Sert su nedir, cilt için zararlı mıdır?

Farkında değilseniz, sert su, büyük ölçüde kalsiyum ve magnezyum gibi çözünmüş mineraller açısından zengin suyu tanımlamak için kullanılan terimdir. Diğer tarafta, yumuşak su daha yüksek sodyum konsantrasyonlarına sahip olma eğilimindedir. Bazı şehirlerin sularında daha yüksek sertlik konsantrasyonları varken, diğer şehirlerde daha az sertlik vardır.

Peki bu neden önemli? Sert su, temel mineralleri içerdiğinden, bazen tercih edilen içme (ve pişirme) suyudur. Bununla birlikte, bu cilt ve saça oldukça fazla zarar verir. Dermatologlara göre sert sudaki kalsiyum ve magnezyum, sabun ve şampuanınızdaki yağ asitleriyle reaksiyona girerek pıhtılaşan kimyasallar oluşturur. Sonuç olarak, cildiniz düzgün bir şekilde temizlenmiyor ve kimyasallar cildinizde bir kalıntı bırakıyor.

Zamanla bu cilt kalıntısı cilt bariyerini bozabilir. Gözeneklerinizin tıkanmasına neden olur ve bu da akneye neden olabilir ve egzama ve dermatit gibi cilt rahatsızlıklarını kötüleştirebilir. Hepsi bu kadar da değil: Sert su, saç derinizdeki cildi de etkileyerek kuruluğa ve belirgin bir kaşıntıya neden olabilir. Saçınızın rengini kaybettiğini ve uzun süreli kullanımda o kadar parlak görünmediğini fark edebilirsiniz.

Farkı ilk bakışta söylemek imkansız olsa da, çeşmesinden sert su akan insanlar sabun ve şampuanın da köpürmediğini fark edebilir. Cildiniz ayrıca bir kalıntı tabakası varmış gibi hissedebilir ve durulamadan sonra bile “temiz” hissetmez.

Sert suyun hassas ciltlere etkisi

İşte milyon dolarlık soru şu: Sert su gerçekten ne kadar kötü? Bu bir yargılama çağrısı. Çoğu insan akan suyun sert olup olmadığını bile anlayamaz. Arıtılmamış suyunuzda önemli bir yan etki yaşamadıysanız, filtrelenmeden geçme konusunda sorun yaşamamalısınız. Ancak, olumsuz etkiler yaşadığınızı fark ederseniz (özellikle yıkandıktan veya duştan hemen sonra), su maruziyetinizi ayarlamak isteyebilirsiniz.

Bu, özellikle cilt bariyeri tüm sert minerallere dayanacak kadar güçlü olmayan hassas cilde, sedef hastalığına veya egzamaya sahip kişiler için geçerlidir. Temizlik için sert suyun kronik kullanımı cildi tahriş edebilir ve bu koşulları daha da kötüleştirebilir. Gerçekten hassas cilde sahip olanlar için, elbiseleri sert suda yıkamak bile cilt tahrişine neden olabilir.

Bu aynı zamanda seyahat ederken cildinizin neden değiştiğinin (daha iyi veya daha kötü) bir açıklaması olabilir. Farklı yerler farklı seviyelerde sertliğe sahip olduğundan, standart bir duş bile büyük ölçüde farklı etkiler yaratabilir. Sert suya alıştığınızda ve su yumuşatıcı içeren bir yere seyahat ettiğinizde, cildinizdeki ve saçınızdaki değişiklikler hemen farkedilir. Cildiniz daha pürüzsüz ve daha temiz hissedecek.

Başka bir yere seyahat ettiğinizde cildinizin çarpıcı bir şekilde iyileştiğini fark ettiyseniz, büyük ihtimalle sorun evinizdeki sudan kaynaklıdır. Bu insanlar (ve duştan hemen sonra hassasiyeti yaşayanlar) için, musluğunuz ve duş başlığınız için iyi bir mineral filtre almak en iyi harekettir.

Sert suyun etkilerinden korunmak

Sert suyun etkilerine karşı koymak için duş sırasında ve sonrasında uygulayabileceğiniz ek adımlar da vardır. Küçük parçacıkları gideren ve suyla durulamayı gerektirmeyen misel suyla temizlenmeyi deneyin. Saçınıza gelince, arındırıcı şampuanlar veya elma sirkesi gibi benzer büzücü maddeler saçtaki fazla minerallere bağlanarak bunların alınmasını sağlayan şelatlama maddeleri içerir.

Cildi daha fazla kurutan sıcak su kullanmayın. Yıkandıktan sonra, cildi nazikçe kurulayın ve hala hafif nemliyken hemen nemlendiren ve seramidler ve niasinamid gibi cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olan bileşenlerle bir nemlendirici uygulayın. Bu size en iyi cilt sonuçlarını elde etmenize yardımcı olacaktır.