Android 11 ekran görüntüsü alma

Android 11 bir dizi değişiklik getirdi, ancak sizi hazırlıksız yakalayabilecek bir değişiklik ise ekran görüntüler alma işlevinin nasıl çalıştığıdır. İşlevsellik çoğunlukla işletim sisteminin (OS) eski sürümleriyle aynıdır, ancak Google çalışma yolunu biraz değiştirdi. Ekran görüntülerinin Android’de nasıl çalıştığı aşağıda açıklanmıştır.

Android’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Android 11 ve daha yeni bir sürümde ekran görüntüsü almak, çoğunlukla işletim sisteminin herhangi bir eski sürümüyle aynı şekilde çalışır, ancak seçeneğin yeri taşınmıştır. Fiziksel düğmelerden Güç ve Sesi Azaltma düğmelerini birlikte basılı tutmanın ötesinde, Güç menüsünde görünen ekran görüntüsü kısayolu “Genel Bakış” menüsüne (diğer bir deyişle Son Uygulamalar) taşınmıştır.

Kısayola erişmek için ekranın altından yukarı kaydırın ve Genel Bakış menüsünü açmak için duraklatın.

android ekran goruntusu almak 1

Sol alt köşedeki “Ekran görüntüsü” düğmesine dokunun.

android ekran goruntusu almak 2

Bu hemen bir ekran görüntüsü alacak ve görüntüyü “Paylaşma” ve “Düzenleme” seçenekleriyle birlikte ekran görüntüsünün bir önizleme küçük resmini getirecektir.

android ekran goruntusu almak 3

Android’de Ekran Görüntüleri Nereye kaydolur?

Android 11 ve daha yeni sürümlerde bir ekran görüntüsü aldığınızda, görüntüyü “Paylaşma” ve “Düzenleme” seçenekleriyle birlikte sol alt köşede bir küçük resim olarak görüntülenir. Birkaç saniye sonra küçük resim kaybolur.

İnsanların kafasının biraz karışabileceği yer burasıdır. Ekran görüntüleri artık bildirimde görünmez. Kaybolmadan önce açılır pencerede işlem yapmazsanız, ekran görüntüsünü fotoğraf galerinizde veya dosya yöneticinizde bulmanız gerektiği anlamına gelir.

Ekran görüntüleri genellikle cihazınızdaki “Ekran görüntüleri” klasörüne kaydedilir. Örneğin, Google Fotoğraflar uygulamasında resimlerinizi bulmak için “Kitaplık” sekmesine gidin. “Cihazdaki Fotoğraflar” bölümünün altında, “Ekran görüntüleri” klasörünü göreceksiniz.

Hangi fotoğraf galerisini veya dosya yöneticisi uygulamasını kullanırsanız kullanın, cihazın kök depolama bölümünde “Ekran görüntülerini” arayın.