Noter, Alternatif Bank Kartal Şubesi, Zübeyde Hanım İlkokulu ve Ortaokulu, Faruk Demirbağ Ortaokulu, A-101 Market, Velibaba Çok Programlı Anadolu Lisesi bulunur.

Pendik Çınardere imar durumu

İmar planı kapsamında Çınardere Mahallesi’nde 200 dönümlük alana sahip Keltepe için 1/5000 Ölçekli İmar Planı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde kabul edildi. Yıllardır devam eden sorun çözülürken, Pendik Belediyesi, 1/1000 Ölçekli İmar Planı çalışmalarına da başladı.

Diğer yandan, Ballıca, Emirli, Kurna ve Kurtdoğmuş Mahallelerine yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli İmar Planları da Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında kabul edildi. İmar planı paftalarının imzalanması ve planın ilan edilmesi işlemlerinin ardından 2021 yılı itibarıyla imar planı yürürlüğe girecek.

İBB Meclisinde imar planlarının kabul edilmesinin ardından konuşan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, “Yıllardır süregelen problemimizi gayretlerimizle İBB Meclisinde çözüme kavuşturduk. Ortada büyük bir emek var. Şimdi ikinci adım olarak da tapuyla ilgili Milli Emlak’la görüşmelere başlanacak. Bu görüşmeler sonunda en kısa zamanda vatandaşlarımız tapularına kavuşacak.” dedi.