Kilo kaybı ve saç dökülmesi arasındaki bağlantı

Saç dökülmesi (alopesi) özellikle yaşlandıkça erkeklerde ve kadınlarda yaşanabilir. Ancak kilo vermek saçınızın seyrelmesine neden olabilir mi? Kilo kaybı ile saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı anlamak için saç dökülmesinin neden meydana geldiğini anlamak faydalı olacaktır.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, saç dökülmesi yaşamanın birkaç yaygın nedeni vardır. Ancak saç dökülmesi ile saç kaybı arasında bir ayrım yaparlar. Saç kaybının normal olduğunu söylüyorlar. Herkes her gün 50 ila 100 saç teli kaybeder. Ancak saç dökülmesi, başınızda olağandışı incelme veya saç dökülmesi ile lekeleri gördüğünüzde ortaya çıkar. Peki saç kaybı neden olur? Birkaç yaygın neden var.

Saç Kaybı nedenleri

Kalıtım

Muhtemelen erkek tipi kellik duymuşsunuzdur, ancak kadınların da bu durumu yaşayabileceğini biliyor muydunuz? Kadın tipi kellik ailelerde olabilir ve erkek tipi kellikten biraz farklı görünür.

Kadınlar genellikle kafa derisinin tepesinde bu durumu yaşarlar. Kadınlar genellikle genişleyen bir kısım gördüklerini anlatırlar. Aile geçmişinizde varsa, kadın tipi kellik yaşama olasılığınız daha yüksektir.

Hormonal Değişiklikler

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, hormon seviyelerinizdeki değişiklikler saç dökülmesine neden olabilir. Androjen seviyelerinizdeki bir değişiklik, başınızdaki kılların incelmesine ve yüzünüzdeki kılların daha kalın görünmesine neden olabilir. Menopoz sırasında değişiklikler fark edebilirsiniz. Kadınların yaklaşık üçte ikisi menopoz sonrası saç dökülmesi yaşar.

Beslenme yetersizliği

Düşük demir, saç dökülmesine neden olabilir. Vejetaryen iseniz, normalden daha ağır adetleriniz varsa veya geçmişte anemi geçirdiyseniz demir eksikliğinden dolayı saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar durumu tersine çevirmek için demir takviyesi alır, ancak saç dökülmesinde etkililiğini destekleyen hiçbir kanıt yoktur.

Bazı uzmanlara göre düşük protein alımı da saç dökülmesine neden olabilir. Ve çok düşük kalorili diyetler, genel olarak, vücudunuzun – saç kökleriniz dahil – normal şekilde çalışmasına izin verecek kadar yeterli besin sağlamaz.

sac-kaybi

Fiziksel veya Duygusal Stres

Harvard sağlık uzmanları, aynı zamanda olağandışı stres veya endişe yaşarken de saç dökülmesinin olağandışı olmadığını açıklıyor. Kasıtsız kilo kaybı, fiziksel veya zihinsel stres zamanlarında da olabilir.

Tiroid hastalığı

Saç dökülmesinin nedeni aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) olabilir. Aslında, herhangi bir tiroid hastası saç dökülmesi yaşayabilir. Doktorunuz tiroid bezinizin düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için rutin testler yapabilir.

Kilo kaybı tek başına bu saç dökülmesi nedenleri listesinde yer almıyor. Ancak bu, kilo verdiğinizde saç dökülmesi yaşamayacağınız anlamına gelmez. Diyet çok stresli, yorucu olabilir ve saç dökülmesine neden olan beslenme eksikliklerine yol açabilir. Birçok kadın yaşlandıkça veya menopoz sırasında kilo alır ve bunun sonucunda diyet yapabilir. Faktörlerin birleşimi saçınızın seyrelmesine neden olabilir.

Saç Kaybı Tedavileri

Olağandışı saç kayıpları fark ederseniz, doktorunuza görünün. Sağlık uzmanınız, ilgili bir tıbbi durumun saçınızdaki değişikliklerin potansiyel nedeni olup olmadığını söyleyebilir. Aksi takdirde, nedeni beslenme sorunları veya stres ise, sizi kayıtlı bir diyetisyene veya bir davranış sağlığı uzmanına yönlendirebilir.

Neden saçınızı kaybettiğinizi ve bu konuda neler yapılabileceğini öğrenmek için ek testler uygulayabilecek bir dermatoloğa sevk edilebilirsiniz.

Saç dökülmesini iyileştirebilecek ilaçlar

Minoxidil: Muhtemelen televizyonda veya dergilerde reklamı yapılan Rogaine (minoxidil) gibi ürünler görmüşsünüzdür. Bu ilaç yaygın olarak kullanılmaktadır ve klinik çalışmalarda etkili olduğu gösterilmiştir. Reçetesiz satılan ilaçlar eczanelerde satılmaktadır.

Spironolakton: Bu reçeteli ilaç, Amerikan Dermatoloji Akademisine göre etkili olduğu gösterildiğinden kadınlarda saç dökülmesi için yaygın bir tedavi yöntemidir.

Kilo kaybı sırasında saç dökülmesini tedavi etmek için etiket dışı kullanılabilecek birkaç başka ilaç vardır. Dermatoloğunuz bunlardan birinin sizin için uygun olup olmadığını belirleyebilir. Lazerler ve saç ekimi de bazı kadınların saç dökülmesini tedavi etmek için kullandıkları yöntemlerdir.

Ancak tedaviler herkes için uygun değildir ve her zaman işe yaramaz. Kilo kaybı sırasında saç dökülmesi yaşarsanız, hangi tedavilerin sizin için işe yarayacağını görmek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışabilirsiniz.